Originally created 05/17/03

Faith and fellowship calendar



The Faith and Fellowship Calendar is a roundup of church- and temple-based activities in the Augusta and Aiken area. Space is limited. Deadline is noon Monday. E-mail items to vanorton@augustachronicle.com; send a fax to 722-7403; or mail to Faith and Fellowship, The Augusta Chronicle Newsroom, P.O. Box 1928, Augusta, GA 30903-1928.

FUND-RAISERS FAMILY AND FRIEND DAY: Noon today, Bethlehem Baptist Church, Graniteville.

CLOTHING GIVEAWAY: 9 a.m. today, Good Hope Missionary Baptist Church.

BARBECUE LUNCH: Sunday, Wesley United Methodist Church, Evans.

SHEPEARD BLOOD DRIVE: 10 a.m. Sunday, Second Baptist Church, Aiken.

WOMEN'S DAY PROGRAM: 11 a.m. Sunday, Belle Terrace Presbyterian Church; with Louise Durrette.

WOMEN'S DAY PROGRAM: 3 p.m. Sunday, Ward Chapel African Methodist Episcopal Church; with the Rev. Martha Langston.

WOMEN'S DAY PROGRAM: 4 p.m. Sunday, Jamestown Community Center; sponsored by Rock of Ages Missionary Baptist Church.

CHILDREN'S DAY PROGRAM: 9:45 a.m. Sunday, Mount Pleasant Missionary Baptist Church.

WOMEN'S DAY SERVICE: 5 p.m. Sunday, Christ Family Worship Church.

MEN'S DAY PROGRAM: 11:15 a.m. Sunday, Gethsemane Missionary Baptist Church; with the Rev. Ronald Spry.

YARD SALE AND CAR WASH: 8 a.m. June 7, Southgate Baptist Church.

BI-LO BOOSTERS: Benefits Hope Homes, North Augusta; sponsored by Ridgeview Baptist Church, North Augusta; (803) 441-8888.

PDC MINISTRIES AND REFUGE CENTER: Accepting clothing, furniture, musical instruments, equipment and other items; benefits abused women and children; sponsored by Praise Deliverance Church, Wrens, Ga.; 860-5177.

LUNCH DELIVERY: Tuesday-Friday; $6 and $7, order day ahead, (803) 441-8888; benefits Hope Homes, North Augusta.

GROVE BAPTIST CHURCH: Accepting new and used Bibles for United We Care Missions; 854-8802.

YOUTH AND RELIGION BASKETBALL FUN DAY: 11 a.m. today, Henry Brigham Community Center gymnasium; sponsored by Children and Youth and the Male Outreach Ministries of Mount Calvary Baptist Church.

SUNDAY FOR CHILDREN: 9:30 a.m. Sunday, Wesley United Methodist Church, Evans.

YOUTH DAY RECOGNITION DAY: 11 a.m. June 1, Gibson Grove Baptist Church, Washington, Ga.; with the Rev. Joseph Williams Sr.

SUMMER YOUTH CAMP: 8 a.m. Mondays-Fridays, June 2-Aug. 8, Word of Faith Christian Fellowship Church; $40 weekly per child; for ages 4-16; registration required; 729-9990 or 793-0827.

PRESCHOOL REGISTRATION FOR 2003/2004: 6 p.m. Sundays, Cokesbury United Methodist Church; $50; 798-1777.

PRESCHOOL FALL PRE-REGISTRATION: 9:30 a.m. Tuesdays, Thursdays and Fridays, Marvin United Methodist Church; classes available for 2-4 year olds; Jackie Stone, 863-0510.

YOUTH FELLOWSHIP: 6 p.m. Sundays, Cokesbury United Methodist Church; 798-2954.

SUMMER EXPLOSION 2003 REGISTRATION: For K-5 through eighth grade; 8 a.m. to 5 p.m. weekdays, June 2-July 18, C.T. Walker Traditional Magnet School; sponsored by 30901 Development Corporation, an outreach of Beulah Grove Baptist Church; 823-0905.

THE UNDERGROUND COFFEEHOUSE: 7 p.m. to midnight Fridays and Saturdays, and 7:30-11 p.m. Sundays; corner of Tobacco Road and U.S. Highway 25; video games, bands, pool and Bible study; 825-4890.

COLUMBIA COUNTY CHRISTIAN ACADEMY REGISTRATION: For mother's day out through sixth grade; A Beka used; 863-0535.

