Prep: S.C. track class A, AA results

  • Follow Latest News

CLASS A BOYS

100-meter dash_1, Greg Roper, St John's, 11.03. 2, Justin Bristow, McBee, 11.16. 3, Jerrell Priester, Allendale-Fairfax, 11.19. 4, Rondrick Braddy, Latta, 11.29. 5, Jeffery Belcher, Dixie, 11.74. 6, Dedrick Simpson, S C S D B, 11.75. 7, Emmanuel Ochotukpo, Allendale-Fairfax, 13.14. 8, Traceston Robinson, McCormick, 14.21.

200_1, Greg Roper, St John's, 21.62. 2, Justin Bristow, McBee, 22.13. 3, Tyler Logan, Landrum, 22.19. 4, Jabril Solomon, Hemingway, 22.74. 5, Rondrick Braddy, Latta, 22.79. 6, Devante James, North, 23.06. 7, Jacorie Slater, Timmonsville, 23.35. 8, Chris Reynolds, Chesterfield, 24.57.

400_1, Greg Roper, St John's, 48.94. 2, Derrick McQueen, Chesterfield, 50.76. 3, Eric Bennett, Lamar, 50.85. 4, Raheen Frederick, Allendale-Fairfax, 50.88. 5, John Bradford, Greenville Tech, 51.51. 6, Timothy McCullough, Lewisville, 51.95. 7, Cody Ridley, Landrum, 54.10. 8, Sam Inman, Allendale-Fairfax, 56.24.

800_1, Allan Dapore, Academic Magnet, 1:59.02. 2, Carmello Dixon, Chesterfield, 2:04.99. 3, Desmond Kelly, Bamberg-Ehrhardt, 2:06.20. 4, Jerrod Dargan, Lamar, 2:06.25. 5, Jonathan Jaimes, Green Sea-Floyds, 2:07.72. 6, Chris Joiner, Landrum, 2:09.06. 7, Brandon McKellar, Ninety-Six, 2:12.44. 8, Kenneth Human, Landrum, 2:34.17.

1600_1, Allan Dapore, Academic Magnet, 4:42.59. 2, Chad Hampton, North Central, 4:45.77. 3, Andy Wentzel, Governor's School, 4:51.33. 4, Alex Waters, Academic Magnet, 4:55.36. 5, Kenneth Human, Landrum, 4:56.35. 6, Levi Wedde, Landrum, 5:03.86. 7, Demarrio Dodson, Estill, 5:13.50. 8, Judd Larkins, Ninety-Six, 5:45.94.

3200_1, Judd Larkins, Ninety-Six, 10:42.98. 2, James Quattlebaum, Christ Church, 11:01.03. 3, Kenneth Human, Landrum, 11:11.21. 4, Andy Wentzel, Governor's School, 11:22.10. 5, Lawson Lloyd, Latta, 11:28.60. 6, Wells Grimball, Christ Church, 11:32.96. 7, Matthew Venters, Johnsonville, 11:53.00. 8, William Buffkin, Green Sea-Floyds, 12:00.86.

110 Meter Hurdles_1, Antonio Mitchum, Hemingway, 14.98. 2, Dustin Parks, Chesterfield, 15.19. 3, Bashaud Breeland, Allendale-Fairfax, 15.52. 4, Adam Stone, Southside Christian, 15.68. 5, Christopher Hames, Blacksburg, 15.69. 6, Matthew Mitchell, Lamar, 16.07. 7, Freddie Martino, North, 16.30. 8, Jazz Burgess, Johnsonville, 16.97.

400-meter hurdles_1, Bashaud Breeland, Allendale-Fairfax, 56.01. 2, Dedrick Simpson, S C S D B, 56.58. 3, Bobby Elmore, Allendale-Fairfax, 57.16. 4, Matthew Mitchell, Lamar, 57.69. 5, Freddie Martino, North, 59.05. 6, Dustin Parks, Chesterfield, 59.77. 7, Roddregius Ervin, Lamar, 59.95. 8, Sam Butler, Ninety-Six, 1:00.66.

4x100-meter relay_1, Allendale-Fairfax 'A' (Jerrell Priester 11, Emmanuel Ochotukpo 11, Sam Inman 12, Bashaud Breeland 11), 43.74. 2, Hemingway 'A' (Rashawn Smalls 11, Jabril Solomon 9, Antonio Mitchum 12, James Flowers 12), 43.77. 3, Great Falls 'A' (Zachary Barber 11, Ernest Talford 9, Terrel Hutchinson 11, Terrence Jeter 12), 43.79. 4, Cross 'A' (Matthew Thierse 12, Corde Doiley 11, Jonathan Gourdine 12, John Gourdine 12), 44.76. 5, McCormick 'A' (Traceston Robinson 8, Terigaus Fambrough 9, Torrance Bryant 9, Jermetris Martin 11), 45.08. 6, Blacksburg 'A' (Marquell Palmer 10, Christopher Hames 12, Brenton Bonner 11, Daryl Geter 12), 45.19. 7, Ninety-Six 'A' (Ben Downs 12, Shon Lark 11, Trae Abney 9, DeAndre Reed 7), 45.47.

