Originally created 05/11/02

Baseball playoff scores



Pairings and results for the Georgia High School Association baseball playoffs:

CLASS AAAAA First Round Thursday

Groves 4-6, Ware Co. 2-4, Groves wins series 2-0

East Coweta 10-4, Griffin 5-9, series tied 1-1

Hardaway 9-2, Newnan 2-0, Hardaway wins series 2-0

Colquitt Co. 3-2, Wayne Co. 2-5, series tied 1-1

Lowndes Co. 14-12, Brunswick 7-2, Lowdnes wins series 2-0

Evans 9-13, Warner Robins 1-3, Evans wins series 2-0

Lithonia at McEachern, ppd., rain

Brookwood vs. Lassiter, ppd., rain

Lakeside-DeKalb 7-7, N. Cobb 6-1, Lakeside-DeKalb wins series 2-0

Roswell 7, S. Gwinnett 4, game 2 ppd., rain

Walton 4-17, Berkmar 2-6, Walton wins series 2-0

Harrison 15-9, SW DeKalb 1-0, Harrison wins series 2-0

Hardaway 9-3, Newnan 2-0, Hardaway wins series, 2-0

Parkview 5, Centennial 4, game 2, ppd., rain

Redan 11-8, Marietta 1-1, Redan wins series 2-0

Fayette Co. 15-6, Northside 0-4, Fayette Co. wins series 2-0

Coffee 11-8, Glynn Academy 5-1, Coffee wins series 2-0

Friday

Griffin at East Coweta, late

Colquitt Co. at Wayne Co., late

Lithonia at McEachern, 2 games, late

Brookwood at Lassiter, 2 games, late

Roswell at S.Gwinnett, late

CLASS AAAA First Round Wednesday

Shaw 2-7, Woodward Academy 1-3, Shaw wins series, 2-0

Thursday

Heritage 12-3, Jordan 3-1, Heritage wins series 2-0

Marist 13-17, NW Whitfield 4-3, Marist wins series 2-0

St. Pius 9-6, Dalton 4-3, St. Pius wins series 2-0

Lakeside-Evans 7-14, Thomas Co. Central 1-6, Lakeside-Evans wins series 2-0

Columbus 6-9, Sandy Creek 3-2, Columbus wins series 2-0

Oconee Co. 9-8, Sequoyah 1-6, Oconee Co. wins series 2-0

Statesboro 11-8, Crisp Co. 10-4, Statesboro wins series 2-0

Jones Co. 9-11, Troup 5-7, Jones Co. wins series 2-0

Clarke Central at Etowah, ppd., rain

Alexander 10-6, Newton Co. 0-5, Alexander wins series 2-0

Greenbrier 13-29, Dougherty 2-7, Greenbrier wins series 2-0

Lakeview-Ft. Oglethorpe 10-8, Dunwoody 2-1, Lakeview-Ft. O wins series 2-0

Central Gwinnett 4-2, East Paulding 2-3, series tied 1-1

Cairo 2-9, Burke Co. 9-4, series tied 1-1

Ridgeland 9-1, Tucker 7-11, series tied 1-1

Friday

Clark Central at Etowah, late

E.Paulding at Central Gwinnett, late

Burke Co. at Cairo, late

Tucker at Ridgeland, late

CLASS AAA First Round Thursday

Fitzgerald 9-8, Cross Creek 8-9, series tied 1-1

Westside-Augusta 7-17, Thomasville 0-0, Westside wins series 2-0

Carrollton 2-9, Stephens Co. 1-1, Carrollton wins series 2-0

Savannah Christian 10-15, Jackson 1-1, Savannah Christian wins series 2-0

Loganville 7-6, Pepperell 5-0, Loganville wins series 2-0

Central-Carroll 4, Madison 4, susp. in sixth, rain

Gainesville 2, Riverwood 1, game 2 ppd., rain

Dublin 10-14, Jefferson Co. 0-3, Dublin wins series 2-0

S. Effingham 9-6, Mary Persons 4-1, S. Effingham wins series 2-0

Westminster 6, Forsyth-Central 1, game 2 ppd., rain

Harris Co. 3-17, Richmond Hill 1-2, Harris Co. wins series 2-0

Hiram 8-5, Winder-Barrow 2-6, series tied 1-1.

