Originally created 09/12/98

Church bulletin



The Bulletin is a listing of church- and temple-related events. Items run as space allows. Send information to: The Bulletin, The Augusta Chronicle, P.O. Box 1928, Augusta, GA 30903-1928. Mark your information to the attention of Virginia Norton. Send a fax by calling 722-7403. Deadline is noon Monday before publication. You may also call Info Line at 442-4444, ext. 6400.

Special speakers

MIKE WARNKE: 7 p.m. today and 9 a.m., 10:30 a.m. and 7 p.m. Sunday, Maranatha Christian Center; children's crusade.

MIKE WILLIAMS: Wednesday, Oct. 7, St. Mark United Methodist Church, Washington Road.

CHARLES NEIMAN: 7 p.m. Nov. 16-18, Maranatha Christian Center.

Christian singles

CHRISTIAN SOCIAL ORGANIZATION OF SINGLE ADULTS DANCE: 8-11 p.m. Saturdays, members $3; non-members $5; Westside High School; 541-9532.

SINGLES BALL: 8 p.m. Saturday, Sept. 26, B.L.'s Restaurant; sponsored by New Life Church of God in Christ.

SINGLES MEETING: 9:30 a.m. Sundays, Victory Baptist Church, North Augusta.

BIBLE STUDY: 7 p.m. Tuesdays, Family Life Center, First Baptist Church, North Augusta.

SUNDAY SCHOOL CLASS: 9 a.m. Sundays, Wesley United Methodist Church, Evans.

MOVING ON: 6 p.m. Wednesdays, Wesley United Methodist Church, Evans; for divorced people; child care available; dinner, 5:30 p.m., reservations due noon Monday; $5; 869-0888.

Fine arts

VONNIE WOOD AND THE SINGING BELIEVERS: 7 tonight, Grove Baptist Church, Grovetown.

HEARTLAND TRIO AND THE MIDLAND QUARTET: 7:30 tonight, Langley Community Center.

THE PATHFINDERS AND THE HENDERSONS: 7:30 tonight, Purvis Community Center, Wrens, Ga.; concession.

THE ROARKS: 11 a.m. Sunday, Soloman Faith Temple, North Augusta; 7 p.m. Sunday, Heights Baptist Church, Beech Island.

GOSPEL CHOIR: 5 p.m. Sunday, Thankful Baptist Church.

CENTRAL AUGUSTA MASS CHOIR DAY: 4:30 p.m. Sunday, Pentecostal Outreach Church.

GREG BUCHANAN, HARPIST: 7 p.m. Wednesday, Curtis Baptist Church.

CHRISTIAN HARMONY: 7:30 p.m. Saturday, Sept. 19, South Augusta Pentecostal Holiness Church; with Bible Deliverance Praise Band.

THE HINES FAMILY AND THE PATHFINDERS: 7:30 p.m. Saturday, Sept. 26, Langley Community Center.

BOB AND JEANNE JOHNSON: 6 p.m. Oct. 3, Aiken Jaycee Fairgrounds; $5.

COUNTDOWN TO 666: 7 p.m. Oct. 9-11, Maranatha Christian Center.

MATTHEW WARD: 10:45 a.m. and 6 p.m. services, Oct. 11, West Acres Baptist Church, Evans.

Fund-raisers

CHICKEN BARBECUE: 11 a.m. to 3 p.m. today, Episcopal Church of Our Savior, Martinez; adults, $5; children, $3.50.

FAMILY AND FRIENDS DAY: 6:30 tonight, First Baptist Church, Stapleton, Ga.; with C.W. Stone.

MEN'S AND WOMEN'S DAY: 2:30 p.m. Sunday, Fielding Spring Missionary Baptist Church; with the Rev. Robert Ramsey.

MEN'S AND WOMEN'S DAY: 2:30 p.m. Sunday, Second New Hope Baptist Church; with the Rev. Anthony Wilson.

MEN'S AND WOMEN'S DAY: 6 p.m. Sunday, Young Storm Branch Missionary Baptist Church, Langley; refreshments.