4x400_1, Allendale-Fairfax 'A' (Raheen Frederick 11, Sam Inman 12, Bobby Elmore 10, Bashaud Breeland 11), 3:27.87. 2, Hemingway 'A' (Jazjuan Wilson 11, Jabril Solomon 9, Wallie Patterson 10, Rashawn Smalls 11), 3:28.47. 3, Lamar 'A' (Eric Bennett 12, Mike Abson 12, Kenneth McMillian 10, Jerrod Dargan 10), 3:32.03. 4, Cross 'A' (RaShawn Howell 10, Riley Gaddist 11, Corde Doiley 11, Matthew Thierse 12), 3:32.86. 5, Ninety-Six 'A' (Dante Pride 9, Ben Downs 12, Corey Downs 9, Sam Butler 11), 3:38.07. 6, Chesterfield 'A' (Derrick McQueen 11, Chris Reynolds 11, Sergio Johnson 11, Dustin Parks 12), 3:39.99. 7, Landrum 'A' (Chris Joiner 12, Blake Mistretta 11, Seth Pruitt 11, Levi Wedde 10), 3:40.71. 8, Lewisville 'A' (Brian Colvin 10, Quentin McKnight 9, Jordan Snelgrove 10, Timothy McCullough 11), 3:43.95.

4x800_1, Allendale-Fairfax 'A' (Raheen Frederick 11, Sam Inman 12, Cordaira Calhoun 12, Bobby Elmore 10), 8:33.34. 2, Ninety-Six 'A' (Brandon McKellar 10, Corey Downs 9, Judd Larkins 12, Corey Goff 12), 8:37.84. 3, Landrum 'A' (Kenneth Human 10, John Jackson 11, Chris Joiner 12, Levi Wedde 10), 8:37.86. 4, Lamar 'A' (Eric Bennett 12, Mike Abson 12, Jerrod Dargan 10, Jabri Johnson 10), 8:39.08. 5, Cross 'A' (Thomas Mack 10, Stephon Simmons 11, Corde Doiley 11, Riley Gaddist 11), 8:47.58. 6, Hemingway 'A' (Suntrell Flagler 11, Wallie Patterson 10, Atonia Nesmith 12, James Shaw 12), 9:08.82. 7, Blackville-Hilda 'A' (Eric Collins 7, Dillon Isaac 10, Javaris Dukes 11, Marquis Bryant 10), 9:33.18.

Long Jump_1, Jevon Walker, St John's, 21-08.50, w:NWI. 2, Ramel Fordham, St John's, 21-06.50, w:NWI. 3, Derrick McQueen, Chesterfield, 21-06, w:NWI. 4, Hakeem Jackson, North, 21-02.50, w:NWI. 5, Matthew Mitchell, Lamar, 21-01.25, w:NWI. 6, Ronald Geohaghan, Allendale-Fairfax, 20-07.75, w:NWI. 7, Shon Lark, Ninety-Six, 20-04, w:NWI. 8, Anthony Johnson, Chesterfield, 19-06.50, w:NWI.

Triple Jump_1, Ramel Fordham, St John's, 44-00, w:NWI. 2, Raheen Frederick, Allendale-Fairfax, 43-03.50, w:NWI. 3, Delonte Price, Lamar, 42-04.25, w:NWI. 4, Hakeem Jackson, North, 42-01, w:NWI. 5, Ronald Geohaghan, Allendale-Fairfax, 40-10.50, w:NWI. 6, Cole McDowell, Landrum, 39-10, w:NWI. 7, Freddie Martino, North, 39-04, w:NWI. 8, Elijah Johnson, Lewisville, 38-03, w:NWI.

High Jump_1, Rashawn Smalls, Hemingway, 6-06. 2, Jonathan Jones, Timmonsville, 6-04. 3, Jazjuan Wilson, Hemingway, J6-04. 4, Jamal Simon, Hannah-Pamplico, 6-02. 4, Tyler Logan, Landrum, 6-02. 6, Marvin Black, S C S D B, 5-10. 7, Jonathon Miller, Landrum, 5-08. 8, DeAndre Reed, Ninety-Six, 5-06.

Shot Put_1, Akeem Williams, Lamar, 47-05.75. 2, Greg Bloome, Hunter-Kinard-Tyler, 47-02.75. 3, Wesley Brown, St John's, 46-04.75. 4, Joshua Lynn, Great Falls, 45-06. 5, Kwame Geathers, Carvers Bay, 44-01.25. 6, Kendal Cash, Landrum, 41-10.

Discus Throw_1, Cameron Griggs, Chesterfield, 166-02. 2, Aaron Cann, Bamberg-Ehrhardt, 139-03. 3, Kendal Cash, Landrum, 135-01. 4, Ja'Quavius McClain, Lamar, 132-10. 5, Wesley Brown, St John's, 131-05. 6, Telvin Mole, Allendale-Fairfax, 130-03.50. 7, Greg Bloome, Hunter-Kinard-Tyler, 124-04. 8, Tristen Rulli, Christ Church, 112-03.50.

