Originally created 07/24/02

Youth swimming results



Final Results

Girls 12 & Under 100 LC Meter Freestyle: 1. Jenna Newsome, RAYS-GA, 1:03.34, Gold, 2. Callie Merriman, DYNA-GA, 1:03.45, Silver, 3. Chelsey Mattia, SA-GA, 1:03.68, Bronze

Girls 12 & Under 50 LC Meter Backstroke: 1. Ashley Barden, SA-GA, 33.74, Gold, 2. Kathleen Hersey, SA-GA, 34.09, Silver, 3. Jenna Newsome, RAYS-GA, 34.17, Bronze

Girls 14 & Under 100 LC Meter Freestyle: 1. Katie Suhr, DYNA-GA, 58.88, Gold, 2. Julie Richards, BYST-GA, 1:00.08, Silver, 3. Brigitte Gausche, SMAC-GA, 1:00.66, Bronze

Girls 14 & Under 200 LC Meter Backstroke: 1. Caroline Jones, BYST-GA, 2:26.18, Gold, 2. Katie Suhr, DYNA-GA, 2:28.09, Silver, 3. Carly Lyons, DYNA-GA, 2:31.23, Bronze

Girls 14 & Under 200 LC Meter Butterfly: 1. Anna Gleyzer, LINS-GA, 2:22.92, Gold, 2. Nicki Golen, SA-GA, 2:24.72, Silver, 3. Jenny Schimenti, LINS-GA, 2:25.25, Bronze

Boys 12 & Under 100 LC Meter Freestyle: 1. Kyle Diedrich, DYNA-GA, 59.99, Gold, 2. Thomas Allen, SMAC-GA, 1:01.71, Silver, 3. Bo Hatchett, HRST-GA, 1:03.54, Bronze

Boys 12 & Under 50 LC Meter Backstroke: 1. Kyle Diedrich, DYNA-GA, 30.67, Gold, 2. Frank McGregor, GCAT-GA, 33.69, Silver, 3. Bo Hatchett, HRST-GA, 33.93, Bronze

Boys 14 & Under 100 LC Meter Freestyle: 1. Bryce Roberson, SST-GA, 55.79, Gold, 2. Jordan Wacker, SA-GA, 56.40, Silver, 3. Chris Thompson, RAYS-GA, 56.63, Bronze

Boys 14 & Under 200 LC Meter Backstroke: 1. Dan McMahon, DYNA-GA, 2:14.29, Gold, 2. Zach Rose, BYST-GA, 2:15.89, Silver, 3. Jack Brown, SA-GA, 2:16.83, Bronze

Boys 14 & Under 200 LC Meter Butterfly: 1. Dan McMahon, DYNA-GA, 2:11.94, Gold, 2. Jack Brown, SA-GA, 2:18.01, Silver, 3. Jay Webb, GOLD-GA, 2:21.47, Bronze

Girls 10 & Under 100 LC Meter Freestyle: 1. Mary Rose Palermo, SA-GA, 1:09.32, Gold, 2. Annie Hamilton, DYNA-GA, 1:10.83, Silver, 3. Catherine Bush, KTW-GA, 1:11.73, Bronze

Girls 10 & Under 50 LC Meter Backstroke: 1. Katie Head, LINS-GA, 36.81, Gold, 2. Kameron Ansley, SST-GA, 38.15, Silver, 3. Alma Lopez, SA-GA, 39.17, Bronze

Girls 10 & Under 50 LC Meter Butterfly: 1. Katie Head, LINS-GA, 34.31, Gold, 2. Kameron Ansley, SST-GA, 34.39, Silver, 3. Sara Jane Schlafstein, SST-Ga, 34.42, Bronze

Girls 11-12 1500 LC Meter Freestyle: 1. Maggie McEnerney, DYNA-GA, 19:17.61, Gold, 2. Erin Colunga, SMAC-GA, 19:32.52, Silver, 3. Jenna Newsome, RAYS-GA, 19:34.26, Bronze

Girls 12 & Under 200 LC Meter Breaststroke: 1. Layne Brodie, SA-GA, 2:46.24, Gold, 2. Kristine Polley, RAYS-GA, 2:48.08, Silver, 3. Cardin McKenna, DYNA-GA, 2:58.01, Bronze

Girls 12 & Under 200 LC Meter Butterfly: 1. Erin Colunga, SMAC-GA, 2:38.23, Gold, 2. Layne Brodie, SA-GA, 2:39.29, Silver, 3. Kelsey Winters, GCAT-GA, 2:41.06, Bronze

Girls 13-14 1500 LC Meter Freestyle: 1. Amanda Henleben, SA-GA, 17:51.93, Gold, 2. Julie Richards, BYST-GA, 17:59.73, Silver, 3. Meredith Banks, DYNA-GA, 18:16.97, Bronze

Boys 10 & Under 100 LC Meter Freestyle: 1. Charles Tanner, CAD-GA, 1:10.00, Gold, 2. Zack Muller, SA-GA, 1:11.85, Silver, 3. Isaiah Sanders, DYNA-GA, 1:11.96, Bronze

Boys 10 & Under 50 LC Meter Backstroke: 1. Zack Muller, SA-GA, 37.78, Gold, 2. Jameson Hill, SST-GA, 37.91, Silver, 3. Wesley Pate, DYNA-GA, 38.50, Bronze

Boys 10 & Under 50 LC Meter Butterfly: 1. Charles Tanner, CAD-GA, 35.41, Gold, 2. Zack Muller, SA-GA, 36.20, Silver, 3. Isaiah Sanders, DYNA-GA, 37.92, Bronze

Boys 11-12 1500 LC Meter Freestyle: 1. Alexander Wickes, RAYS-GA, 19:02.94, Gold, 2. Josh Andrews, ASL-GA, 19:03, Silver, 3. Andrew Kendall, DYNA-GA, 19:15.44, Bronze

Boys 12 & Under 200 LC Meter Breaststroke: 1. Josh Andrews, ASL-GA, 2:54.35, Gold, 2. Zachary Lopez, SA-GA, 2:57.74, Silver, 3. Thomas Allen, SMAC-GA, 2:57.88, Bronze

Boys 12 & Under 200 LC Meter Butterfly: 1. Kyle Diedrich, DYNA-GA, 2:36.60, Gold, 2. Zach Payne, SCAT-GA, 2:36.94, Silver, 3. Michael Vallecoccia, RAYS-GA, 2:38.99, Bronze

Boys 13-14 1500 LC Meter Freestyle: 1. Dan McMahon, DYNA-GA, 16:32.16, Gold, 2. Zach Rose, BYST-GA, 17:33.30, Silver, 3. Jordan Wacker, SA-GA, 17:42.17, Bronze

Outstanding Girl: Layne Brodie, 1240, SA-GA, 35 points

Outstanding Boy: Dan McMahon, 1440, DYNA-GA, 80 points