MEN'S AND WOMEN'S DAY: 2:30 p.m. Sunday, Fielding Spring Baptist Church; with the Rev. Robert Ramsey.

FALL YARD SALE: 8 a.m. to noon Saturday, Sept. 19, Episcopal Church of Our Savior, Martinez.

BENEFIT: 6 p.m. Saturday, Sept. 19, Old Macedonia Baptist Church, North Augusta; with the Dynamic Abraham Brothers and others; proceeds to benefit tornado victims.

RUMMAGE SALE, BAKE SALE: 9 a.m. to 2 p.m. Saturday, Sept. 19, Catholic Church of the Most Holy Trinity; concessions.

MEN'S AND WOMEN'S DAY: 2 p.m. Sunday, Sept. 20, Canaan of Galilee Baptist Church, Appling; with the Rev. Alice Dunn.

WALK-A-THON: Saturday, Oct. 3, to benefit Augusta Urban Ministries.

FIFTH AIKEN GOSPELFEST: 10 a.m. to 9 p.m. Oct. 3, Aiken Jaycee Fairgrounds; featuring Bible quiz and choir competitions, local gospel groups, arts and crafts, barbecue and concessions.

GOLDEN HARVEST: Endow-a-chair at Master's Table, $19.95; mail contribution to Golden Harvest Food Bank, 3310 Commerce Drive, Augusta, GA 30909.

Food Ministry

FOOD BANK: 9-11:30 a.m. Saturdays, Second Ebenezer Baptist Church, Hephzibah.

TREMONT TEMPLE BAPTIST CHURCH: Noon Fridays.

FOOD PANTRY ASSISTANCE FOR CHURCHES: Golden Harvest Food Bank; 736-1199.

Special events

BREAKFAST WITH MIKE WARNKE: 9 a.m. today, Maranatha Christian Center; $3; nursery.

SPECIAL DAY OF WORSHIP: 5 p.m. today, Thankful Grove Baptist Church, Windsor, S.C.; with Johnny Devon Brown.

MOTHER/DAUGHTER LUNCHEON: 1 p.m. today, Springfield Baptist Church; adults, $15; children, $7.50; sponsored by Mount Zion African Methodist Episcopal Church.

YOUTH SERVICE: 10:45 a.m. Sunday, Runs Baptist Church.

INTERFAITH HEALING SERVICE: 6:30 p.m. third Tuesdays, sponsored by Order of St. Luke the physician; Belair Presbyterian Church, Evans.

INSTALLATION: For the Rev. Diane B. Evans; 4 p.m. Sunday, St. Paul Baptist Church, Sylvania, Ga.; with Dr. James A. Hogan.

ORDINATION: For Dave West; 6:30 p.m. Sunday, First Baptist Church of North Augusta, North Augusta.

EVENING OF DELIVERANCE: 7 p.m. Wednesday, Fielding Spring Missionary Baptist Church; with Richard Peoples.

GOOD NEWS FELLOWSHIP: 3 p.m. Saturday, Sept. 19, Pine Grove Baptist Church, Burnettetown, S.C.; with Connie Perry, Donna Roberts and Calvin Spires; refreshments.

EVENING OF PENTECOST: 6 p.m. Sunday, Sept. 20, Fielding Spring Missionary Baptist Church; with the Rev. Eddie Fryer.

WOMEN'S DAY: 11 a.m. Sunday, Sept. 20, Bethel African Methodist Episcopal Church; with Judge Evita A. Paschall.

PASTOR'S AIDE PROGRAM: 2 p.m. Sunday, Sept. 20, First Baptist Church, Stapleton, Ga.; with Essie Seabrook.

NURSES APPRECIATION: 2:30 p.m. Sunday, Sept. 20, New Zion Hill Missionary Baptist Church; with the Rev. Robert Leverette.

Revivals and crusades

SPRINGHILL BAPTIST CHURCH TRAINING CENTER: 7 p.m. Sunday through Thursday; with the Rev. Gary T. Reese Sr.