Pole Vault_1, Dustin Parks, Chesterfield, 12-00. 2, Jay Wooten, Landrum, 11-06. 3, Seth Pruitt, Landrum, J11-06. 4, Deven Frazier, S C S D B, 10-06. 5, Scott Thompson, Johnsonville, J10-06. 6, Jackson Haselden, Johnsonville, J10-06. 7, Spencer Avant, Johnsonville, J10-06. 8, Josh Gagliano, Johnsonville, J10-06.

CLASS A GIRLS

100-meter dash_1, Shannon Johnson, Timmonsville, 12.63. 2, Dorcell McCullough, Lewisville, 12.80. 3, Anissa Taylor, Allendale-Fairfax, 12.99. 4, Eppy Dendy, Southside Christian, 13.14. 5, Christian Alford, Green Sea-Floyds, 13.15. 6, Victoria Barthelmess, Christ Church, 13.32. 7, Tara Smith, Landrum, 13.47.

200_1, Dorcell McCullough, Lewisville, 25.70. 2, Melkya Thomas, Lamar, 25.92. 3, Anissa Taylor, Allendale-Fairfax, 26.19. 4, Quanecia Allen, Lamar, 26.25. 5, Victoria Barthelmess, Christ Church, 26.56. 6, Eppy Dendy, Southside Christian, 26.57. 7, Tara Smith, Landrum, 26.74. 8, Alicia Passmore, Calhoun County, 27.48.

400_1, Victoria Barthelmess, Christ Church, 59.24. 2, Kishawn Scott, Cross, 1:01.54. 3, Jasmine Washington, Carvers Bay, 1:01.94. 4, Denasia Aldrich, Allendale-Fairfax, 1:04.93. 5, Garielle Mingo, Ninety-Six, 1:05.07.

800_1, Caroline Jennings, Christ Church, 2:26.77. 2, Latifiah Johnson, Allendale-Fairfax, 2:29.26. 3, Jessi McKenzie, McBee, 2:29.91. 4, Latima Hannah, Johnsonville, 2:29.93. 5, Caroline Cann, Landrum, 2:32.32. 6, Samantha Waters, Landrum, 2:36.19. 7, Iesha Aiken, Allendale-Fairfax, 2:39.72. 8, Deatra Crayton, Johnsonville, 2:42.66.

1600_1, Caroline Jennings, Christ Church, 5:29.03. 2, Samantha Waters, Landrum, 5:38.70. 3, Latifiah Johnson, Allendale-Fairfax, 5:57.47. 4, Sarah Cash, Landrum, 6:00.73. 5, Bonnie Johnson, Chesterfield, 6:02.68. 6, Casey Gary, Governor's School, 6:27.21. 7, Christine Johnson, Allendale-Fairfax, 6:27.33.

3200_1, Caroline Jennings, Christ Church, 12:10.76. 2, Samantha Waters, Landrum, 13:08.84. 3, Sarah Cash, Landrum, 13:09.10. 4, Meredith Oaks, Southside Christian, 13:09.29. 5, Chelsee Driggers, Bamberg-Ehrhardt, 13:37.92. 6, Casey Gary, Governor's School, 14:21.84. 7, Mallory Foshee, Johnsonville, 14:25.68. 8, Brianna Rindge, Academic Magnet, 15:05.15.

100-meter hurdles_1, Quanecia Allen, Lamar, 15.99. 2, Quintella Dollard, Johnsonville, 16.33. 3, Mariah Williams, Indian Land, 17.63. 4, Tamara Dirrigl, Christ Church, 17.84. 5, Janessa Durant, Johnsonville, 18.35. 6, Ashley Peace, Landrum, 18.54. 7, Kathryn Linton, McBee, 19.29.

400-meter hurdles_1, Quanecia Allen, Lamar, 1:04.49. 2, Quintella Dollard, Johnsonville, 1:07.15. 3, Shaquivia Springer, Allendale-Fairfax, 1:07.72. 4, Amber Anderson, Ninety-Six, 1:07.99. 5, Jordan Jenkins, Landrum, 1:11.34. 6, Amber Berry, Latta, 1:13.79. 7, Tamara Dirrigl, Christ Church, 1:16.27. 8, Kathryn Linton, McBee, 1:23.39.

4x100-meter relay_1, Johnsonville 'A' (Allison Rowell 9, Janessa Durant 12, Makayla Davis 7, Latima Hannah 12), 48.87. 2, Allendale-Fairfax 'A' (Anissa Taylor 9, Charlene Ochotukpo 11, Denasia Aldrich 8, Maci Patterson 9), 49.62. 3, Timmonsville 'A' (Loren Harper 12, Brandy Eaddy 12, Shannon Johnson 11, Brittney Williams 11), 50.43. 4, Indian Land 'A' (Tia Johnson 12, Lindsay Johnson 8, Tiasha Gasque 8, Mindy Carson 9), 51.39. 5, Dixie 'A' (Annyah Bain 8, Sincleair Bain 7, Takeya McHaney 9, Shay Scott 11), 54.60. 6, McBee 'A' (Zhana Roary 9, Taiquana Wright 9, Ariel Williams 9, Jamecia Thompson 7), 54.88.

