Originally created 09/27/03

Korean War veterans sought



The Korean War Memorial Committee of the CSRA wants to honor people in the Augusta area who served in Korea during the war, but first the committee needs to know who they are.

The committee is seeking the name, rank, unit, ship and county of origin of those who served in the military in Korea or in Korean waters or air space between June 25, 1950, and July 27, 1953, said Clyde Hooks, the secretary of the Korean War Veterans Association.

"We are going to install a memorial in Augusta to honor the Korean War veterans," Mr. Hooks said. "This memorial will be dedicated on or before next Memorial Day. We want to especially honor those who were killed in action, missing in action or were POWs.

"We want to honor everyone in the CSRA who served, whether they have moved out of the CSRA or into the CSRA."

The committee may be reached by calling (803) 641-3117 in Aiken. Outside the Aiken area, including areas in Georgia and other states, call toll free at (877) 641-3117.

The information also may be mailed to: Korean War Memorial, P.O. Box 6234, North Augusta, SC, 29861-6234 or e-mailed to KoreanWar1950@ netscape.com.

The committee has already obtained the following names for veterans in Columbia and Richmond counties, but needs additional information:

AIKEN COUNTY: Harold F. Adkison (missing in action), Jack M. Adkison, Jay J. Arnold, Thomas Axson, Ralph Barber, Robert Baris, Donnie E. Bell (killed in action), Freddie L. Bradshaw (KIA), Charles F. Brewer Jr., Tracy Bronson Sr., Harold Carter (KIA), Edwin D. Chavous (KIA), Murray M. Chitty, Jerry J. Clark, Lawrence N. Day Jr., David Dubose, Bobby G. Etheredge, Charles M. Fletcher, Rudolph C. Garland (KIA), Irby T. Grant, Freddie H. Gray (prisoner of war), Elmer Hammons, Harold W. Harmon, Sidney Hartley, Robert E. Hatch (MIA), Blake Hill, Jack R. Holton, George Hook (POW), C. Clyde Hooks, Raymond A. Hutto, Robert A. Johnson, Simon E. Jones, Robert V. Krepps Sr., Silas O. Lambert, Carl E. Lee, Jack A. Maier, F.L. "Mike" McIlvried, George L. Miller, Jack R. Moore, Davis S. Muns (KIA), Stanley T. Obanion (KIA), James M. Pack, John D. Palmer, Leo H. Passmore, W. Harold Prothman, Roy Robinson (KIA), Carol B. Ross (KIA), Elvin A. Rutland (KIA), Thomas L. Schinskey, E.C. Shuford, C.D. "Don" Smith, Thayer Snipes, Jack H. Spearman, Clifton H. Watson (KIA), Carl Weatherman (POW), Jack D. Whittle (KIA), Charles F. Wienbeck Sr., Eugene Williamson (KIA), Jack W. Yon (KIA), Walter R. Youngblood.

ALLENDALE COUNTY: Hansel Bunton Jr. (KIA), Samie Capers (KIA), Willie L. Johns (KIA), Julius E. O'Neal (MIA), Richard B. Ready (KIA).

BARNWELL COUNTY: L.Q. Blackwell, Ralph T. Jones Jr., Fred B. Lowe, Jack E. McDonald (KIA), Elijah Odom (KIA), Jerry H. Ratliff (KIA), Sammie Sanders, Daniel O. Stoudemire.

BURKE COUNTY: Fred Chambers Jr., Charles E. Dickey, Jack M. Holland, Guy B. Kelly, Jr. (KIA), William J. King (MIA), Edward E. Wilson, Judson H. Wynne Jr.

COLUMBIA COUNTY: Charles R. Beasley, Louis W. Bontem-po, Edwin M. Drose Sr., Frank Harris (KIA), John R. Howard Sr., Edward D. Hunter (KIA), Wayne S. Lethgo, Woodburn J. Mickel Jr., Floyd Pate (POW), John E. Pierson, J. Paschall Price, Jule T. Rucker, James S. Thigpen, Eugene R. Wilson.

