Originally created 02/28/04

Faith calendar



The Faith Calendar is a roundup of church and temple activities. Space is limited. Deadline is noon Monday. Send items to virginia.norton@augustachronicle.com. Send a fax to 722-7403, or mail to Faith Calendar, The Augusta Chronicle Newsroom, P.O. Box 1928, Augusta, GA 30903-1928.

SPECIAL EVENTS

HOUR OF POWER: 9 a.m. today, Gethsemane Missionary Baptist Church.

HEALTH FAIR: 9 a.m. today, Mount Transfiguration Baptist Church, North Augusta.

BUILDING DEDICATION: 10 a.m. Sunday, Jerusalem Baptist Church, Ridge Spring, S.C.; with the Rev. Eldwin Griffin.

BROTHERHOOD PROGRAM: 4 p.m. Sunday, Ross Grove Baptist Church.

SOFTBALL TEAM MEETINGS: 7 p.m. Tuesday, Warren Baptist Church; sponsored by Augusta Christian Athletic Association; 860-0454.

MISSIONARY NIGHT: 7 p.m. Wednesday, Gethsemane Missionary Baptist Church; with the Rev. Elijah Johnson.

SPRING FASHION SHOW: 6:30 p.m. Thursday, First Baptist Church, Evans; $7, includes meal and child care; 855-9252.

INITIAL SERMON: 3 p.m. Sunday, March 7, Greater Young Zion Missionary Baptist Church; with Darius Dock.

CANDLELIGHT COMMUNION: 6 p.m. March 7, Mount Pleasant Baptist Church, Jackson; with the Rev. Robert Myers.

INSTALLATION: For the Rev. Oscar Olin Brown; 3 p.m. Sunday, March 7, New Springfield Baptist Church, Waynesboro, Ga.; with the Rev. Clarence Moore.

OFFICER INSTALLATION: 3 p.m. Sunday, March 7, Bethlehem Baptist Church, Graniteville; with the Rev. Delbert Nero.

LAYMAN PLATFORM SERVICE: 5 p.m. Saturday, March 13, Cobb Baptist Church, Harlem.

PRAYER BREAKFAST: 8 a.m. Saturday, March 13, Mount Transfiguration Baptist Church; with Delores Hankerson.

INITIAL SERMON: For Deacon James Tyler; 2:30 p.m. Sunday, March 14, Mount Transfiguration Baptist Church.

MINISTERS WIVES AND WIDOWS: 4 p.m. Sunday, March 14, Hale Street Baptist Church; with the Rev. David Williams.

MAGNIFICENT MEN'S CHEF COOK OFF: 6 p.m. Saturday, March 20, Carey Hill Community Center, North Augusta; sponsored by Mount Transfiguration Baptist Church; $5-$12; 593-6912.

MEET ME AT THE STATION: 7 p.m. Tuesday, March 23, Aiken Conference Center; with Ned Hauss; $15, pre-paid reservations by March 18; 648-2177.

AEROBICS: 7:30 p.m. Tuesdays and Thursdays, Greater Mount Canaan Missionary Baptist Church; $2-$15; 738-4930.

GATHERING OF THE CHURCHES: 7:30 p.m. Mondays, Whole Life Ministries.

BLACK HISTORY PROGRAMS

CHRISTIAN FOUNTAIN BAPTIST CHURCH: 10 a.m. Sunday; with the Rev. Herman Jackson.

PLEASANT GROVE BAPTIST CHURCH: Hephzibah; 11 a.m. Sunday.

FROST BRANCH BAPTIST CHURCH: Elko, S.C.; 11 a.m. Sunday; with the Rev. Wade Scott.

GETHSEMANE MISSIONARY BAPTIST CHURCH: 11:15 a.m. Sunday.

ST. PAUL MISSIONARY BAPTIST CHURCH: 3 p.m. Sunday.

NEW GENERATION FIRST CHURCH OF GOD: 5 p.m. Sunday.

MUSIC, ARTS

GARDEN CITY QUARTET: 7 tonight, Woodridge Baptist Church, Clearwater.