4x400_1, Johnsonville 'A' (Latima Hannah 12, Quintella Dollard 10, Allison Rowell 9, TaVonna McCray 8), 4:10.55. 2, Allendale-Fairfax 'A' (Maci Patterson 9, Denasia Aldrich 8, Iesha Aiken 10, Shaquivia Springer 9), 4:12.71. 3, Lamar 'A' (Subrina Soloman 12, Melkya Thomas 12, Shawnquita Samuel 10, Quanecia Allen 11), 4:16.49. 4, Ninety-Six 'A' (Amber Anderson 8, Amanda Covington 8, Garielle Mingo 7, Sireena Boyd 12), 4:17.08. 5, Landrum 'A' (Caroline Cann 11, Sierra Wedde 12, Jordan Jenkins 10, Savanna Smith 10), 4:23.44. 6, Cross 'A' (Shaunice Nelson 11, Ashlee Eady 9, Miarassa Pickney 8, Kishawn Scott 12), 4:32.91. 7, Buford 'A' (Latoya McPhearson 10, Tiera Stewart 10, Laporschia Johnson 9, Devona Brace 9), 4:34.01. 8, McBee 'A' (Jessi McKenzie 10, Taiquana Wright 9, Zhana Roary 9, Kathryn Linton 10), 4:51.74.

4x800_1, Landrum 'A' (Caroline Cann 11, Sierra Wedde 12, Jordan Jenkins 10, Samantha Waters 8), 9:59.80. 2, Allendale-Fairfax 'A' (Latifiah Johnson 10, Denasia Aldrich 8, Iesha Aiken 10, Christine Johnson 10), 10:28.38. 3, Johnsonville 'A' (Deatra Crayton 7, Tiffany Stanley 9, Lamonte Taylor 7, London Barnhill 11), 10:34.20. 4, Chesterfield 'A' (Bonnie Johnson 11, Victoria Perdue 8, Joanna Wallace 9, Rebecca White 12), 10:54.63. 5, Christ Church 'A' (Nina Conits 9, Alexandra Donovan 8, Abbie Slade 9, Jordan Pentalari 9), 11:11.61. 6, Ninety-Six 'A' (Amber Anderson 8, Brooke Snelling 7, Rebeccah Calloway 12, Chesnee Thomas 7), 11:13.49. 7, Latta 'A' (Hunter Holland 9, Keyshania Dixon 9, Amber Berry 8, Brittany Porter 9), 11:29.82. 8, Lamar 'A' (Subrina Soloman 12, Jasmine Mingo 10, Ya'shai Pauley 7, Sha'Neal Fox 9), 12:09.69.

Long Jump_1, Quitta Tolbert, Ninety-Six, 16-11.50, w:NWI. 2, Sylvia Settles, Wagener-Salley, 16-05, w:NWI. 3, Lindsay Johnson, Indian Land, 16-02, w:NWI. 4, Kiera Brown, Lamar, 16-01, w:NWI. 5, Ashley Woods, C E Murray, 15-11.50, w:NWI. 6, Shamon Harley, Blackville-Hilda, 15-07, w:NWI. 7, Damaris McCowen, Hannah-Pamplico, 15-06.50, w:NWI. 8, Charlene Ochotukpo, Allendale-Fairfax, 14-11, w:NWI.

Triple Jump_1, Shaquivia Springer, Allendale-Fairfax, 35-05, w:NWI. 2, Quitta Tolbert, Ninety-Six, 35-02, w:NWI. 3, Kiera Brown, Lamar, 34-07, w:NWI. 4, Crystal Mosley, St John's, 33-03, w:NWI. 5, Jalen Reed, Williston-Elko, 32-06.50, w:NWI. 6, Sylvia Settles, Wagener-Salley, 31-11.50, w:NWI. 7, Tierre Richburg, Williston-Elko, 30-07, w:NWI.

High Jump_1, Shaquivia Springer, Allendale-Fairfax, 5-02. 2, Ashlee Eady, Cross, J5-02. 3, Caroline Cann, Landrum, 5-00. 4, Keyarah Turner, Johnsonville, 4-10. 5, Chloe Walters, Landrum, J4-10. 6, Brittany Walls, Lewisville, J4-10. 7, Mariah Williams, Indian Land, J4-10. 8, Brittney Williams, Timmonsville, J4-10.

Shot Put_1, Brittany Walls, Lewisville, 36-04.25. 2, LaQuicia Gibson, Chesterfield, 35-04.50. 3, Candis Brown, St John's, 33-09. 4, Chandra Priester, Allendale-Fairfax, 33-08.50. 5, Mashario Morton, Dixie, 32-09. 6, Lisa Dehmer, Academic Magnet, 31-08.50. 7, Amber Medlock, Lamar, 31-01.25. 8, Kayla Frazier, Chesterfield, 30-01.50.