Lovett 4, N. Forsyth 3, game 2 ppd., rain

Perry 8-11, Washington Co. 2-0, Perry wins series 2-0

Fannin 9, Banneker 3, game 2 ppd., rain

LaGrange 6-2, Screven Co. 5-5, series tied 1-1

Friday

Central-Carroll at Madison, complete suspended game and game 2, late

Riverwood at Gainesville, late

Fitzgerald at Cross Creek, late

Forsyth-Central at Westminster, late

Riverwood at Gainesville, late

Winder-Barrow at Hiram, late

Banneker at Fannin, late

CLASS AA First Round Wednesday

Vidalia 7-11, Albany 5-2, Vidalia wins series 2-0

Thursday

Pace 8-12, Morgan Co. 5-0, Pace wins series 2-0

Jeff Davis 8-3, Americus 7-13, series tied 1-1

Tri-County 3-6, Berrien 2-4, Tri-County wins series 2-0

Dooly Co. 13-6, Bacon Co. 2-4, Dooly Co. wins series 2-0

Cook 10-8, Crawford 0-0, Cook wins series 2-0

Holy Innocents 9-13, Oglethorpe 2-3, Holy Innocents wins series 2-0

East Hall 9-13, Rockmart 8-5, 1st game 8 innings, East Hall wins series 2-0

Lumpkin Co. 4-7, Calhoun Co. 3-11, series tied 1-1

Telfair Co. 7-9, Randolph-Clay 3-8, Telfair Co. wins series 2-0

Brantley 15-16, Bleckley 5-3, Brantley wins series 2-0

Northgate 13-7, Monticello 3-1, Northgate wins series 2-0

Calhoun 3-11 Lumpkin Co. 4-7, series tied 1-1

Tri-County 3-6, Berrien 2-4, Tri-County wins series 2-0

Greater Atlanta Christian 7, Chapel Hill 0, 2nd game ppd., rain

Cartersville vs. Dawson Co., ppd., rain

Pike Co. 12-1, Washington-Wilkes 2-2, 2nd game 10 innings, series tied 1-1

SE Bulloch 11-14, Early Co. 3-9, SE Bulloch wins series 2-0

Americus 13-7, Jeff Davis 3-8, series tied 1-1

Friday

Lumpkin Co. at Calhoun Co., late

Jeff Davis at Americus, late

Washington-Wilkes at Pike Co., late

Chapel Hill at Greater Atlanta Christian, late

Dawson Co. at Cartersville, late

Class A First Round Thursday

Treutlen 6-13, Schley Co. 0-3, Treutlen wins series 2-0

Wilcox Co. 15-8, Miller Co. 8-4, Wilcox Co. wins series 2-0

Jefferson 4-1, Bremen 1-2, series tied 1-1

Social Circle 5-6, Bowdon 4-18, game 2, 5 innings, series tied 1-1

Prince Avenue 17-7, Mt. Zion 2-2, Prince Avenue wins series 2-0

Hawkinsville 13-12, Brookstone 8-1, Hawkinsville wins series 2-0

Gordon Lee 8, Lakeview 4, game 2 ppd., rain

Adairsville 3, Buford 2, game 2 ppd., rain

Metter 3-12, Clinch Co. 2-2, Metter wins series 2-0

Bowdon 18-4, Social Circle 6-5, series tied 1-1

Long Co. 11-12, Ware Co. Magnet 1-0, Long Co. wins series 2-0

Walker 8-14, Wesleyan 2-0, Walker wins series 2-0

Landmark Christian 1-13, GMC 2-4, series tied 1-1

Pacelli 13-5, Wheeler Co. 2-2, Pacelli wins series 2-0

Atkinson Co. 9-10, McIntosh 2-5, Atkinson wins series 2-0

Athens Academy 15-11, Heard Co. 8-4, Athens Academy wins series 2-0

Calvery Baptist 12-14, Lanier Co. 7-5, Calvery Baptist wins series 2-0

Friday

Bremen at Jefferson, late

Gordon Lee at Lakeview, late

Social Circle at Bowdon, late

GMC at Landmark Christian, late

Buford at Adairsville, late