Originally created 01/07/01

Georgia all-area football team



FIRST TEAMOFFENSE
[filtered word]....Player...Ht....Wt....Yr....School...Comment...
QB...Will Caywood...6-3...185...Sr....Greenbrier...Passed for 2,842 yards and 25 TD in 10 games...

RB...Brandon Andrews...5-10...205...Sr....Swainsboro...Finished with 2,814 yards, led team to state title...

RB...Daccus Turman...6-0...210...Sr....Washington-Wilkes ...State's single-season rushing leader with 3,172 yards...

WR...Matt Jackson...6-3...185...Sr....Greenbrier...Caught 57 passes, 944 yards, 11 TDs...

WR...Casey Colvin...5-11...185...Sr....Lincoln County...25 catches, 333 yards, also excellent blocker...

TE...Kent Adcox...6-1...225...Sr....Greenbrier...Go-to guy; caught 63 passes for 956 yards...

OL...Will Lord...5-11...240...Sr....Washington Co....Offensive line leader for state semifinalists...

OL...Michael Bailey...6-2...280...Sr....Washington-Wilkes...Helped produce 3,000-yard rusher...

OL...Benjie Bell...6-5...275...Jr....Swainsboro...Offensive line anchor for state champions...

OL...Shane Yates...6-3...275...Sr....Evans...Two-way standout, may be best OL around...

OL...Bakari Thurmond...6-2...275...Sr....Laney...Good size, quickness, also defensive standout...

K...Cason DeVane...5-10...160...Fr....Swainsboro...Intense competitor, calm under pressure...

ATH...Nick Figgs...6-0...178...Sr....Laney...Offensive catalyst for Wildcats...

DEFENSE[filtered word]....Player...Ht....Wt....Yr....School...Comment...
DL...Jametrus Freeman...6-0...230...Sr....Lincoln Co....Defensive leader for Red Devils...

DL...Calvin Harris...6-0...255...Sr....Burke Co....82 tackles, 23 tackles for loss, 9 sacks...

DL...Ernest Powell...6-0...190...Jr....Evans...Very explosive, registered 10 sacks for Knights...

LB...Thomas Wright...6-2...205...Sr....Burke Co....Intense, recorded 102 tackles, 6 tackles for loss, 2 sacks...

LB...Jesse Suarez...6-0...205...Jr....Westside...112 tackles, 13 tackles for loss, 5 interceptions on year...

LB...DeWayne Woods...6-1...205...Jr....Swainsboro...Led state champions in tackles, very quick...

LB...Charles Silas...6-5...220...Sr....Swainsboro...Major Division I prospect, double-teamed for most of year...

DB...Donald Williams...6-1...180...Sr....Thomson...Good all-around athlete...

DB...Rick Stokes...5-10...165...Sr....Lincoln County...Two-way threat did it all for Lincoln County...

DB...Fred Dunn...6-2...185...Sr....Washington-Wilkes...One of best cover guys in the area...

DB...Latray Walker...5-8...170...Sr....Laney...Two-way player with excellent speed...

DB...Cory May...6-1...210...Sr....Washington County...Defensive standout who also played offense...

P...Brian Reed...6-1...195...Sr....Evans...Averaged 39 yards per kick with long of 67...

Player of Year: Daccus Turman, Washington-Wilkes

Coach of Year: Eric Parker, Laney

Second TeamOFFENSEQB - Bobby Connor, Evans

RB - Michael Cooper, Screven County

RB - Larry Albert, Richmond Academy

WR - Joe Sapp, Richmond Academy

WR - B.J. Gibson, Hephzibah

TE - Kyle Palmer, Swainsboro

OL - Ted Sconyers, Swainsboro

OL - Chris Wilson, Westside

OL - Merci Fallaise, Washington-Wilkes

OL - Adam Frye, Lakeside

OL - Derrick Garnett, Greenbrier

K - Scott Rhodes, Aquinas

ATH - Fernando Mickens, Evans

DEFENSEDL - Ryan Baynes, Butler

DL - Corey Parker, Hephzibah

DL - Titus Peebles, Swainsboro

DL - Brian Johnson, Lakeside

LB - Tristan Gilford, Harlem

LB - Clinton Willis, Washington-Wilkes

LB - Zaron Shanks, Lincoln County

LB - Kyle Downs, Glascock County

LB - Richard Cook, Washington-Wilkes

DB - Dominique Brown, Burke County

DB - Tony LeZotte, Westside

DB - Demarcus Simmons, Laney

P - Ryan McArdle, Aquinas

HONORABLE MENTION

Aquinas: Michael Johnson, Mathew Brigmon, Lamon Coleman, Sam Matta, Ross Trulock; Burke County: Miquel Payne; Butler: Kelvin Brown, Domiano English, Antjuan Welch, Justice Williams, Justin Crank, Curtis Dorsey, Brian Kaufman, Jeremy Foster; Evans: Kerry Winfrey, John Lee, Terry Winfrey; Glascock County: John Albright, Mario Thomas, Matt Milburn, Adam Cochran, Jason Arrington, Eric Couch, Jimmy Shelton, Mark Walker; Glenn Hills: Ricky Dunn, Reginald Whitley; Harlem: Dominique Brown, Nolan Martin, Kelvin Sturgis, Chris Gram; Hephzibah: Rudy Griffin, Thomas Payton; Jefferson County: Calvin Wells; Lakeside: Cedric Holloway, Joseph Humphreys, Russell Gambrell; Laney: Marcus Glenn, Brandon Few, Zedrick Stewart; Lincoln County: Allory Norman, Andrew Smalley, Antonio Norman; Richmond Academy: Jason Anthony, PJ Kelsey; Screven County: Demario Prince, Nick Sampson; Swainsboro: Jason Samples, Damien Coleman; Thomson: Clifton Winfrey, Danny Verdun, Kevin Cowart, Demarco McNair; Warren County: Landrell Latimore, Gabriel Moore, Corey Flournoy, Jevertus Burnett; Washington County: Rico Boss, Chris Irwin, Preston Smith, Ken Freeman, Marlo East; Washington-Wilkes: Herman Wynn, Keidric Hall, Ryan Cowan, Cary Callaway, Antonio Browner, Antonio Mercier; Westside: Daniel Dorsey, Antwan Strawder, Jeff Stephenson, Bernard Scherer. Note: The following schools in The Augusta Chronicle's coverage area did not return nomination forms: Cross Creek, Josey.