Discus Throw_1, Mashario Morton, Dixie, 113-10. 2, Shaquatta Hudson, Lamar, 111-00. 3, Casey Mckee, Johnsonville, 110-06. 4, Lakera Woodberry, Johnsonville, 108-02. 5, Bridgette Smith, St John's, 106-01. 6, Toya Mathis, Ninety-Six, 105-05. 7, Savannah Short, Chesterfield, 100-06. 8, Brittany Walls, Lewisville, 98-02.

Pole Vault_1, London Barnhill, Johnsonville, 8-09. 2, Christina Pajaro, Johnsonville, 8-06. 3, Sierra Wedde, Landrum, 8-00. 4, Kiera Brown, Lamar, J8-00. 5, Phylicia Dargan, Lamar, 7-06. 5, Meghan Pitts, Landrum, 7-06. 7, Jessie Miller, Landrum, J7-06.

CLASS AA BOYS

100-meter dash_1, Devonte Smith, Wade Hampton - H, 11.01. 2, Thomas Gillie, Eau Claire, 11.10. 3, Clarence Turner, Mid-Carolina, 11.13. 4, Chamonte Granger, Marion, 11.27. 5, Marquavis Franklin, Abbeville, 11.38. 6, Nagui Wright, Woodland, 11.64. 7, Justin Rodd, Woodland, 11.75.

200_1, Thomas Gillie, Eau Claire, 21.74. 2, Devonte Smith, Wade Hampton - H, 21.89. 3, Chamonte Granger, Marion, 22.16. 4, Shawn Hardy, Manning, 22.23. 5, Marquavis Franklin, Abbeville, 22.24. 6, Clarence Turner, Mid-Carolina, 22.51. 7, John Fulton, Manning, 22.70.

400_1, Kenny Ricketts, Palmetto, 50.31. 2, Kaleb Caddell, Timberland, 50.52. 3, Stephen Singleton, Ridgeland, 50.54. 4, Irim Aiken, Hanahan, 50.56. 5, Travis Burton, Newberry, 51.06. 6, Chris Turner, Kingstree, 51.98. 7, Cameron Winchester, Gilbert, 54.71.

800_1, Christian Gaeta, Bishop England, 2:00.05. 2, Kenneth Knowlin, Andrews, 2:00.80. 3, Patrick Magwood, Wade Hampton - H, 2:01.52. 4, A J Fitzsimmons, Bishop England, 2:02.77. 5, Tornelius Glover, Saluda, 2:06.93. 6, Vernon Davis, Eau Claire, 2:08.01. 7, Jatavius Boyd, Newberry, 2:10.54. 8, Austin High, Chesnee, 2:13.48.

1600_1, A J Fitzsimmons, Bishop England, 4:29.14. 2, Austin High, Chesnee, 4:34.07. 3, John Pasierbowicz, Bishop England, 4:37.13. 4, Chris Dehondt, Pendleton, 4:40.84. 5, Kelly Toomes, Bishop England, 4:42.25. 6, Austin Waldrop, Woodruff, 4:47.03. 7, Jeremy Curry, Marion, 4:56.29. 8, Jatavius Boyd, Newberry, 5:01.28.

3200_1, A J Fitzsimmons, Bishop England, 10:17.15. 2, Kelly Toomes, Bishop England, 10:23.44. 3, Austin Waldrop, Woodruff, 10:27.85. 4, Chris Dehondt, Pendleton, 10:34.73. 5, Brett Vangsnes, Broome, 10:39.54. 6, John Pasierbowicz, Bishop England, 10:53.41. 7, Sid Houting, Bishop England, 10:55.72. 8, Brandon James, Batesburg-Leesville, 10:57.85.

110 Meter Hurdles_1, David Wilkins, Broome, 15.33. 2, Sebastian Short, Hanahan, 15.56. 3, Lorenzo Myers, Wade Hampton - H, 15.62. 4, Teran Wakefield, Abbeville, 15.63. 5, Justin Carmichael, Dillon, 15.80. 6, Jamal Lockwood, Hanahan, 16.55.

400-meter hurdles_1, David Wilkins, Broome, 56.26. 2, Lorenzo Myers, Wade Hampton - H, 56.30. 3, Teran Wakefield, Abbeville, 57.72. 4, Sebastian Short, Hanahan, 58.31. 5, Kenneth Marshall, Liberty, 59.01. 6, Marcelis Thompson, Strom Thurmond, 1:01.76. 7, Jaquon Tony, Cheraw, 1:03.30. 8, Justin Carmichael, Dillon, 1:10.78.

4x100-meter relay_1, Mid-Carolina 'A' (Jared Homesley 11, Jacobi Boyd 9, David Meetze 12, Clay Hughes 12), 43.13. 2, Woodland 'A' (Dondrelle Folk 12, Harold Seabrook 11, Nagui Wright 11, Justin Rodd 12), 43.39. 3, Eau Claire 'A' (Vernon Davis 10, Marquis Jones 9, Pierre Moore 12, Xavier Murray 12), 43.40. 4, Chesnee 'A' (Aaron Armstrong 12, Zack Miller 11, Josh Jones 11, Terrence McGill 11), 43.41. 5, Andrews 'A' (Devan Scott 12, Tyre Scott 9, Kadeem Smith 10, Ken Funnye 10), 43.62. 6, Strom Thurmond 'A' (Treves Bush 12, Martinez Gallman 11, Chris Blocker 10, Jonathan Williams 11), 43.75. 7, Manning 'A' (John Miller 11, Shawn Hardy 12, Daniel Green 10, Daniel Pendergrass 9), 43.88.

