Originally created 11/12/06

Prep football score recap



GEORGIA

Athens Aca. 23, Jefferson 14

Atkinson Co. 35, Bacon Co. 7

Brunswick 9, Effingham Co. 7

Buford 42, Lovett 14

Bulloch Aca. 49, Memorial Day School 22 Cairo 34, Crisp Co. 7

Calhoun 49, LaFayette 6

Camden Co. 28, Bradwell Institute 0

Campbell 21, Harrison 12

Carrollton 35, Villa Rica 27

Cartersville 40, Central-Carroll 21

Cass 35, Haralson Co. 33

Chattachochee 44, Schley Co. 36

Chattooga 48, Sonoraville 7

Cherokee 26, Osborne 14

Clarke Central 17, Cedar Shoals 14

Clinch Co. 46, Terrell Co. 0

Columbus 35, Jordan 7

Coosa 40, Model 14

Early Co. 41, Thomasville 22

East Hall 29, Gilmer 20

Flint River 24, Thomas Jefferson 14

Flowery Branch 34, West Hall 20

Forsyth Central 14, North Forsyth 10

Franklin Co. 34, Monroe Area 18

Gatewood 49, Westminster Christian 6

Gordon Lee 21, Trion 2

Grady 28, Blessed Trinity 12

Greene Co. 42, Banks Co. 2

Greenville 42, Central Talbotton 40, OT

Griffin 36, Upson-Lee 32

Habersham Central 31, Eastside 14

Harlem 35, Cross Creek 14

Harris Co. 20, Kendrick 14, OT

Hart Co. 35, Winder-Barrow 12

LaGrange 37, Troup 18

Landmark Christian 56, Our Lady of Mercy 7

Macon Co. 13, Pike Co. 7

Madison Co. 47, Salem 44

Manchester 30, Rutland 14

McEachern 21, Etowah 14

Monroe 28, Dougherty 7

Morgan Co. 35, Rabun Co. 6

N. Cobb 42, Marietta 28

Newnan 17, E. Coweta 14

Norcross 31, N. Gwinnett 14

North Hall 28, Chestatee 6

North Oconee 56, Towns Co. 6

N.-Warner Robins 47, Mt. Zion-J'boro 6

Oglethorpe Co. 28, Dawson Co. 24

Pebblebrook 9, Sequoyah 7

Pepperell 56, Temple 0

Perry 27, Spalding 0

Pickens Co. 17, Johnson-Gainesville 7

Portal 47, Jenkins Co. 22

Randolph-Clay 26, Albany 21

Ringgold 24, Gordon Central 19

Riverside Acad. 10, George Walton 7

Rockmart 21, Darlington 14

Rome 21, Northwest Whitfield 0

Screven Co. 30, SE Bulloch 0

Shaw 49, Northside 0

Ware Co. 20, Statesboro 0

Washington Co. 17, Thomson 0

Washington-Wilkes 45, Fannin Co. 21

SOUTH CAROLINA

Class AAAA

Division ll

Round 1

Lower State

Berkeley 31, T L Hanna 17

Clover 12, Easley 7

Conway 31, Orangeburg-Wilkinson 8

York Comprehensive 21, Beaufort 14

Upper State

Goose Creek 28, South Aiken 26

Greenwood 31, Laurens 3

Ridge View 27, Hartsville 14

Westside 28, Aiken 21

Class AAAA

Division l

Round 1

Lower State

Fort Dorchester 35, Sumter 26

Gaffney 39, Colleton Co. 7

James F. Byrnes 56, Wando 7

Stratford 30, Northwestern 7

Upper State

Dutch Fork 27, Spartanburg 10

Irmo 42, Dorman 15

Rock Hill 14, Spring Valley 10

Summerville 38, Fort Mill 21

Class AAA

Round 2

Upper State

Blythewood 17, Lugoff-Elgin 7

Clinton 51, Pickens 28

Greer 21, Union 16

Riverside 33, J L. Mann 7

Lower State

Marlboro Co. 24, Hilton Head 16

Myrtle Beach 30, Strom Thurmond 6

Timberland 20, Darlington 0

Wilson 30, North Myrtle Beach 17

Class AA

Round 2

Upper State

Batesburg-Leesville 37, Woodruff 6

Columbia 14, Abbeville 6

Newberry 30, Broome 0

Pendleton 16, Pelion 14

Lower State

Central 14, Silver Bluff 6

Cheraw 45, Wade Hampton (H) 6

Dillon 30, Edisto 7

Manning 29, Marion 14

Class A Division ll

Round 2

Upper State

Jonesville 40, Whitmire 16

Ridge Spring-Monetta 12, Great Falls 8

Lower State

Blackville-Hilda 14, Timmonsville 0

Lake View 40, Cross 0

Class A Division l

Round 2

Upper State

Chesterfield 29, Ware Shoals 28

Lower State

Carvers Bay 26, St. John's 6

Lamar 6, East Clarendon 0

SCISA Football Playoffs

Class AAA

Semifinals

Augusta Christian 21, Laurence Manning Aca. 14

Hammond 37, Wilson Hall 12

Class AA

Semifinals

Hilton Head Christian Aca. 31, Pee Dee Aca. 0

Northwood Aca. 31, Hilton Head Prep 27

Class A

Semifinals

Dillon Christian 34, W. Wyman King Aca. 13

Dorchester Aca. 48, Williamsburg Aca. 20

Eight Man

Semifinals

Clarendon Hall Aca. 60, Laurens Aca. 18 Holly Hill 29, Andrew Jackson 14

AREA PLAYOFFS

Friday

Georgia First round

Class A

Trion (4-6) at Lincoln Co. (9-1)

Bowdon (5-5) at Warren Co. (6-4)

Class AA

Brantley Co. (6-4) at Jefferson Co. (7-3)

Savannah Christian (8-2) at Swainsboro (9-1)

Lamar Co. (6-4) at Wash.-Wilkes (9-1)

Laney (7-3) at McIntosh Co. Aca. (8-2)

Screven Co. (6-4) at Charlton Co. (10-0)

Class AAA

Troup (7-3) at Washington Co. (7-3)

Thomson (9-1) at Carver-Columbus (9-1)

GISA

Class A

Region 3-A South No. 3* at Thomas Jefferson Aca. (11-1)

Class AA

Region 3-AA No. 2* at Brentwood (5-4-1) Edmund Burke (7-2-1) at Piedmont Aca. (7-4)

South Carolina

Class A

Division I

Allendale Fairfax (10-2) at Chesterfield (10-2)

Division II

Jonesville (9-3) at Ridge Spring-Monetta (10-2)

Blackville-Hilda (11-1) at Lake View (10-2)

SCISA

Class AAA

State Championship Game

at South Carolina State University

Hammond (12-0) vs. Augusta Christian (10-2)

*still to be determined by late Saturday score or Monday night playoff game



AllAccess


Trending this week:



 
 

The Augusta Chronicle © 2015. All Rights Reserved.  Contact Us  | Terms of Service  | Privacy Policy  | Advertise