MEN OF UNITY CHOIR: 6 tonight, Eastland Baptist Fellowship Church.

FAITH WORKERS: 11 a.m. Sunday, Mize United Methodist Church.

JOYFUL NOISE: Sunday, Zion Hill Baptist Church, Wagener.

CREATIVE IMPRESSIONS: 4 p.m Sunday, Servants of God Baptist Church.

THE SINGING HOFFMANS: 6 p.m. Sunday, Bethesda Baptist Church, Harlem.

THE CENTURION SINGERS: 6 p.m Sunday, New Vision Worship Center, Warrenville.

KING'S HIGHWAY: 6 p.m. Sunday, National Hills Baptist Church.

PROMISE LAND: 6 p.m. Sunday, Pine View Baptist Church.

THE HEIRS OF GRACE: 6:30 p.m. Sunday, Miracle Baptist Church, Hephzibah.

SUNDAY SING: 6:30 p.m. Sunday, Lake Park Baptist Church; with Legacy of Grace and others.

CHRISTIAN HARMONY RECORDING LIVE DVD: 7:30 p.m. Friday, Bible Deliverance Temple; with The Centurions and The Brazells.

THE BRAZELLS: 7 p.m. Saturday, March 6, Pine Grove Baptist Church, Bath.

THE GLORYMEN AND MIDLAND QUARTET: 7:30 p.m. Saturday, March 6, Midlands Gospel Singing Center, Gilbert, S.C.

PROMISE LAND AND KINGDOM HEIRS: 7:30 p.m. Friday, March 12, Open Door Baptist Church.

TODD AGNEW: 6 p.m. Sunday, March 14, Wesley United Methodist Church; with various groups.

PROMISE LAND AND THE ROARKES: 7 p.m. Saturday, March 20, Jessie Carroll Auditorium, Hephzibah.

FREEDOM PRAISE: 8 a.m. Monday, Comcast Channel 21, Knology Channel 7, Charter Channel 9, G-Force Channel 7 and WBEK-TV (Channel 16); with Gospel Enforcers; sponsored by Freedom Fellowship and partners.

THE BYRD FAMILY: 6:30 a.m. Fridays and Sundays, WFXG-TV (Channel 54), and 9 a.m. Sundays, Comcast Cable Channel 4; sponsored by Bible Fellowship Church and partners.

FUND-RAISERS

FIFTY STATE RALLY: 5 p.m. today, Richmond Hill Baptist Church.

ST. PATRICK'S DAY BENEFIT DINNER: 7 p.m. Saturday, March 13, Vineyard Cafe, Parrish Road; benefits Mercy Ministries Day Center at Allen Homes; 863-1484.

MEN'S DAY: 4 p.m. Saturday, March 20, Pierce Grove Baptist Church.

SCHOLARSHIP PROGRAM: 10:45 a.m. Sunday, March 21, Gospel Water Branch Baptist Church.

REVIVALS, CRUISADES

GOOD HOPE MISSIONARY BAPTIST CHURCH: 5 p.m. today, 6:50 p.m. Monday-Tuesday; with the Rev. Ray Pilgrim.

GETHSEMANE MISSIONARY BAPTIST CHURCH: 7 p.m. Monday-Friday; with the Rev. Elijah Johnson.

MOUNT OLIVE BAPTIST CHURCH: Evans; 7 p.m. Wednesday-Friday; with the Rev. George Smith.

JERUSALEM MISSIONARY BAPTIST CHURCH: 7 p.m. Monday-Wednesday, March 8-10; with the Rev. Fredrick Favors.

ELIM BAPTIST CHURCH: 7 p.m. Monday-Friday, March 8-12; with the Rev. Roscoe Perry.

SECOND HOPEFUL BAPTIST CHURCH: Hephzibah; 7 p.m. Monday-Friday, March 8-12; with the Rev. Karlton Howard.

SECOND MOUNT MORIAH BAPTIST CHURCH: 7 p.m. Tuesday-Thursday, March 9-12; with the Rev. Johnnie Bussey.

TRINITY BAPTIST CHURCH: Barnwell, S.C.; 7 p.m. Friday-Sunday, March 12-14; with The Accords.