4x800_1, Bishop England 'A' (A J Fitzsimmons 12, David Finlen 12, Kelly Toomes 12, Thomas Grimsley 11), 8:19.49. 2, Wade Hampton - H 'A' (John Callis 9, Henry Callis 12, Patrick Magwood 12, Leviticus Williamson 10), 8:25.42. 3, Newberry 'A' (Tyler Bishop 11, Jatavius Boyd 12, Terrence Harp 12, Jeremy Henderson 10), 8:33.63. 4, Woodland 'A' (Johnny Peppers 12, Clifford Summers 12, Ravon Wamer 11, Holden Zeigler 10), 8:37.43. 5, Broome 'A' (Cody Frye 10, Adam Hodge 10, Travis Smith 12, Adam Thomas 10), 8:40.67. 6, Mid-Carolina 'A' (Justin Harvey 12, Franklin Cheeks 10, Scott Snelgrove 10, Adam Summer 10), 8:42.00. 7, Chesnee 'A' (Justin Blackwell 11, Nathan Rochester 10, Austin High 11, Ethan Hughey 11), 8:47.37. 8, Hanahan 'A' (Dustin Kennon 10, Robert Green 12, Odom Vong 10, Jaleel Bonneau 10), 9:08.73.

Long Jump_1, Josh Jones, Chesnee, 23-00.50, w:NWI. 2, Nick Dewberry, Broome, 21-03, w:NWI. 3, Jeremy Ford, Wade Hampton - H, J21-03, w:NWI. 4, Ken Funnye, Andrews, J21-03, w:NWI. 5, Anthony Eubanks, Pendleton, 21-02, w:NWI. 6, Mike Brown, Walhalla, 20-08.50, w:NWI. 7, Wesley Davis, Marion, 20-02.50, w:NWI. 8, Alfonso Little, Hanahan, 20-00.50, w:NWI.

Triple Jump_1, Ken Funnye, Andrews, 45-10, w:NWI. 2, A Woodard, Broome, 45-02.50, w:NWI. 3, Thomas Weeks, Broome, 44-07.50, w:NWI. 4, Mike Brown, Walhalla, 44-07, w:NWI. 5, Chris Brown, Hanahan, 44-06, w:NWI. 6, Quentin Martin, Broome, 44-04, w:NWI. 7, Nagui Wright, Woodland, 43-06.50, w:NWI. 8, John Miller, Manning, 42-09, w:NWI.

High Jump_1, David Wilkins, Broome, 7-00. 2, Twadarius Jones, Saluda, 6-10. 3, A Woodard, Broome, 6-06. 4, Nicholas Carson, Hanahan, 6-04. 5, Jeremy King, Loris, 6-02. 6, James Johnson, Wade Hampton - H, J6-02. 7, Tyler Glover, Strom Thurmond, 6-00.

Shot Put_1, Ontario Curry, Emerald, 54-03.50. 2, Lucas Mathis, Emerald, 52-05.50. 3, Justice Cunningham, Central, 49-10.50. 4, Taylor Johnson, Emerald, 48-05. 5, Desmond Johnson, Loris, 46-07. 6, Phillip Duke, Manning, 45-10. 7, Andy Dobbins, Bishop England, 45-05. 8, Storm Moore, Timberland, 43-04.75.

Discus Throw_1, Justice Cunningham, Central, 163-05. 2, Lucas Mathis, Emerald, 154-04. 3, Tony Stepney, Strom Thurmond, 145-11. 4, Jake Berenyi, Bishop England, 145-01. 5, Dominic Maxwell, Hanahan, 145-00. 6, Chris Wimberly, Wade Hampton - H, 143-06. 7, Jesse Hill, Mid-Carolina, 142-04. 8, Kyle Casey, Hanahan, 133-09.

CLASS AA GIRLS

100-meter dash_1, Jasmin Stowers, Pendleton, 12.06. 2, Semaj Tolliver, Cane Bay, 12.51. 3, Teaera Collins, Timberland, 12.69. 4, Rae'kima Hill, Emerald, 12.74. 5, Ashley Armstrong, Chesnee, 12.88. 6, Sheneka McCray, Loris, 12.90. 7, Tanisha Bethel, Hanahan, 12.92. 8, Connie Graham, Strom Thurmond, 13.08.

200_1, Semaj Tolliver, Cane Bay, 25.15. 2, Ashley Davis, Emerald, 25.63. 3, Bria Stephens, Woodruff, 25.99. 4, Teaera Collins, Timberland, 26.02. 5, Latracia Houston, Eau Claire, 26.52. 6, Brenicke Johnson, Loris, 26.81. 7, Shaketa Belton, Eau Claire, 26.87.

