Originally created 02/04/01

Three Cross Creek wrestlers qualify for state tournament



Loganville captured the Class AAA Area 4 wrestling tournament held Saturday at Cross Creek High School.

However, Cross Creek will send three wrestlers and Richmond Academy will send one to the Class AAA state tournament, which will be held Feb. 9-10 at Fitzgerald High School. The top four wrestlers in each weight class qualify for the state tournament.

Loganville captured the team title with 222 points while Jackson County finished second with 215.5 points.

Of the local schools, Cross Creek placed eighth with 54.5 points while Westside and Richmond Academy finished 11th and 12th-place with 16 and 13 points, respectively.

Cross Creek will send Levi Smith in the 189-pound class, Dorian Parks in the 125-pound class and Dennis Cain in the 145-pound class. Richmond Academy's Daniel Klingel placed fourth in the 140-pound class to earn a trip to state.

Smith earned his second straight trip to the state tournament with a pin of Hart County's Jody Milford seconds before the buzzer sounded to end the first round.

"I didn't expect to beat him that fast," Smith said. "He beat me in a dual match earlier this year when we went three rounds. There were only four points scored and he scored all four of them."

Cain earned a trip to the state tournament with a 17-2 decision over Elbert County's Blake Hudgin to take third-place in the 145-pound class.

Cain took a 5-0 lead after the first round, then increased his lead to 10-0 before Hudgin trimmed the deficit to 10-2. Cain took a 16-2 lead after the second round.

Parks took third-place in the 125-pound class, beating Elbert County's Todd Beam 6-5.

Klingel will head to the state tournament after finishing fourth in the 140-pound class.

Westside's best finish was Loquan Smith's seventh-place finish in the 171-pound class.

Loganville 222, Jackson County 215.5,Elbert County 198.5, Eastside 133.5,Winder-Barrow 110.5, Madison County 63,Stephens County 60, Cross Creek 54.5,Hart County 33, Monroe Area 28,Westside 16, Richmond Academy 13(Top 4 in each weightclass advance to state)

103 pound class-1. Anthony DiCarlo (E) def. 2. Jason Powers (JC), 7-5 (OT); 3. Ben Eglinger (L) def. 4. Deney Saddler (EC), 8-1

112-1. Chad Phillips (L) def. 2. Nick DiCarlo (E), 4-2; 3. Pierce Hodges (EC) def. 4. William Kirkland (WB), 13-11

119-1. Fabian Arnold (EC) pinned 2. Matt Cleahorne (MC); 3. Dan Brown (L) pinned 4. Jacob Crowe (WB)

125-1. Rusty Colley (JC) def. 2. Alan Bryant (L), 6-2; 3. Dorian Parks (CC) def. 4. Todd Beam (EC), 6-5

130-1. Matt Potts (JC) def. 2. JoDanyae Hall (EC), 7-6; 3. West Lumpkin (L) def. 4. Matt Dye (E), 15-14

135-1. Jarrod Herrington (JC) pinned 2. Dusty Shaw (WB); 3. Joe Mosher (L) def. 4. Allen Thompson (MA), 8-6

140-1. Jason Smith (L) def. 2. Jonathan Sanders (JC) by technical, 21-4; 3. Ronald Turner (EC) def. 4. Daniel Klingel (ARC), 16-9

145-1. Chris Kubiak (JC) pinned 2. Wes Prothro (E); 3. Dennis Cain (CC) def. 4. Blake Hudgins (EC), 17-2

152-1. Chase Royster (WB) def. 2. Leon Walker (SC), 11-4; 3. Allen Ledbetter (JC) pinned 4. Chris Robinson (L)

160-1. Jonathon Rhodes (EC) def. 2. Travis Ingram (JC), 9-3; 3. James Walsh (L) pinned 4. Chris Logdin (E)

171-1. Keith Hardman (EC) pinned 2. Matt Cooper (E); 3. Brian Walls (L) pinned 4. Richard Stowen (MC)

189-1. Levi Smith (CC) pinned 2. Jody Milford (HC); 3. Derren Cloer (L) pinned 4. Michael Henderson (JC)

215-1. Brandon Puckett (WB) def. 2. Ray Boss (L) by default; 3. Casey Berryman (JC) pinned 4. Nick Harris (EC)

275-1. Aubrey Forkson (EC) pinned 2. Brandon Wilkes (L); 3. Brian Gower (JC) pinned 4. Ian Thornton (SC)