Originally created 02/08/02

Georgia prep poll



The Georgia high school preseason basketball polls for boys and girls, as compiled by the Atlanta Tipoff Club:

BOYS Class AAAAA

1. Marietta

2. Wheeler

3. Morrow

4. Chattahoochee

5. Lowndes

6. Berkmar

7. Douglas County

8. Redan

9. Lakeside

10. Norcross

11. Tift County

12. Savannah

13. McEachern

14. Warner Robins

15. Stockbridge

Class AAAA

1. Westlake

2. South Atlanta

3. Dalton

4. Monroe

5. Sandy Creek

6. Statesboro

7. McNair

8. Kendrick

9. Cairo

10. Dougherty

11. Peach County

12. Butler

13. Creekside

14. Pebblebrook

15. Central Gwinnett

Class AAA

1. Mitchell-Baker

2. Liberty County

3. Cross Keys

4. Swainsboro

5. Winder-Barrow

6. Towers

7. North Forsyth

8. West Laurens

9. Haralson County

10. Riverwood

11. Pepperell

12. Dublin

13. Chamblee

14. Stephens County

15. Carrollton

Class AA

1. Wilkinson County

2. Greenville

3. Decatur

4. Bacon County

5. Pace Academy

6. East Hall

7. Terrell County

8. Randolph-Clay

9. Calhoun

10. Coosa

11. Putnam County

12. Tri-County

13. Morgan County

14. Lamar County

15. White County

Class A

1. SouthWest Atlanta Christian

2. Whitefield Academy

3. Hawkinsville

4. Taylor County

5. Walker

6. Wesleyan

7. Claxton

8. Athens Academy

9. Clinch County

10. Buford

11. Pelham

12. Emmanual County Institute

13. Trion

14. Heard County

15. Jefferson

GIRLS Class AAAAA

1. Riverdale

2. Lassiter

3. Collins Hill

4. Baldwin

5. Bradwell Institute

6. Camden County

7. Meadowcreek

8. Valdosta

9. Lowndes

10. McEachern

11. Beach

12. Wheeler

13. Southwest DeKalb

14. Stephenson

15. Sprayberry

Class AAAA

1. South Cobb

2. Central Gwinnett

3. Columbus

4. Dalton

5. Marist

6. St. Pius X

7. Glenn Hills

8. Ridgeland

9. Thomas County Central

10. Creekside

11. Stone Mountain

12. Westlake

13. Cairo

14. Hephzibah

15. Clarke Central

Class AAA

1. Northeast Macon

2. Westminster

3. Richmond Academy

4. Gainesville

5. Haralson County

6. Mitchell-Baker

7. Swainsboro

8. Southside

9. Chamblee

10. Fannin County

11. Liberty County

12. Cedartown

13. Monroe Area

14. Jackson County

15. Southwest-Macon

Class AA

1. Greater Atlanta Christian

2. Macon County

3. Cartersville

4. Dade County

5. Early Cokunty

6. Monticello

7. Randolph-Clay

8. Tri-County

9. Cook County

10. East Laurens

11. Armuchee

12. East Hall

13. Rabun County

14. Jeff Davis

15. Paideia

Class A

1. Taylor County

2. Savannah Country Day

3. Social Circle

4. Wesleyan

5. Echols County

6. Montgomery County

7. Trion

8. Calhoun County

9. Heard County

10. Truetlen

11. Jefferson

12. Galloway