400_1, Jerica Howard, Hanahan, 57.95. 2, Shameka McCaskill, Eau Claire, 58.96. 3, Starcree Mixon, Wade Hampton - H, 59.55. 4, Connie Graham, Strom Thurmond, 59.85. 5, Rejoice Boatwright, Dillon, 1:00.32. 6, Rae'kima Hill, Emerald, 1:00.90. 7, Shevan Vereen, Loris, 1:01.29. 8, Rasheena Brown, Gilbert, 1:01.40.

800_1, Starcree Mixon, Wade Hampton - H, 2:23.04. 2, Megan Hohenberger, Bishop England, 2:23.40. 3, Patrice Frierson, Lee Central, 2:26.68. 4, Linzy Boatwright, Dillon, 2:30.67. 5, Ashley Sitton, Southside, 2:31.39. 6, Jeanne Stroud, Bishop England, 2:31.59. 7, Marlee Rhodes, Palmetto, 2:38.25. 8, Jillana Darby, Palmetto, 2:54.47.

1600_1, Megan Hohenberger, Bishop England, 5:29.88. 2, Jeanne Stroud, Bishop England, 5:31.73. 3, Nevada Minard, Pelion, 5:39.73. 4, Catherine Clarke-Pounder, Bishop England, 5:40.59. 5, Shelby Harris, Emerald, 5:44.37. 6, Jessica Whitmire, Pendleton, 5:58.94. 7, Emily Harper, Pendleton, 6:08.10. 8, Jillana Darby, Palmetto, 6:29.45.

3200_1, Jeanne Stroud, Bishop England, 12:13.93. 2, Shelby Harris, Emerald, 12:24.01. 3, Catherine Clarke-Pounder, Bishop England, 12:26.96. 4, Nevada Minard, Pelion, 12:33.60. 5, Sierra Vargas, Palmetto, 12:45.22. 6, Raven Wamer, Woodland, 12:53.23. 7, Emily Harper, Pendleton, 12:56.26. 8, Brywn McMahan, Pendleton, 13:03.73.

100-meter hurdles_1, Jasmin Stowers, Pendleton, 14.00. 2, Ashley Davis, Emerald, 15.14. 3, Courtney Settles, Emerald, 15.60. 4, Amber Goree, Mid-Carolina, 16.03. 5, Shermika Bonneau, Hanahan, 16.06. 6, Shannon Graham, Bishop England, 16.92. 7, Michelle Brailey, Edisto, 17.00. 8, Tearra Green, Wade Hampton - H, 17.36.

400-meter hurdles_1, Jasmin Stowers, Pendleton, 1:03.69. 2, Shannon Graham, Bishop England, 1:05.84. 3, Shermika Bonneau, Hanahan, 1:07.27. 4, Adreina Paige, Eau Claire, 1:08.08. 5, Andreini Paige, Eau Claire, 1:09.12. 6, Tyshaundrea O'Banner, Wade Hampton - H, 1:14.17. 7, Madison Taylor, Bishop England, 1:18.51. 8, Amber Bibbs, Strom Thurmond, 1:26.77.

4x100-meter relay_1, Emerald 'A' (Shumichael Aiken 10, Ashley Davis 11, Courtney Settles 9, Rae'kima Hill 10), 49.03. 2, Eau Claire 'A' (Raven Burgess 10, Shameka McCaskill 10, Latracia Houston 11, Shaketa Belton 10), 49.14. 3, Cane Bay 'A' (Swancea King 10, Ciera Love 9, Halexis Thomas 9, Semaj Tolliver 9), 49.74. 4, Chesnee 'A' (Ashley Armstrong 12, Britt Twitty 10, Jayla Twitty 10, Raven Moore 11), 50.10. 5, Hanahan 'A' (Meagan Smalls 11, Tanisha Bethel 10, Dawn Richardson 12, Jerica Howard 12), 50.14. 6, Loris 'A' (Laquesha Moody 8, Sheneka McCray 12, Brenicke Johnson 9, Shevan Vereen 12), 50.31. 7, Mid-Carolina 'A' (Randreika Richardson 10, Reondra Coates 10, Amber Goree 12, Monet Richburg 10), 50.46. 8, Edisto 'A' (Kiwaya Stroman 8, Maura Brown 9, Andria Darby 12, Brittany Pough 11), 50.61.

4x400_1, Southside 'A' (Yashica Blakney 12, Jasmine Franklin 10, Ashley Sitton 8, Lashawna Wilson 12), 4:08.64. 2, Bishop England 'A' (Shannon Graham 12, Tylar Mangan 12, Megan Hohenberger 12, Madison Taylor 12), 4:10.18. 3, Strom Thurmond 'A' (Junicia Lee 10, Connie Graham 11, Charnise Jackson 10, Alisha Winters 11), 4:11.94. 4, Dillon 'A' (Linzy Boatwright 7, Naswana Moon 12, Pamela Robinson 9, Rejoice Boatwright 12), 4:15.56. 5, Walhalla 'A' (Emily Dodgins 10, Vanessa Rodriquez 11, Morgan Bryant 10, Kaitlyn Smith 8), 4:17.49. 6, Hanahan 'A' (Meagan Smalls 11, Shermika Bonneau 12, Kadija Mitchell 9, Courtney Callaway 10), 4:21.30. 7, Ridgeland 'A' (Gelethia Beasley 11, Slyvestori Young 10, Joyce Brown 8, Adashia Beasley 10), 4:24.09. 8, Woodruff 'A' (Miosha Jones 11, Alex Anderson 11, Amy Simpkins 12, Bria Stephens 10), 4:25.93.

