Originally created 06/27/04

Public school all-area team



FIRST TEAM

[filtered word].NameSchoolClass

C Matt DuckettBarnwellSenior

USC Aiken signee hit .433 with 27 RBI; .610 on-base percentage

C Jon EganCross CreekJunior

Area's most feared hitter named one of the Top 40 rising seniors in the nation

INF Travis ClarkLincoln CountySenior

.500 average led to eight home runs and 32 RBI

INF Jeffrey GrearRichmond AcademyJunior

Musketeers' cleanup man hit .419 with seven home runs and 32 RBI

INF Casio GriderHephzibahJunior

.388 hitter and .626 on-base percentage one of area's best

INF Brandon JavisCross CreekSenior

.455 average plus eight homers and 26 RBI earned; Drafted by Seattle

INF Dustin JohnsonWashington CountyJunior

.547 average shines with 10 home runs and 40 RBI

INF Daniel RenewBarnwellSenior

.600 on-base percentage with eight homers, 32 RBI and 30 runs scored

OF Austin DuceyWestsideSenior

Area-best 45 RBI matched with .464 average and 10 home runs

OF Tim MurpheyGlascock CountySenior

Drafted as a pitcher, still hit .377 with nine home runs and 41 RBI

OF Brandon SatcherNorth AugustaSenior

Led his team in every offensive category - .447 average, eight homers, 32 RBI

OF Scott WandlessGreenbrierSenior

.467 average, 25 walks and 29 RBI

P Clayton BruceHarlemSenior

Lefty carried 2.33 ERA and struck out 66 in 52 innings

P Ryan GrubbsBarnwellSenior

Warhorse stud went 9-1 with 2.82 ERA; walked only 12 batters in 60 innings

P Matt KentGlascock CountySenior

Left-hander won 10 games, struck out 101 and set school record for career wins

P Michael NewmanGreenbrierSenior

Unblemished record (12-0, 1.79 ERA) and area leader in heart

SECOND TEAM

[filtered word]. NameSchoolClass

C Mike ArmstrongEvansSenior

Threw out 50 percent of potential base stealers; also had 17 RBI

C Tyler JamesJefferson CountySenior

.443 average meshes well with 14 doubles, three homers, 28 RBI and 10 steals

INF David BarnesWestsideSenior

Strong bat (.430, 31 RBI) earns place on team

INF Kyle HammockWashington CountySophomore

Strong pitcher stayed in lineup with .436 average, five homers and 32 RBI

INF D.G. GayJenkins CountySenior

Found spot in infield for his .487 average and five home runs

INF Rich PoythressGreenbrierSophomore

Power numbers (eight HR, 32 RBI) impress with just eight strikeouts

INF Jay RobinsonBurke CountySenior

.507 on-base and hit .474 with runners in scoring position

INF Matt EasleyAquinasSophomore

Breakout season included .472 average, 10 doubles, 14 stolen bases and 23 RBI

OF Josh GrubbsBarnwellJunior

Speedy Grubbs was close call for first team with 25 RBI, 22 steals and .615 on-base percentage

OF Brooks RobinsonGreenbrierSenior

Utility player hit .424 with 24 RBI on area's finest team

OF Tyler RogersJefferson CountySenior

Great production with .418 average, 27 RBI and 22 runs scored

OF Justin SaffordRichmond AcademyJunior

.412 average, solid defense and an area-best 35 steals

P Jon EganCross CreekSenior

Lowest ERA (1.63) among reported totals and a strikeout per inning aided 6-1 record

P Brad FreemanEvansJunior

Strong ERA (2.79) and tossed a no-hitter in first round of Class AAAAA playoffs

P Brett IzlarNorth AugustaSenior

Augusta State signee was 6-3 with 2.71 ERA and struck out 59 hitters

P Tim MurpheyGlascock CountySenior

Chicago White Sox draftee fanned an area-best 119 hitters in an up-and-down year

HONORABLE MENTION

Eric Allen, Glascock County; Bryce Amerson, Jefferson County; Kevin Anderson, Barnwell; Jeremy Armstrong, Greenbrier; Cam Attaway, North Augusta; Dustin Axor, Burke County; Chris Baker, Lakeside; Keith Bate, Aquinas; Tyler Beale, Lincoln County; Trey Beatty, Evans; Paul Borden, Lakeside; Carl Burrow, Lakeside; Dexter Chancey, Burke County; Adam Chalker, Glascock County; Justin Cook, Washington County; Jonathan Crawford, Lakeside; Paul Cromer, Midland Valley; Geoffrey Daniel, Jenkins County; Josh Daniel, Glascock County; John Douglas, Aquinas; Kyle Durham. Strom Thurmond; Tyson Eubanks, Hephzibah; Will Fulmer, North Augusta; Justin Fry, Cross Creek; Robert Hannah, Hephzibah; Josh Harrell, Glascock County; Ben Hill, Harlem; Rusty Hodges, Washington County; Kenneth Hughes, Jefferson County; Dakota Hunter, Midland Valley; Dane Jennings, Hephzibah; Larry Jones, Barnwell; Brad Johnson, Josey; Chris Key, North Augusta; Kyle Kitchens, Burke County; Matt Lewis, Harlem; Lee Malchow, Aquinas; Hank McCladdie, Evans; Cody McElhaney, Midland Valley; Patrick Murrell, Stom Thurmond; Sam Pitts, Greenbrier; Terry Priest, Hephzibah; Ryan Pressley, Evans; Ken Raborn, Evans; Brad Ramsbotham, Greenbrier; Daniel Russell, Richmond Academy; Ryan Stancel, Midland Valley; Dustin Tyra, Lakeside; Josh Usry, Washington County; Bobby Welch, Hephzibah; Cody West, Wagener-Salley; Jordan Whittaker, Harlem; Danny Williford, Lincoln County; Derrick Wood, Glascock County; Doug Wylie, Evans; Andre Young, North Augusta.

Note: The following schools did not return the provided nomination forms: Aiken, Allendale-Fairfax, Aquinas, Blackville-Hilda, Butler, Glenn Hills, Laney, McCormick, Ridge-Spring Monetta, Screven County, Silver Bluff, South Aiken, Strom Thurmond, Thomson, Warren County, Washington-Wilkes and Williston-Elko.