Originally created 04/02/04

Taylor Infiniti USTA at The Club at Rae's Creek



Taylor Infiniti USTA at The Club at Rae's Creek

Singles

Samantha Stosur (Australia) d. Shiho Hisamatsu (Japan) 6-2 6-0

Marie-Eve Pelletier (Canada) d. Krysty Marcio (USA) 6-2 6-0

Vilmarie Castellvi (Portugal) d. Severine Beltrame (France) 4-6-6-4-6-3

Julie Ditty (USA) d. Mashona Washington (USA) 7-6(7) 7-6(3)

Yuliana Fedak (Ukraine) d. Christina Wheeler (USA) 7-6(3) 4-6 6-4

Catalina Castano (Columbia) d. Angelika Roesch (Germany) 6-0 6-1

Camille Pin (France) d. Salome Devidze (Republic of Georgia) 6-1 6-0

Tara Snyder (USA) d. Jessica Lehnhoff (USA) 6-0 6-3

Doubles

Bryanne Stewart (Australia)/Samantha Stosur (Australia) d. Elizabeth Kobak (USA)/Krysty Marcio (USA) 6-0 6-1

Cory Ann Avants (USA)/Kristen Schlukebir (USA) d. Dimana Krastevitch (Bulgaria)/Svetlana Krivencheva (Bulgaria) 6-1 6-4

Francesca Lubiani (Italy)/Mashona Washington (USA) d. Martha Garzon-Elkins (USA)/Petra Rampre (Slovakia) 6-1 6-0

Ansley Cargill (USA)/Chrstina Wheeler (Australia) d Yuliana Fedak (Ukraine), Varvara Lepchenko (USA) 7-6(4) 7-5

Severine Beltrame (France)/Camille Pin (France) d. Yoon-Joen Cho (Korea)/Nicole Sewell (Australia) withdrawal

High School

WESTSIDE BOYS 5,

JEFFERSON COUNTY 0

Singles: No. 1. Adam Williams (W) d. Jackson Stephens 8-0. no. 2. Ryan Kroger (W) d. Justin Bargeron 8-3. no. 3. Kenny Vinson (W) by forfeit.

Doubles: no. 1. Bobby Thomas/Brinson Thomas (W) d. David Linder/Daniel Cooper 8-0. no. 2. Adam Edmunds/Tyler Antonokas (W) d. Chris Harris/Jarian Nelson 8-6.

NORTH AUGUSTA BOYS 4,

WHITE KNOLL 2

Singles: no. 1. Brett Johnson (NA) d. Ben McFarland 2-6, 6-4, 7-4. no. 2. Brent Cole (WK) d. Lance Johnson 6-3, 6-6 (10-8). no. 3. Ray Cartlidge (NA) d. Geoffrey Doyle 7-2, 6-1. no. 4. Kevin Dukes (NA) d. David Kim 3-6, 6-1, 7-4. no. 5. Ross Wydell (WK) d. Dustin Flake 6-4, 4-6, 7-3.

Doubles: no. 2. Bryant Potter/ Will Kay (NA) d. Kyle Crosby/Travis Page 6-0, 6-2.

JEFFERSON COUNTY GIRLS 4,

WESTSIDE 1

Singles: no. 1. Clare Easterlin (JC) d. Anna Scheer 8-1. no. 2. Courtney Cranford (W) d. Roseanne Samples 8-6. no. 3. Amanda Greenway (JC) d. Sara Walden 9-8 (7-5).

Doubles: no. 1. Kristen Rivers/Lindsey Hodge (JC) d. Maggie Centers/Candace Lee 8-6. no. 2. Kimberly Prescott/Jenny Dickson (JC) d. Lara Campuzano/Adrienne Wittschen 8-3.

Westminster boys 4,

George Walton 1

Singles: Bryce Cockerham (W) d. Jeremy Southall, 8-2. Alex MacDonell (W) d. Edward Kim, 9-8 (7-5). Michael Grimm (W) d. David Ecker, 8-4.

Doubles: Wesley Dean and Kyle Morris (G) d. Beckett Johnson and Rafy Bassali, 8-3. Joseph Echols and Mitch Snyder (W) d. Taylor Giles and Kyle Horne, 8-6.

Records: Westminster 4-4. Next: Westminster in region tournament, 9 a.m., April 15 at Newman Tennis Center.

George Walton girls 3, Westminster 2

Singles: Shannon Harley (W) d. Ashley Roberts, 8-2. April Walker (W) d. Emily Tanner, 8-4. Caitlyn Morris (G) d. Melissa Walters, 8-3..

Doubles: Abbey Ellison and Jennifer Torsigleri (G) d. ALice Chan and Allie Robillard, 8-1. Katie Poole and Hannah Moon (G) d. Samantha Osteen and Virginia Dent, 8-0.

Records: Westminster 1-7. Next: Westminster in region tournament, 9 a.m., April 15 at Newman Tennis Center.

Greenwood Boys 4,

Aiken 3

Singles: Thomas Stoddard (G) d. John Percival, 6-0, 6-0. Camden Riviere (A) d. Nicholas McAlister, 6-3, 4-6, 7-5. Tyler White (G) d. Broward Jones, 7-6 (7-4), 7-5, Edward Snead (G) d. ALex Denny, 1-6, 6-4, 7-4. Brian Monahon (A) d. Hunter Thompson, 6-4, 6-0.

Doubles: James Wright and Jermaine Gibson (A) d. Sangeet Vellore and Cory Thomason, 6-4, 7-5. Stoddard and McALister (G) d. Percival and Riviere, 6-2, 6-1.

Records: Aiken 8-3, 6-1 record. Next: Aiken at Lexington, April 12, 5 p.m.