FELLOWSHIP: 7-9 p.m. Wednesdays, Sherwood Baptist Church.

FELLOWSHIP: 5 p.m. Sundays, Cokesbury United Methodist Church; for middle school through high school age.

CHILDREN'S DAY OUT: 9:30 a.m. to 1:30 p.m. Tuesdays and Thursdays, Episcopal Church of Our Savior, Martinez; 863-1718.

KINDER KARE CENTER: 5:30 a.m. to 6 p.m. weekdays, Faith Outreach Christian Life Center, Hephzibah; ages 6 weeks to 5 years old; 792-9972.

YOUTH MINISTRY MEETING: Noon Saturdays, Macedonia Baptist Church, Wrightsboro Road.

SPECIAL EVENTS INDOOR YARD SALE: 8 a.m. today, Christ Family Worship Center; clothes, shoes, hats and more.

GOLDEN HARVEST FOOD BANK'S MANNA TRUCK DISTRIBUTION: 9 a.m. today, Gospel Water Branch Baptist Church, Evans.

MOTHER-DAUGHTER LUNCHEON: 11 a.m. today, W.T. Johnson Center, 1610 Hunter St.; sponsored by Beulah Grove Baptist Church Women's Ministry; fashion show, fun, games and lunch; 724-1086.

QUEEN'S CONTEST: 3 p.m. today, Pleasant Grove Christian Methodist Church, Lincolnton, Ga.

FAMILY AND FRIENDS ACTIVITY AND FIELD DAY: 9 a.m. today, Shaws Creek Baptist Church; games, food, prizes, face painting, horse rides; free pressure screenings.

PRAYER BREAKFAST: 9 a.m. today, Zion Fair Missionary Baptist Church.

BABY FEST: 10 a.m. today, Good Hope Baptist Church; food, games, face painting, clothes giveaway, booster-seat giveaway and safety check, infant and adult massages, foot and ankle exam.

BLOCK PARTY: 10 a.m. today, Meadowbrook Baptist Church; food, games, music, prizes.

MISS MEALING GROVE PAGEANT: 5 p.m. today, Mealing Grove Missionary Baptist Church, North Augusta.

MISSIONS RECOGNITION SERVICE: 6:30 p.m. Sunday, First Baptist Church.

FELLOWSHIP PROGRAM: 5 p.m. Sunday, Good Shepherd Baptist Church.

MOTHER/DAUGHTER BANQUET: 3 p.m. Sunday, Hickman Tabernacle Church; with the Rev. Sherri Wood-Powe.

FRUIT OF THE SPIRIT PROGRAM: 3 p.m. Sunday, Gibson Grove Baptist Church, Washington, Ga.

RECOGNITION OF SPECIAL EDUCATION MINISTRY: 10:15 a.m. Sunday, First Baptist Church, North Augusta.

RAINBOW TEA: 2 p.m. Sunday, Pleasant Grove Baptist Church, Hephzibah.

BLACK MEN IN SERVICE FOR CHRIST: 3 p.m. Sunday, Thankful Baptist Church; with Dr. Andrew Chishom.

V.I.P. DAY BIBLE STUDY: 9 a.m. Sunday, First Baptist Church, North Augusta.

AIDS CANDLELIGHT MEMORIAL: 7 p.m. Sunday, Unitarian Universalist Church of Augusta; readings, singing, chanting, poetry readings and more.

DEACON AND TRUSTEE FELLOWSHIP DAY: 5 p.m. Sunday, Hickory Grove Missionary Baptist Church; with the Rev. Robert L. Smith.

PRAYER MEETING: 7:30 p.m. Monday, Whole Life Ministries.

COLLEGE/BEYOND HIGH SCHOOL MINISTRY: 7 p.m. Monday, Saint Teresa of Avila Catholic Church.

USHERS UNION OF GEORGIA BOARD OF DIRECTORS MEETING: 6 p.m. Monday, Leila's Beauty Salon.

SUMMER ENRICHMENT PROGRAM: 6 a.m. Monday-May 30, Gospel Water Branch Baptist Church; pre-enrichment program; $60 per week.

FALL REGISTRATION FOR MOTHER'S DAY OUT PROGRAM: 6 p.m. Tuesday, Saint Mary on the Hill Catholic Church; for ages 6 months to 4 years; Gina Craw, 262-2659.

BOARD OF DIRECTORS OF BEULAH GROVE COMMUNITY RESOURCE CENTER MEETING: 5:30 p.m. Tuesday, Beulah Grove Community Resource Center.