GIBSON GROVE BAPTIST CHURCH: 3 p.m. Sunday, March 21; with the Rev. James Murray; 7 p.m. Monday-Wednesday, March 22-24; with various ministers.

GREATER YOUNG ZION MISSIONARY BAPTIST CHURCH: 7 p.m. Monday-Thursday, March 22-25; with the Rev. Q.E. Hammonds.

FROST BRANCH MISSIONARY BAPTIST CHURCH: Elko, S.C.; 1:30 p.m. Sunday, March 28; with the Rev. Herman Bing; 7:30 p.m. Monday-Friday, March 29-April 2; with various ministers.

SEMINARS, CONFERENCES

JUVENILE JUSTICE MINISTRY WORKSHOP: 9 a.m. today, Trinity CME Church; registration due Friday; 951-2693.

LEADERSHIP WORKSHOP: 4 p.m. today, Indian Grove Baptist Church, Aiken; with Grace Jackson.

EVANGELISM WORKSHOP: 7 p.m. Thursday-Friday, 9 a.m. Saturday, March 6, Greater Young Zion Missionary Baptist Church; with the Rev. Rick Bready.

TENTH DISTRICT MISSION CONVENTION: 8:30 a.m. Saturday, March 6., Third Shiloh Mission Center, Wilkes County.

HOW TO HEAR THE VOICE OF GOD: 1 p.m. Saturday, March 6, Windmill Plantation Clubhouse; instructor Tim Williams; 863-4271.

THE FIRST STEP: DIVORCE RECOVERY WORKSHOP: 6:30 p.m. Friday, Mar. 12, 9 a.m. Saturday, March 13, First Baptist Church, Barnwell, S.C.; $5, includes lunch; child care available.

LIVING AS CO-CREATORS WITH GOD: 9:30 a.m. Saturday, March 13, Episcopal Convent of St. Helena; with the Rev. Fran Olson; 798-5201, extension 7.

EVANGELISM EXPLOSION: 9 a.m. Saturday, March 13, Gospel Water Branch Baptist Church; with the Rev. David Hopewell; 860-7091.

WOMEN'S CONFERENCE: 8 a.m. Saturday, March 20, Wrens Chapel A.M.E. Church; $15; 706-547-0294.

GED CLASSES: 9 a.m. Mondays-Thursdays, Good Hope Missionary Baptist Church; 722-5317.

OLD TESTAMENT SURVEY: 6 p.m. Thursdays through April 22, Augusta Baptist Association Office; with Dr. John Bryan; $175 plus textbooks; 736-8705.

NEW SPIRITUAL LIFE: 6 p.m. Thursdays through April 29, Alleluia Community School; 798-1882.

WHAT ANGLICANS BELIEVE: 9:30 a.m. Sundays, St. Luke Anglican Catholic Church; with George R. Clark.

HOMECOMINGS, ANNIVERSARIES

BIBLE DELIVERANCE TEMPLE: Choral program 7:30 p.m. Friday, March 5.

HAPPY HOME BAPTIST CHURCH: Choral program 3 p.m. Sunday, March 7.

FROST BRANCH MISSIONARY BAPTIST CHURCH: Choral program 4 p.m. Sunday, March 7.

GOSPEL WATER BRANCH BAPTIST CHURCH: Officers program 5:45 p.m. Sunday, March 7; with the Rev. Lessel Leonard.

NEW EXODUS MISSIONARY BAPTIST CHURCH: Pastor's program 10:15 a.m. Sunday, March 14; with the Rev. Martris Mims.

SECOND HOPEFUL BAPTIST CHURCH: Hephzibah; Choral program 2 p.m. Sunday, March 14.

MOSES MISSIONARY BAPTIST CHURCH: Missions program 2 p.m. Sunday, March 14; with the Rev. F. C. Henderson.

BETHLEHEM BAPTIST CHURCH, GRANITEVILLE: Ushers program 3 p.m. Sunday, March 14; with the Rev. Henry Curry.

GREATER YOUNG ZION MISSIONARY BAPTIST CHURCH: Choral program 3 p.m. Sunday, March 21.