Originally created 11/12/06

Georgia-Carolina Fair winners



The following is a list of winners from the 33rd annual Georgia-Carolina Fair:

HAND PAINTED PORCELAIN

BEGINNER

Plate or Tray Under 9 Inches: Dell Ballard, first; Nora McCarthy, second; and Linda Baxley, third.

Plat or Tray 9 Inches or Over: Norma McCarthy, first; Dell Ballard, second; and Linda Baxley, third.

Miscellaneous - Any Piece Other Than Plate or Tray: Linda Baxley, first; and Dell Ballard, second.

ADVANCED

PLATE OR TRAY UNDER 9 INCHES

Wild Roses: Mary E. Smith, second.

Roses Double: Betty Blissit, first.

Poppies: Diane Boozer, first; and Betty Blissit, second.

Fruits or Vegetables: June Whitaker, first; and Jacqueline Moore, second.

Scenes: Carolyn Loper, first; Cheryl Wiggins, second; and June Anderson, third.

Animals: Cheryl Wiggins, first.

Special Days - Christmas, Halloween, Thanksgiving, etc.: Connie Deloach, first; Cheryl Wiggins, second; and June Anderson, third.

Miscellaneous Miniatures, 6 Inches or Under: Cheryl Wiggins, first; and Connie Deloach, second.

PLATE OR TRAY 9 INCHES OR OVER

Wild Roses - Antique of Tomorrow: Connie Peebles, first; Diane Boozer, second; and Marilyn Knight, third.

Roses Double: Marilyn Knight, first; Betty Blissit, second; and Cheryl Wiggins, third.

Poppies: Margie Candler, first; Debi Stokes, second; and Diane Boozer, third.

Other Flowers: June Anderson, first; Suzanne Painter, second; and Cheryl Wiggins, third.

Fruits or Vegetables: Mary Moody, first; Jacqueline Moore, second; and Suzanne Painter, third.

Birds: Marilyn Knight, first; and Debi Stokes, second.

Animals: Cheryl Wiggins, first; and Debi Stokes, second.

Special Days - Christmas, Halloween, Thanksgiving, etc.: Debi Stokes, first; Cheryl Wiggins, second; and Marilyn Knight, third.

Scenes: Cheryl Wiggins, first; Joan S. Kampschror, second; and Diane Boozer, third.

PORTRAITS

Cheryl Wiggins, first; Connie Deloach, second; and Mary E. Smith, third.

JEWELRY

One Piece: Conne Deloach, first; and Joan S. Kampschror, second.

BISQUE

Figurines: Marilyn Knight, second.

Unspecified: Marilyn Knight, first.

DRESDEN

Plate or Tray Under 9 Inches: Jacqueline Moore, first; and Mary Moody, second.

Plate or Tray 9 Inches or Over: Connie Deloach, first; Al Candler, second; and Margie Candler, third.

Bowl, 6 Inches or Over: Betty Blissit, first; and June Whitaker, second.

Urn, Ming Jar or Vase, 10 Inches or Over: Marilyn Knight, second.

Miscellaneous: June Whitaker, second.

CLOCKS

Marilyn Knight, first.

MISCELLANEOUS

Under 6 Inches: Cheryl Wiggins, first; Connie Deloach, second; and Betty Blissit, third.

10 Inches: June Anderson, first; Cheryl Wiggins, second; and Debi Stokes, third.

Over 10 Inches: Joan Kampschror, first; Connie Deloach, second; and Al Candler, third.

Christmas Tree Ornaments: Joan S. Kampschror, first; Connie Deloach, second; and Debi Stokes, third.

BOX

Box Under 6 Inches: Cheryl Wiggins, first; Margie Candler, second; and Betty Blissit, third.

Box, 6 Inches or Over: Suzanne Painter, first; and Joan S. Kampschror, second.

WALL HANGINGS

Framed Picture on Porcelain, Animals or Birds: Cheryl Wiggins, first; and Joan Kampschror, second.

Framed Picture on Porcelain, Scenes: Marilyn Knight, first.

Framed Picture on Porcelain, Miscellaneous: Caroly Loper, first; Mary E. Smith, second; and Jacqueline Moore, third.

