Originally created 04/09/06

All-Area Georgia boys team



GEORGIA BOYS TEAM

FIRST TEAM



Position

Player School Ht/Wt. Class

Guard

Trevor Welcher Richmond Academy 5-11/150 Jr.

Clutch shot averaged 19.1 points and 6.7 assists per outing

Guard

Xavier Collier Laney 5-10/160 Sr.

His coach feels he's the best SG in the state; averaged 26.4 points

Forward

Curtis Brown Hephzibah 6-5/200 Sr.

18.5 points and 8.2 rebound averages settle tough first-team choice

Forward

Brenton Harris Butler 6-4/225 Sr.

12.2 points and 9.4 rebounds for a great post defender

Center

Austin Steed Butler 6-7/215 Sr.

Future Gamecock averaged 16.5 points, 11 rebounds and 7 blocks

SECOND TEAM


Position

Player School Ht/Wt. Class

Guard

Reggie Middleton Butler 6-0/160 Soph.

Bulldogs got 13.2 points and 5.5 assists from him per game

Guard

Reggie Barner Aquinas 5-10/170 Sr.

Driving force of the Irish with 14.2 points and 6.7 assists per game

Forward

Renard James Richmond Academy 6-4/195 Sr.

Nearly first team with 17.2 points and 9.3 boards per game

Forward

Chris Reynolds Glenn Hills 6-4/175 Soph.

Huge strides this year with 18 point and 10 rebound averages

Center

Luther Holmes Greenbrier 6-4/190 Sr.

Did it all with 15.2 points, 12.5 rebounds and 4.3 blocks per outing

THIRD TEAM


Position

Player School Ht/Wt. Class

Guard

Jerome Manuel Evans 6-0/165 Sr.

Did it all: 13.1 points, 4.3 assists, 4.1 rebounds and stellar defense

Guard

Tommy Seals Warren County 5-10/175 Soph.

He sank 59 percent of his 157 3-point attempts

Forward

Ajay Miller Harlem 6-4/180 Sr.

17.7 point average on 62 percent shooting from 2-point range

Forward

DeVonda Lewis Burke County 6-4/175 Soph.

14.4 points and 7 rebounds per game show his potential

Center

Chris Sanders Westside 6-4/180 Jr.

Superb athlete provided 8.3 points and 5.7 assists per outing

HONORABLE MENTION

Guards: Jawan Bailey, Sr., Josey; Antron Carter, Sr., Butler; Jamal Crayton, Soph., Westside; Kevin Dukes, Sr., Richmond Academy; Brandon Durr, Jr., Evans; Trevon Gamble, Sr., Cross Creek; Sean Hackshaw, Sr., Harlem; Donald Hudson, Sr., Cross Creek; Antonio Jackson, Sr., Burke County; Willie Jenkins, Sr., Burke County; Glenn Miller, Sr., Evans; Jordan Moore, Sr., Hephzibah; DeMarcus Morris, Jr., Harlem; Arthur Neal, Sr., Josey; Patrick Nordmann, Sr., Aquinas; Kenith Scott, Jr., Jenkins County; Delveccio Wilburn, Sr., Washington-Wilkes.

Forwards: Scott Checki, Sr., Washington-Wilkes; Catron Gainey, Sr., Hephzibah; Keith Green, Sr., Warren County; Loce Hill, Jr., Richmond Academy; Kalvin Hollimon, Sr., Butler; Jatheus Jones, Jr., Lincoln County; Antwan Lee, Sr., Warren County; Theo McCord, Sr., Westside; Marcus McDaniel, Sr., Josey; Jonathan Nixon, Jr., Aquinas; Jerel Stephenson, Soph., Glenn Hills; Lucious Stewart, Soph., Washington-Wilkes; Anthony Thomas, Jr, Aquinas.

Centers: Matt Clark, Jr., Evans; Lee Malchow, Sr., Aquinas; Devin Stowers, Sr., Hephzibah; Carter Turner, Sr., Evans.

All-area selections are made by The Augusta Chronicle after consulting with area coaches. The following teams did not return the all-area nomination form: Cross Creek, Glascock County, Jefferson County, Josey, Lakeside, Lincoln County, Screven County, Swainsboro, Thomson and Washington County.



AllAccess


Trending this week:



 
 

© 2016. All Rights Reserved.    | Contact Us