4x800_1, Bishop England 'A' (Shannon Graham 12, Megan Hohenberger 12, Madison Taylor 12, Hannah Adams 11), 10:00.24. 2, Dillon 'A' (Shea Carmichael 7, Rejoice Boatwright 12, Linzy Boatwright 7, Pamela Robinson 9), 10:09.75. 3, Pendleton 'A' (Alexis Elgin 12, Anna Martin 11, Jessica Whitmire 7, Emily Harper 9), 10:13.90. 4, Palmetto 'A' (Jillana Darby 12, Marlee Rhodes 23, Sierra Vargas 10, Halie Whiten 9), 10:20.56. 5, Pelion 'A' (Alexandra Kyzer 11, Morgan Payne 9, Anna Garcia 11, Nevada Minard 8), 10:30.33. 6, Emerald 'A' (Ashleigh Hawthorne 12, Shelby Harris 12, Hannah-Lee Fitter 10, Christina Davis 10), 10:37.46. 7, Woodland 'A' (Raven Wamer 12, Yolanda Smith 7, Sherita Johnson 10, Bobbie Blake 11), 10:51.36. 8, Broome 'A' (Jennifer Bennett 10, Isabell Berry 12, Jacqueline Alexander 10, Anna Davis 9), 10:57.04.

Long Jump_1, Ashley Davis, Emerald, 18-03, w:NWI. 2, Shaquilla Mitchell, Ridgeland, 17-07, w:NWI. 3, Brianna Nelson, Manning, 17-03, w:NWI. 4, Genievee Hammett, Lee Central, 17-02.50, w:NWI. 5, Miosha Jones, Woodruff, 16-09, w:NWI. 6, Latisha Harris, Aynor, 16-06.50, w:NWI. 7, Haley Haseldon, Aynor, 16-04, w:NWI. 8, Makeda Tryanum, Keenan, 16-03, w:NWI.

Triple Jump_1, Shaquilla Mitchell, Ridgeland, 37-08.50, w:NWI. 2, Latisha Harris, Aynor, 35-09.50, w:NWI. 3, Bria Stephens, Woodruff, 34-10, w:NWI. 4, Courtney Settles, Emerald, 34-08, w:NWI. 5, Miosha Jones, Woodruff, 33-10, w:NWI. 6, Makeda Tryanum, Keenan, 33-07, w:NWI. 7, Tristina Mallard, Cane Bay, 33-04, w:NWI. 8, Kristen Glover, Silver Bluff, 32-11, w:NWI.

High Jump_1, Shaquilla Mitchell, Ridgeland, 5-04. 2, Randreika Richardson, Mid-Carolina, 5-02. 3, Kaitlin Brown, Woodruff, 5-00. 4, Brianna Nelson, Manning, J5-00. 5, Naswana Moon, Dillon, J5-00. 6, Katharine Summers, Cane Bay, 4-10. 6, Fanny Crilen-Frid, Walhalla, 4-10. 8, Shaqueria Mathis, Saluda, J4-10.

Shot Put_1, Te'Shell Britt, Woodland, 37-09.25. 2, Latisha Harris, Aynor, 36-06.75. 3, Jillian Simmons, Hanahan, 34-02. 4, Alnessa Hickmon, Pendleton, 34-00. 5, Tonya Wilson, Columbia, 31-09.50. 6, Charlie Lake, Saluda, 29-07.50. 7, Brooklyn Watt, Walhalla, J29-07.50.

Discus Throw_1, Te'Shell Britt, Woodland, 129-05. 2, Jillian Simmons, Hanahan, 116-04. 3, Amber Cunningham, Columbia, 108-02. 4, Alnessa Hickmon, Pendleton, 105-02. 5, La'Quisha Bell, Cheraw, 98-09. 6, Tonya Wilson, Columbia, 91-05. 7, Mandy Tolleson, Liberty, 91-03. 8, Trinare Gause, Loris, 89-06.

Pole Vault_1, Tylar Mangan, Bishop England, 10-06. 2, Emily Stein, Bishop England, 9-06. 3, Lexie Whitley, Emerald, 9-00. 4, Crystal Caine, Pelion, 8-00. 5, Abby Osbourne, Abbeville, 7-06. 6, Hannah Pettit, Broome, J7-06. 7, Brandi Pressley, Emerald, 7-00.


Top headlines

Lincoln County deputies injured breaking up fight

Two Lincoln County deputies were treated at an Augusta Hospital after being injured breaking up a fight at a party at an American Legion building in Lincolnton.
Search Augusta jobs