USHERS UNION OF GEORGIA REGULAR MEETING: 6 p.m. Thursday, Second Mount Moriah Baptist Church.

YARD SALE: 7 p.m. May 24, Bel-Ridge Baptist Church, Belvedere.

CAREER DAY AND HEALTH FAIR: 10 a.m. May 24, Miles Memorial Christian Methodist Episcopal Church; with Paine College, Augusta Technical College, Medical College of Georgia, Richmond County Health Department and Adjunctive Therapies and Professional Disciplines representatives; free.

50TH STATE RALLY: 6 p.m. May 24, Broadway Baptist Church.

ISRAEL EXPERIENCE: 1 p.m. May 25, Augusta Jewish Community Center; dancing, music, food, arts, crafts and more.

PARKINSON AWARENESS AUCTION: 5:30 p.m. May 27, Saint John Towers dining room; with auctioneer S.W. Williford.

GRADUATING CLASS CELEBRATION: 6:30 p.m. May 30, Augusta Christian School gymnasium.

SUPER SUNDAY FAMILY AND FRIEND DAY AND HEALTH SCREENING: 10 a.m. June 1, New and Living Apostolic Church, Trenton, S.C.

HAPPY TRAILS: 9 a.m. June 2-6, Saint Mark United Methodist Church.

VACATION BIBLE SCHOOL: 6 p.m. June 2-6, Mount Pleasant Missionary Baptist Church, Jackson; for all ages.

VACATION BIBLE SCHOOL: 6:30 p.m. June 2-9, Sherwood Baptist Church; commencement and family night, 6 p.m. June 8.

VACATION BIBLE SCHOOL: 6:15 p.m. June 9-13, Frost Branch Baptist Church, Elko, S.C.

VACATION BIBLE SCHOOL: 9 a.m. June 9-13, Fleming Baptist Church; for age 3 to sixth grade.

VACATION BIBLE SCHOOL: 9 a.m. June 9-13, Our Redeemer Lutheran Church for age 3 to fifth grade.

CHURCH PICNIC: 11 a.m. June 14, Barnwell State Park, Barnwell, S.C.; sponsored by Frost Branch Baptist Church, Elko, S.C.

PRE-FATHER'S DAY PROGRAM: 5 p.m. June 14, Live River Baptist Church.

BELIEVERS WALK: 6:30 p.m. Tuesdays, Christ-Based Recovery Ministry, 2477 Wrightsboro Road; focuses on freedom from drugs, alcohol and other bondages; 738-0740or 373-5585.

WORSHIP SERVICE: 9:30 a.m. Sunday school and 10:40 a.m. worship services Sundays, Zion Fair Missionary Baptist Church.

JOHN G. LAKE HEALING ROOM AUGUSTA: 7 p.m. Tuesdays, Wednesdays and Thursdays, Gracewood United Methodist Church; with the Rev. Jennifer G. Matthews; 798-2200.

PRAYING FOR OUR TROOPS: Noon Tuesdays, Curtis Baptist Church; with the Rev. Sherrell Dunn.

WORSHIP SERVICES: 7:30 p.m. Bible Study, 10:30 a.m. Sunday school, 11:30 a.m. praise and worship Wednesdays, Word of Life Assembly, Beech Island.

PRESCHOOL REGISTRATION: 9:30 a.m. Tuesdays and Thursdays, Trinity Baptist Church, Martinez; for 2003-2004 school year; 863-1222 or 541-2066.

CLOTHES GIVEAWAY: 11 a.m. to 1 p.m. Saturdays, Macedonia Baptist Church, Wrightsboro Road.

OPEN CHAPEL: 11:30 a.m. to 1 p.m. Wednesdays, Trinity-on-the-Hill United Methodist Church.

BLOOD PRESSURE SCREENINGS: 5:30-6:30 p.m. second Mondays, Asbury United Methodist Church.

FOOD BANK: 5:30-7:30 p.m. Tuesdays and 10 a.m. to noon Saturdays, St. John Baptist Church, Langley.

ARTS, PERFORMANCES GOSPEL MUSIC WORKSHOP: Noon today, classes and final rehearsal; 4 p.m. Sunday, concert, Zion Hill Missionary Baptist Church; $10 adults, $5 youth; (803) 652-2789 or 823-9747.

BENEFIT CONCERT: 7:30 tonight, Unitarian Universalist Church of Augusta; with Unitarian Universalist folksinging duo Bill and Lorain Harouff.