EDGEFIELD COUNTY: Isaac Andrews (KIA), Willie C. Campbell, Walter L. Dandy Jr., Tom Dorn, James R. Grice, Joseph W. Hamilton (KIA), John W. Harvey, Frank Litke, Mem-minge Nicholson (KIA), Eulia Padgett (KIA), Nelson G. Smith.

EMANUEL COUNTY: M.E. "Bud" Clarkson, Woodrow Collins (KIA), James L. Green (KIA), William J. King Jr. (KIA), Luther C. Riner (MIA), Kenneth Sammons, Welton P. Trull Jr. (KIA).

GLASCOCK COUNTY: Van B. Sammons (KIA).

HANCOCK COUNTY: Benjamin Poole (KIA), Berry W. Turner (KIA).

JEFFERSON COUNTY: Paul Blackstock (KIA), Charlie L. Cato (KIA), Billy E. Gay (KIA), Warren R. Hammett (KIA), James Ray (KIA), Matthew Tally (KIA).

JENKINS COUNTY: John E. Hendley, W. Casey Johnson, Thomas M. Lane Jr. (KIA), Walter E. Penndorf, Grady L. Wilson.

LINCOLN COUNTY: George G. Bennett (KIA), Welcome Leverett (KIA), James A. Reed, Ronald E. Ward.

MCCORMICK COUNTY: Henry P. Agnew (KIA), James W. Britt, James R. Curtis, James O. Ferqueron, John Haffeman, John T. Harris (KIA), Walter J. Vilkas, Walter Zust Jr.

McDUFFIE COUNTY: Corydon W. Benton (KIA), Forrest Crutfield, William Lewis (KIA), Walter W. Perry, Rogers Porter (KIA), Roger L. Reid, Edward E. Sturkey.

RICHMOND COUNTY: Robert Adams (KIA), William B. Adams, Raymond J. Adamson, Kenneth K. Badke (POW), William J.O. Barnard, Raleigh E.Barton Jr. (KIA), Otto H. Benson, Joseph A. Bowen (KIA), Billie L. Braswell (KIA), Ollie R. Cain, Charles M. Carswell, John L. Childress (KIA), Linton J. Cowart, (KIA), Earl G. Davis (KIA), James B. Davis (KIA), Howard R. Elliott, Carter B. Hagler (KIA), Samuel E. Jenkins, Benjamin Johnson (KIA), Albert T. Jones (KIA), Matthew Kitt (KIA), Hayward R. Lee (KIA), Charles W. McLeod, Herman W. Miller (KIA), Walter D. Phillips Jr. (KIA), Robert H. Powell, Richard E. Prior (KIA), John M. Rooks (POW), L. Glenn Sewell, Norman M. Shved, John P. Singleton (KIA), Tony A. Spivey, Walter P. Spivey (POW), Jessie T. Ward (KIA).

SCREVEN COUNTY: Willard A. Bazemore (MIA), Nicholas M. Bragg (KIA), Crawford W. Burke (KIA), Sam L. Cochran (POW), Leonard W. Collins Sr., Grady L. Freeman (KIA), Carson Lee Jr. (KIA), Lyman V. Lee Sr., Linward E. McDowell, Robert H. Steele.

TALIAFERRO COUNTY: John R. Allen, Richard A. Chew, Charles T. Edwards, D. Max Edwards, Warren L. Hunter, Robert Harold Kendrick, Lloyd E. Kinsey (POW), W.T. "Billy" Neal, R.L. "Bobby" Veazey, Frank R. Yearwood, R. Frank Yearwood.

WASHINGTON COUNTY: Charles A. Lord (KIA), James W. Snell (KIA), James R. Stapleton (MIA), Charlie Wilcher Jr. (MIA).

WILKES COUNTY: Clyde Broome Jr., Hugh Broome, Robert Broome, Clifford A. Chafin, George L. Hale Jr., Gartrell E. Robinson, R. Wallace Rodgers, James R. Schroeder (KIA).