Regions Cup standings

  • Follow Golf

REGIONS CUP

Camellia Classic

Belle Meade CC, Thomson

Saturday's Starting Times

9:30 a.m.--Lance Johnson, Philip Kelly, Robert Samuels. 9:38--Michael Carver, Aaron Cobb, Matt Dale. 9:46: Wesley Brown, Keith Downs, Jamie Felder, David Hogan. 9:54: Matt Motes, Rick Hopper, Jordan Johnstun, Tommy Meacham. 10:02--Jeff Pope, Jordan Riner, Eric Stallings, Chris Smith. 10:10--Gene Thomas, Jacob Tilton, Doug Weiss, Amos Captain. 10:18--Mark Ernyei, Russell Gilliam, Chuck Withers, Robert Abernathy. 10:26--Phil Nunnery, Jesse Key, John Bowles Sr., Jim Brisson. 10:34--Jariah Beard, George Bullard, Richard Felder, Glen Hurt. 10:42--Mike Jackson, Paul Moore, Keith Newsome, Carl Pilcher. 10:50--Olin Logan, Lad Wright, Jim Wallace, Roger Tant. 10:58--Stephen Dye Jr., Steve Dye, Ryan McCook, Billy Rangos.

Regions Cup Standings

Through 3 of 10 Tournaments

Regular Division

117--Doug Weiss. 75--Adam McKenney. 60--Jeff Pope. 57--Chris Smith. 56--Ryan McCook. 50--Kirby Barron. 49--Chris Smith. 31--Yong Lee. 30--Bryan Covar. 28--David Hogan. 25--James Lokey, Brad Eskierka, Phil Nunnery, Rick Hopper. 20--Kable Corley, Chad Blackston, Jamie Felder, Wayne McKenney, Chris Waters. 18--Kevin Coleman. 16--Will Rogers, Michael Phelps. 14--Harold Bishop, Jay Blackburn, Allen Tipton, Tommy Meacham, Drew Cooper, John Keller, 13--Young Kim. 9--Ron Schroder. 8--Daniel Mobley. 7--Willie Williams, Chet Dye. 6--Rhett Baker. 5--Steve Kubik. 4--Durance Smith, Todd Mercer. 3--Shannon Sears, John Jasmin. 2--Matt Dale, Trey Keepers, Wade McDonald. 1--Tripp Bryant, Jonathon Snipes.

Note: College golfers are not eligible for points.

Senior Division

159--Kenny Larry. 125--Mike Jackson. 110--Glen Hurt. 105--Chuck Withers. 63--Jim Brisson. 59--Bob Varn. 50--Jerry Beard, Greg Scurlock. 47--John Nikander. 40--Paul Moore, Robert Samuels. 39--Mike Kelley, 30--Bob Rickman. 29--George Bullard. 27--Billy Rangos. 25--David Mulherin, Tim Fulcher, Jack Maddox, Richard Felder. 24--Frank Perry. 16--Mark Ernyei. 15--Robert Platson. 14--Joe Riner, Michael Benham, Danny Daniels. 12--Gerard Maxfield. 10--Jim Wallace. 7--Steve Chapman, Olin Logan, Charlie Busbee. 5--Al Farlow, Marcus Lowe, Russell Gilliam, Lad Wright, Steve Dye. 4--Bill Anderton, Jeremy McCook. 3--Jack Blackburn. 2--Daniel Woodard, Ralph Graham. 1--Carl Pilcher.

Points breakdown: First place--75. Second--50. Third--40. Fourth--30. Fifth--25. Sixth--20. Seventh--18. Eighth--16. Ninth--14. 10th--12. 11th--10. 12th--7. 13th--8. 14th--9. 15th--6. 16th--5. 17th--4. 18th--3. 19th--2. 20th--1.

Results/Schedule

Sunbelt Nissan/Golf Capital Invitational (Winner: Adam McKenney; Senior winner: Kenny Larry).

City of Augusta Match Play Championship (Winner: Doug Weiss; Senior winner: Kenny Larry).

North Augusta Exchange Club/Persimmon Hill Classic (Winner: Ben Lown; Senior winner: Mike Jackson).

Saturday-Sunday: Camellia Classic at Belle Meade Country Club

July 11-12: Goshen Golf Classic

July 17-18-19: Augusta City Amateur at Forest Hills Golf Club

July 25-26: Regions Cup Invitational at Gordon Lakes

Aug. 1-2: Perry Watson Memorial at Pine Ridge Plantation

Aug. 15-16: Orville White Cup at Midland Valley Country Club

Aug. 22-23: Jones Creek Classic

Questions: David Westin at (706) 724-0851 or david.westin@augustachronicle.com


Search Augusta jobs