NIGHT GOSPEL MUSIC: 6 tonight, Mom's Country Kitchen; with A.J. O'Bryant, The Whitakers and The Roberts.

AUGUSTA CHORAL SOCIETY: 8 tonight, Sacred Heart Cultural Center; $18 adults and $15 seniors and students; 826-4713.

QUEENS MARCHING FOR CHRIST: 3:30 p.m. today, Pleasant Grove Christian Methodist Episcopal Church, Lincolnton, Ga.

GLORYLAND SINGERS: 7 p.m. Sunday, Hollow Creek Baptist Church.

TRUST AND OBEY OUTREACH FULL GOSPEL CHURCH ADULT CHOIR: 6 p.m. Sunday, Trust and Obey Outreach Church.

CAROLINA BOYS: 6 p.m. Sunday, Hillcrest Baptist Church.

STAINED GLASS WINDOWS PART II: 4 p.m. Sunday, Church of the Most Holy Trinity; free.

FREEDOM PRAISE: 6:30 p.m. Monday, Comcast Cable Channel 66, with the Rev. Curtis Scott.

THE RUPPES: 7:30 p.m. Friday, Talatha Baptist Church, Aiken; $5 at door; Richard Chambers, (803) 642-5785.

EDDIE ROBINSON AND VOICES OF SOUTH FLORIDA: 5 p.m. May 24, Second Baptist Church, Aiken.

GLORYLAND SINGERS: 7 p.m. May 25, Clearwater First Baptist Church, Clearwater.

AUGUSTA CHAMBER SINGERS: 7:30 p.m. June 5, St. John United Methodist Church.

GLORYLAND SINGERS: 6:30 p.m. June 15, Morningside Baptist Church; 7 p.m. June 22, Belair Baptist Church.

THE BYRD FAMILY: 6:30 a.m. Sundays, WFXG-TV (Channel 54), and 9 a.m. Sundays, Comcast Channel 66; sponsored by Bible Fellowship Church and partners.

REVIVALS AND CRUSADES NEW HOPE BAPTIST CHURCH: 7 p.m. Monday-Thursday; with Dr. Walter R. Houston.

GOOD SHEPHERD BAPTIST CHURCH: 6:30 p.m. Monday-Friday; with the Rev. Michael Williams.

MOUNT ZION AFRICAN METHODIST EPISCOPAL CHURCH: 7 p.m. Monday-Friday; with the Rev. George R. Washington.

WILLIAMS MEMORIAL CHRISTIAN METHODIST EPISCOPAL CHURCH: 7 p.m. Monday-Friday; with Dr. Jessie L. Douglas Jr.

HAMMOND GROVE BAPTIST CHURCH: 7 p.m. Tuesday-Thursday; with the Rev. Chuck Smallwood.

PINEY GROVE MISSIONARY BAPTIST CHURCH: 7:30 p.m. May 27-30; with the Rev. Lewis Coley.

SAINT JOHN BAPTIST CHURCH LANGLEY: 6 p.m. June 9-13.

HOMECOMINGS, ANNIVERSARIES FAIRVIEW MISSIONARY BAPTIST CHURCH: 3 p.m. Sunday.

SPRINGFIELD BAPTIST CHURCH: Eureka, S.C.; 1:30 p.m. Sunday; with the Rev. John Dingle.

FIRST SHILOH BAPTIST CHURCH: 4 p.m. Sunday.

FREEDOM FELLOWSHIP ASSEMBLY: 10:30 a.m. Sunday; with The Brazells.

SECOND SHILOH BAPTIST CHURCH: Choir program; 5 p.m. Sunday; with the Jubiliars Choir and Wilbur Hill.

SECOND NEW HOPE BAPTIST CHURCH: 3 p.m. Sunday; with the Rev. A.L. Cutler.

NOAH'S ARK MISSIONARY BAPTIST CHURCH: Ushers program; 2:30 p.m. Sunday; with the Rev. Simmons.

MOUNT PLEASANT BAPTIST CHURCH: Grovetown; deacon, deaconess and trustee program; 2 p.m. Sunday.

PLEASANT GROVE BAPTIST CHURCH: 11 a.m. Sunday; with the Rev. J.R. Wise.

LIFE IN THE RIVER WORSHIP CENTER: 2 p.m. Sunday; with the Rev. Paul Bush.