Framed Picture on Porcelain, Self-Framed Plaque: Debi Stokes, first; and Cheryl Wiggins, second.

BOWLS

Bowl, Over 6 Inches, Uncovered (other than Dresden): Connie Deloach, first; Mary E. Smith, second; and Jacqueline Moore, third.

Casserole (8 inches or over): Connie Deloach, first and second; and Marilyn Knight, third.

URN, VASE OR MING JAR (OTHER THAN DRESDEN)

10 Inches or Under: Connie Deloach, first; Debi Stokes and Suzanne Painter, second; and Erma T. Hull, third.

Over 10 Inches: Joan S. Kampschror, first.

PITCHER OR TANKARD

Other Flowers (other than Dresden): Cheryl Wiggins, first; and Suzanne Painter, second.

Miscellaneous (other than Dresden): Betty Blissit, first.

Pitcher or Tankard, 10 Inches or Over (Other Than Dresden): Marilyn Knight, first.

SETS

Teapot, Coffee Pot or Chocolate Pot (at least 3 pieces): Marilyn Knight, second.

Ceramic Tile: Cheryl Wiggins, first; and June Anderson, second.

LAMPS

Porcelain Under 12 Inches: Connie Deloach, first.

Porcelain 12 Inches or Over: Joan Kampschror, first.

SPECIAL AWARDS

Best of Beginners Class: Linda Baxley, first; Norma McCarthy, second; and Dell Ballard, third.

Best of Advanced, Plate or Tray Under 9 Inches: Cheryl Wiggins.

Best of Advanced, Plate or Tray 9 Inches or Over and 6 Inches and Over, Not Dresden: Connie Peebles.

Best of Advanced, Bowls, Bowl, Over 6 Inches, Uncovered (other than Dresden): Connie Deloach.

Tomorrow's Antique: Connie Peebles.

Pansy Dickinson Award: Connie Deloach, winner; and Margie Candler, runner-up.

Revolving Award - Cheryl Wiggins: Al Candler, winner; and Connie Deloach, runner-up.

Whimsical Golf Character's Award: Cheryl Wiggins, winner; and Connie Deloach, runner-up.

Best of Show: Connie Peebles.

PLANT IDENTIFICATION

TEAM JUNIOR

Floriculture: Thomson Middle School Future Farmers of America, first; Evans High School, second; Thomson High School, third.

Nursery - Landscape: Jefferson County, first; Burke County 4-H, second; Thomson Middle FFA, third.

Forestry: Burke County 4-H, first; Jefferson County No. 1, second; Thomson Middle FFA, third.

TEAM SENIOR

Floriculture: Evans High School No. 1, first; Evans High No. 2, second; Evans High No. 3, third.

Nursery - Landscape: Jefferson County No. 1, first; Evans High No. 1, second; Jefferson County No. 2, third.

Forestry: Jefferson County No. 1, first; Evans High No. 1, second; Burke County 4-H, third.

INDIVIDUAL JUNIOR

Floriculture: Michael Kelley, first; Callen Wallace, second; Gil Usry, third.

Nursery - Landscape: J.D. Riggs, first; Taylor Gill, second; Jackson Reddick, third.

Forestry: Joe Shepard, first; Nate Chance, second; Kortney Terrell, third.

INDIVIDUAL SENIOR

Horticulture: Justin Pronier, first; David Edwards, second; Chase Mullis, third.

Nursery - Landscape: Jared Price, first; Andrew Pittman, second; McCord Brickle, third.

Forestry: April McDaniel, first; Travis Coursey, second; Nelson Sasserd, third.

MODELS

ADVANCED (18 AND OLDER)

Airplanes: Art McNitt, first, second and third.

Cars: Francis Ford, first, second and third.

Armor: Don Seabrook, first and second; and Serman K. Sawyer, third.

Ships: Art McNitt, first and third; and Francis Marion, second.

Diorama: Art McNitt, first and second.

Other: Michael Teffeteller, first.

Best of Class: Art McNitt.

18 AND OLDER

Airplanes: David Marrs, first and third; and Andrew E. Sullivan, second.

Cars: Jason D. Gause, first; David Marrs, second; and Blaine Paquin, third.

Diorama: David Marrs, first and third; and Nick Stewart, second.

