Originally created 02/23/01

South Carolina All-State Teams



BOYSClass 4A

Brandon Freeman, Greenwood; Otis Daniels, Greenwood; Trent Drafts, Battery Creek; Damien Simmons, Fort Dorchester; Chris Brown, Lower Richland; Torrance Tucker, Richland Northeast; Nick D'antoni, Socastee; Timothy Jennings, Conway; Zion White, Spartanburg; Brian Bertges, Fort Mill; Alex Spotts, Lexington; Orlando Washington, North Augusta; George Walker, Goose Creek; Tymere Zimmerman, Marlboro County; Michael Grant, West Ashley; Stephen Bruce, Dorman.

Class 3A

Thurman Zimmerman, Keenan; Alex Harper, Keenan; Trevor Boggs, Wren; Cody Ledford, Travelers Rest; Quinton Milton, Fairfield Central; Anthony Crank, Union; Courtney Wright, Greer; Richie Stevens, Blue Ridge; Charlie Carpenter, J.L. Mann; Charles Bennett, Camden; Stafford Johnson, Newberry; Melvin Rodgers, Newberry; Carlos Powell, Wilson; Akeem Hemingway, Myrtle Beach; Titus Elliot, North Charleston; David Wright, Timberland.

Class 2A

Jarod Gerald, Mullins; Orlando Rivera, Barnwell; Brandon Fields, Garrett Tech; Charles Ben, Calhoun County; Brandon Belk, Chesterfield; Quinton Butler, Emerald; Ronnie Brock, Woodmont; Josh Childs, Abbeville; Jason Snyder, Chapman; James Cook, Batesburg-Leesville; Travis Cauthen, Andrew Jackson; Travis Darby, Edisto; Daniel Creech, Barnwell; Donnell Williams, Allendale Fairfax; Lavario White, Burke; Eric Davis, Carver's Bay.

Class A

Raymond Felton, Latta; Dwayne Hudson, Calhoun Falls; Mario Williams, Ninety-Six; Rasmi Gamble, Christ Church; Tyrone Smith, Whitmire; Kirby Lee, Indian Land; Jimmy Sanders, Great Falls; Levares Jefferson, North; Nick Thomas, Blackville-Hilda; Dozie Montgomery, Timmonsville; Joe Felder, Scott's Branch; Demetrius Hamilton, Baptist Hill; Jerode Oliver, Bowman; Shawn Hayward, Hemingway; Anthony McFadden, Johnsonville; Cory Groover, Hannah-Pamplico.

GIRLSClass 4A

Tonsiha Reese, Lower Richland; Laquinta Neely, Laurens; Jessica Jank, Dorman; Tashay Jones-Black, Lexington; Denise Wilson, West Florence; Jennifer Green, Summerville; Deanna Thompson, Summerville; Kara Dingle, Berkeley, Brittany Young, Berkeley; Amanda White, Hillcrest; Lindsey Parker, Spartanburg; Vania Redd, Airport; Amber Washington, Spring Valley; Ashley Wheeler, Hartsville; Jessica Parker, North Augusta; Jolyn Kemp, Beaufort.

Class 3A

Julie Talley, Seneca; Kenya McBee, Wade Hampton; Ivory Latta, York; Lakisha Griffin, Holly Hill; Tiffany Thompson, Wilson; Julia Trapp, Keenan; Shannon Crank, Lakewood; Ladovia Dukes, Strom Thurmond; Cecilia Chestnut, Myrtle Beach; Mykeida Middleton, Holly Hill; Whitney Hoey, Broome; Nikki Eason, J.L. Mann; Charlena Martin, Berea; Velvet Dotson, Seneca; Concella Henry, Manning; Carlisah Shuford, Wilson.

Class 2A

Patrice Holmes, Lee Central; Latangela Atkinson, Lee Central; Anita Owens, Walhalla; Noel Livernois, Emerald; Nicole Chohen, Chapman; Angela Hunter, Columbia; Erica Nesmith, Columbia; Melanie Johnson, Barnwell; Rosa Riley, Wade Hampton; Sasha Reaves, Mullins; Essence Grant, Mullins; Maritima Smith, Mullins; Lashunda McFall, Mid-Carolina; Cyrstal Conyers, Hanahan; Latangela Young, Hanahan; Jenine Wharton, Abbeville.

Class A

Sharonda Gordon, Estill; Kimberly Mobley, Ridge Spring-Monetta; Tiara Good, Jonesville; Atavious Johnson, Lewisville; Kimberly Junious, Scott's Branch; Marretta Edwards, Baptist Hill; Lashonda Brown, C.E. Murray; Martina Peterson, McCormick; Tenielle Salliewhite, Thornwell; Asia Hughes, Jonesville; Keisha Jones, Blackville-Hilda; Tiffany Hagood, Blackville-Hilda; Latoya Hicks, Timmonsville; Sharon Ballard, Scott's Branch; Latoya Dent, Baptist Hill; Tomico Gibson, C.E. Murray.