NEW SPRINGFIELD BAPTIST CHURCH: Alexander, Ga.; 10 a.m. Sunday; with the Rev. Allen Jacobs Jr.

SECOND MOUNT MORIAH BAPTIST CHURCH: 3 p.m. Sunday; with the Rev. A. Maurice Booker.

SILVER SPRINGS BAPTIST CHURCH: Williston, S.C.; usher and usherette program; 11 a.m. Sunday; with the Rev. Joseph Williams.

HOSANNAH MISSIONARY BAPTIST CHURCH: 2:30 p.m. Sunday; for the Rev. Clarence Grier Sr.; with the Rev. J.R. Hatney.

SAINT JOHN BAPTIST CHURCH LANGLEY: Noon Sunday; with the Rev. E.T. Martin.

WARRENVILLE FIRST BAPTIST CHURCH: Homecoming 9:30 a.m. Sunday; covered-dish dinner.

COBB GROVE BAPTIST CHURCH: Harlem; 2:30 p.m. Sunday; with the Rev. Betty McRoy.

JOHNSTON PENTECOSTAL HOLINESS CHURCH: Homecoming; 11 a.m. Sunday; with the Rev. John Helmuth.

FIRST METROPOLITAN BAPTIST CHURCH: 11 a.m. Sunday; with the Rev. Enoch Ward Jr.

MOUNT CALVARY BAPTIST CHURCH: Deaconess program; 2:30 p.m. Sunday; with the Rev. Willie Green.

MOUNT SINAI BAPTIST CHURCH: 2:30 p.m. May 25; with the Rev. James Abraham.

SECOND ANTIOCH BAPTIST CHURCH: 2 p.m. May 25; with the Rev. Timothy Bryan.

JOBE SPRING MISSIONARY BAPTIST CHURCH: 10:30 a.m. May 25; with Florence Washington.

ELIM BAPTIST CHURCH: 3 p.m. May 25; with the Rev. Herman Bing.

FROST BRANCH BAPTIST CHURCH: Elko, S.C.; choir program; 4 p.m. May 25.

PALMER GROVE MISSIONARY BAPTIST CHURCH: 2 p.m. May 25; with the Rev. Walter Dukes.

FIRST NEW HOPE BAPTIST CHURCH: 2 p.m. May 25; with the Rev. Rex Wright.

SHAWS CREEK BAPTIST CHURCH: 10 a.m. May 25; with the Rev. Sammie Williams.

MOUNT VERNON BAPTIST CHURCH: 2:30 p.m. May 25; with the Rev. Johnny Hatney.

OLD STORM BRANCH BAPTIST CHURCH: 2:30 p.m. June 1.

FROST BRANCH BAPTIST CHURCH: Elko, S.C.; 3 p.m. June 1; for the Rev. Joseph Williams Sr.; with the Rev. Robert Turner Jr.

CHURCH OF THE MOST HOLY TRINITY: 7 p.m. June 10; for Friar Michael Lubinsky.

THOMPSON GROVE BAPTIST CHURCH: Waynesboro, Ga.; 3 p.m. June 15; for the Rev. Willie D. Tomblin; with the Rev. Charles E. Lacy.

SEMINARS, CONFERENCES WOMEN'S CONFERENCE: 9 a.m. today, Saint Phillip Missionary Baptist Church, Langley.

EAST GEORGIA REGIONAL SMALL CHURCH SUNDAY SCHOOL LEADERSHIP CONFERENCE: 9 a.m. today, Baker Woods Baptist Church, Martinez; continental breakfast, 8:30 a.m.; $15; 736-8705.

MEN IN CHRIST CONFERENCE: 8 a.m. today, First Providence Baptist Church, North Augusta; (803) 278-3719.

WOMEN'S CONFERENCE: 9 a.m. today and 11 a.m. Sunday, Tobacco Road Elementary School auditorium, 2397 Tobacco Road; sponsored by Universal Ministries Christian Fellowship; with various speakers; $10, includes luncheon; 772-9179.

GRIEF MINISTRY SUPPORT WORKSHOP: 4 p.m. Sunday, First Baptist Church of Augusta; with Dr. Rodger Murchison; 736-6708.

PREMARITAL CLASS SERIES: 4 p.m. Sunday and May 25, First Baptist Church, North Augusta; $125 per couple; 279-6370.

SOUL WINNING WORKSHOP: 6:45 p.m. Monday-Friday and May 26-30, and 8:30 a.m. May 24 and 31, Mount Calvary Baptist Church; 724-8052.