Best of Class: David Marrs.

12 to 17 years old

Cars: Kenneth Davis Jr., first; and Josh Williams, second.

Diorama: Scott Dean, first.

Other - Diecast: Kenneth Davis Jr., first.

Best of Class: Scott Dean.

11 YEARS OLD AND YOUNGER

Cars: Alexander Bodar, first, second and third.

Other: Elijah Wichser, first.

Best of Class: Alexander Bodar.

Best 15th Anniversary Desert Storm Theme: Serman K. Sawyer, Advanced 18 and Older.

Best Racing Cars Theme: Francis Ford, Advanced 18 and Older; David L. Marrs, 18 and Older; Josh Williams, Ages 12-17; and Alexander Bodar, Ages 11 and Younger.

Best of Show: Scott Dean.

NEEDLEWORK/CRAFTS

HOUSEHOLD LINENS

Towels - Cross-stitch: Bonnie Mixon, first.

Towels - Embroidery: Carol Duggan, first.

Throw Pillow - Crochet: Edna Clem, first.

Throw Pillow - Other: Audrey Lau, first; and Carol Jackson, second.

Wall Hanging - Counted Cross-stitch - Original Design: Audrey Lau, first.

Wall Hanging - Counted Cross-stitch - Kit/Graph: Connie Marby, first; Gina Campos, second; and Karen Logan, third.

Wall Hanging - Stamped Cross-stitch - Original Design: Hazel Merritt, first.

Wall Hanging - Stamped Cross-stitch - Kit/Graph: Robin Dixon, first.

Wall Hanging - Latch Hooks: Dana Sanazard, first.

Christmas Stocking - Counted Cross-stitch - Kit/Graph: Michelle Guerin, first; Karen Logan, second; and Robin Dixon, third.

Christmas Stocking - Needlepoint - Kit/Graph: Karen Logan, first.

Other: Carol Duggan, first; Michelle Guerin, second; and Benita Guerin, third.

DOLLS & DOLL CLOTHING

Bridal Doll Outfit: Anne Paquin, first.

Character Doll - Animals, etc.: Betty Board, first.

Handmade Doll with Outfit: Karen Logan, first; Anne Paquin, second; and Vera Lively, third.

Doll with Handmade Clothes: Blaine Paquin, first; and Anne Paquin, second and third.

Novelty Doll: Carol Duggan, first.

Doll - Crocheted: Waltraud Farkas, first; and Jennifer Haney, second and third.

ACCESSORIES

Pocketbook - Other than Knit or Crochet: Carol Duggan, first; Cynthia Wells, second; and Elaine Graham, third.

Scarf: Martha Earline, first; Diane Pittman, second; and Kris Khlifi, third.

Other: Carol Duggan, first; Anita Guerin, second; and Zamarrow, third.

CROCHET

Bedspread: Kris Khlifi, second; and Jessie Joyner, third.

Infant Afghan - Shell: Diane Pittman, first; Kris Khlifi, second; and Rebecca Lowe, third.

Infant Afghan - Granny Square: Rebecca Lowe, first; Kris Khlifi, second; and Diane Pittman, third.

Infant Afghan - Afghan Crochet Stitch: Rebecca Lowe, first; and Anita Guerin, third.

Infant Afghan - Other: Erlene Martin, first; Rebecca Lowe, second; and Lena Dixon, third.

Afghan - Granny Square: Rebecca Lowe, first; Diane Pittman, second; and Jennifer Hollett, third.

Afghan - Shell: Waltraud Farkas, first; Kris Khlifi, second; and Theresa Bauserman, third.

Afghan - Double Crochet Stitch: Patricia Marshall, first.

Afghan - Afghan Crochet Stitch: Dana Swafford, first.

Lap Robe: Vera Lively, first.

Sweater - Infant: Anita Guerin, second.

Sweater Set - Infant: Diane Pittman, second.

Stole or Shawl: Jessie Joyner, first; Jennifer Hollett, second; and Rebecca Lowe, third.

Doily: Hazel Merritt, first and second; and Erlene Martin, third.

Placemats - Set of Four: Jennifer Hollett, second.

Tablerunner: Hazel Merritt, first.