ADULT EVENING BIBLE CLASSES: 6:30-9:15 p.m. Mondays, Tuesdays or Thursdays, Augusta School of Biblical Studies; Mondays, New Testament Survey; Tuesdays, Biblical Principles of Money; Thursdays, Book of Isaiah; 736-7711.

SUMMER FLEA MARKET: 8 a.m. Saturdays and Sundays, Transitions Centers Inc.; bargains, free health screenings, fish and chicken sandwiches and more; $25 vendor spaces; only 25 available; 737-3393.

ALPHA COURSE: 6:30 p.m. Sundays, Vineyard Church; 10-week course; free; 863-9766 or www.vineyardaugusta.org.

ADULT LITERACY CLASSES: 9:30 a.m. Mondays and Wednesdays and 6 p.m. Tuesdays and Thursdays, New Life Worship Center, Hephzibah; Fay Maddox, 819-1081.

A.M.E.N. MICRO ENTERPRISE TRAINING PROGRAM: 6 p.m. Tuesdays and Thursdays, Antioch Ministries Annex; Andrew C. Hines, 651-9499 or 724-0995.

BRUCE WILKINSON'S SEVEN STAGES OF SPIRITUAL GROWTH VIDEO SERIES: 7 p.m. Thursdays, Gracewood United Methodist Church; 798-2200.

TOUGH LOVE: 6:30 p.m. Mondays, South Augusta Resource Center; sponsored by Broadway Baptist Church; 772-7325.

FREE N ONE: 6:30 p.m. Thursdays, South Augusta Resource Center; sponsored by Broadway Baptist Church; 772-7325.

CREATION THERAPY: 7 p.m. Thursdays, South Augusta Resource Center; sponsored by Broadway Baptist Church; 772-7325.

TUTORIAL AND GED PROGRAM: 3:30 p.m. Tuesdays-Thursdays, Olde Town Community Outreach Center; sponsored by Thankful Baptist Church; 793-2187.

SUBSTANCE ABUSE SUPPORT GROUP MEETINGS: 6:30 p.m. Thursdays, Good Hope Baptist Church; 12-step program; 722-1031.

COMPUTER LITERACY AND TUTORING: 6 p.m. Mondays and Tuesdays, 10 a.m. Saturdays, Ross Grove Baptist Church.

LAHAIROI BIBLE COLLEGE REGISTRATION: Aiken and North Leg Court, Augusta; (803) 649-1891.

GEROBIC: 8 p.m. Mondays and Thursdays, First Ebenezer Baptist Church.

WOMEN'S CONFERENCE: 6:30 p.m. Thursdays, Beulah Grove Resource Center; 724-1086.

WEIGHT MANAGEMENT: 6 p.m. Mondays, Savannah Place Recreation Center; sponsored by Partners for Empowerment Ministries; 828-6448.

TRAINING FOR SERVICE: 2 p.m. second and fourth Saturdays, Pleasant Grove Baptist Church, Hephzibah; 737-2675.

WOMEN'S ENRICHMENT: 9:30 a.m. Tuesdays, 6:30 p.m. Wednesdays, Abilene Baptist Church, Martinez.

HEALING SCHOOL: 7 p.m. Tuesdays, Alpha and Omega Covenant Church; 739-0029.

CHRISTIAN MATURITY CLASS: 7 p.m. Fridays, Olivet Baptist Church.

PASTOR APPRECIATION FOR THE REV. ELIJAH BARNES JR.: 2:30 p.m. Sunday, Walnut Grove Baptist Church, Appling; with the Rev. Roscoe Perry.

FOR DR. WILLIE R. RIVERS: 3 p.m. Sunday, First Dayspring Baptist Church; with the Rev. J.C. Trowell.

FOR THE REV. CLARENCE GRIER SR.: 2:30 p.m. Sunday, Hosannah Missionary Baptist Church; with the Rev. J.R. Hatney.

FOR THE REV. WILLIAM B. BLOUNT: 7 p.m. Friday, Sheraton Augusta Hotel, 2651 Perimeter Parkway, buffet, with Robert Ramsey; 7:30 a.m. May 25, Greater Young Zion Baptist Church, with the Revs. J.S. Wright, Herman Baker and Craig Oliver.

FOR THE REV. CLINTON EDWARDS JR.: 2 p.m. May 25, White Rock Baptist Church, Lincolnton, Ga.; with the Rev. Roscoe Perry.