Infant Booties: Peggy Fulcher, first; Jennifer Hollett, second; and Diane Pittman, third.

Christmas Ornament: Kris Khlifi, first, second and third.

Christmas Stocking: Diane Pittman, first; Anita Guerin, second; and Kris Khlifi, third.

Best of Class: Rebecca Lowe.

KNIT

Hat or Scarf Fancy: Kris Khlifi, first; and Sarah Khilifi, second.

Other: Peggy Fulcher, first.

Best of Class: Peggy Fulcher.

QUILTED ITEMS

Machine Pieced - Machine Quilted: Carol Duggan, first; June Brocato, second; and Betty Beard, third.

Hand Pieced - Hand Quilted: Betty Beard, first and second.

Machine Applique: Betty Beard, first.

Placemats - Set of Four - Machine Pieced - Machine Quilted: Carol Duggan, first.

Wall Hanging - Machine Pieced - Machine Quilted: Carol Duggan, first.

Other: Betty Beard, first.

Best of Class: Carol Duggan.

WOODCRAFT

Lamps, Trays, Bookends: Mary Davis, first; Peggy Norris, second; and Helen White, third.

Wood Carvings: Carolyn Chou, second.

Toile - Painting on Wood: Brice Bragg, first; and Debbie Dunaway, second.

Figurines and Plaques: Brice Bragg, first.

Other: Peggy Norris, first; Debbie Dunaway, second; and "Michael (VA Hospital)," third.

Best of Class: Peggy Norris.

UNUSUAL MATERIALS

SHELLS, PAPER, STRAW DECOUPAGE, TOLE, ARTIFICIAL FLOWERS

Vases - Figurines: Peggy Norris, first; Audrey Lau, second; and Kris Khilifi, third.

Baskets: Mary Davis, first.

Plaques - Pictures: Peggy Norris, first.

Plaques: Peggy Norris, first.

Figurines: Brice Bragg, first; and Carol Jackson, second.

Gourds: Edwin Thompkins, first and second.

Other: Mary Davis, first; Carol Jackson, second; and Kris Khilifi, third.

Best of Class: Mary Davis.

CERAMICS

All Oven Baked Clay: Audrey Lau, first.

Stained Pieces: Barbara Lesher, first and second; and Vera Lively, third.

Under Glaze (with transparent or semitransparent): Elaine Graham, first; Irene Steart, second; and Mona Combs, third.

Glazes: Mona Combs, first; Carolyn Chou, second; and Helen White, third.

Over Glazes (Luster and Gold): Vera Lively, first.

Decals: Vera Lively, first; and Carolyn Chou, second.

Combination and Special Effects: Mona Combs, first; Vera Lively, second; Carol Jackson, third.

Other: "Sweeper," first; Blaine Paquin, second; and Kris Khilifi, third.

Best of Class: Barbara Lesher.

WEARABLE ART (EXCLUDING CLOTHING)

Jewelry: Carol Jackson, first; "Zamarron," second; and Carolyn Chou, third.

Accessories: Cynthia Wells, first; and Carol Jackson, second.

Miscellaneous: Carol Duggan, first; and Elaine Graham, second.

Best of Class: Carol Jackson.

PLASTIC CANVAS

Decorative: Dana Swafford, first; and Wayne Oppaeler, second.

Christmas: Erline Martin, first.

Other: Dana Swafford, first; Cookie Plagwitch, second; and Audrey Lau, third.

Best of Class: Dana Swafford.

WREATHS

Flowers: Dale Boyd, first; Carol Jackson, second; and Mary Davis, third.

Fruit: Kris Khilifi, first.

Christmas: Vera Lively, first; and Kris Khilifi, second and third.

Other: Elaine Graham, first; Kris Khilifi, second; and Carol Jackson, third.

Best of Class: Dale Boyd.

CLOTHING/COSTUMES

Adult - Woman: Jennifer Hollett, first.

Best of Class: Jennifer Hollett.

FELT ITEMS

Tree Skirt: Elaine Graham, first.

Stocking: Vera Lively, first; and Barbara Lesher, second.

Wall Hanging: Barbara Lesher, first.

Other: Elaine Graham, first; and Babara Lesher, second.

Best of Class: Barbara Lesher.

Best of Show: Connie Marby.