TABERNACLE BAPTIST CHURCH: 6 p.m. Sunday and 7 p.m. Monday and Tuesday; with the Rev. McCallister Hollins.

ROSE OF SHARON BAPTIST CHURCH: 7:30 p.m. Monday through Friday; with the Rev. Johnnie Hall.

MOUNT OLIVE BAPTIST CHURCH: Evans; 7 p.m. Monday-Friday; with the Rev. Stevie Berry.

SECOND MOUNT MORIAH BAPTIST CHURCH: 7:30 p.m. Monday through Friday; with the Rev. Thomas Walker.

NEW ZION HILL MISSIONARY BAPTIST CHURCH: 7 p.m. Tuesday; with the Rev. James Hogan Sr.; Wednesday through Friday; with the Rev. Dreyfuss C. Smith.

MOUNT ZION BAPTIST CHURCH: Homecoming revival; 11 a.m. Sept. 20; with the Rev. Lloyd Prince; dinner; and 7 p.m. Sept. 20-23; with Dr. Ron Drawdy.

MOUNT VERNON BAPTIST CHURCH: 7 p.m. Sept. 20-24; with the Rev. Jesse Johnson.

MOUNT SINAI BAPTIST CHURCH: 7 p.m. Sept. 21-24; with the Rev. Clarence Moore.

FIELDING SPRING MISSIONARY BAPTIST CHURCH: 7:30 p.m. Sept. 21-26; with the Rev. Wallace Mason.

BUTLER CREEK AFRICAN METHODIST EPISCOPAL CHURCH: 7:30 p.m. Sept. 23-25; with the Rev. Ella Smilley; 11 a.m. Sept. 27 and concludes 2 p.m. with Dr. Charles Bennett.

Youth and religion

SEE YOU AT THE POLE: 7 a.m. Wednesday; area schools.

FIRST BAPTIST CHURCH, MONTMORENCI PRESCHOOL REGISTRATION: For ages 3-5; (803) 641-0801.

LIVING WORD CHRISTIAN ACADEMY ENROLLMENT: For first graders; 798-0123.

HARLEM UNITED METHODIST CHURCH PRESCHOOL REGISTRATION: For ages 3-4; 556-6980.

VINEYARD PRESCHOOL CHRISTIAN ACADEMY REGISTRATION: For ages 2-5; 790-3522.

MOTHER'S DAY OUT REGISTRATION: 9:30 a.m. to 1:30 p.m. Tuesdays and Thursdays, Fleming Baptist Church; for ages 18 months to 4 years; 798-3511.

TUTORING: 6-7:30 p.m. Tuesdays, Mason Chapel Church of God in Christ; for third- through eighth-graders.

MINISTRIES IN PSALMS: 5:30-7 p.m. Mondays, True Vine Baptist Church; free music lessons.

A NEW YOUTH THANG: 6:30-7:30 p.m. Wednesdays, First Baptist Church, North Augusta; live band, skits and talks.

ALPHA YOUTH MINISTRIES: 7:30 p.m. Wednesdays, New Hope Church of God, Martinez.Homecomingsand anniversaries

CUMMING GROVE BAPTIST CHURCH: Deaconess board program; 3 p.m. Sunday; with the Rev. Gregory Young.

RUNS BAPTIST CHURCH: Choir program; 5 p.m. Sunday

ST. MARK UNITED METHODIST CHURCH: Marks Church Road; homecoming; 4 p.m. Sunday; with the Rev. Otis Pickett.

ST. MARK UNITED METHODIST CHURCH: Washington Road; 11 a.m. Sunday, Sept. 13; with the Rev. James Budd.

GALILEE MISSIONARY BAPTIST CHURCH: Missionary Circle program; 3 p.m. Sunday; with the Rev. Bobby Truitt.

FRIENDSHIP BAPTIST CHURCH: Appling; youth program; 2 p.m. Sunday; with the Rev. William Robinson.

SHILOH BAPTIST CHURCH: Choir program; 3 p.m. Sunday.

MOUNT ZION MISSIONARY BAPTIST CHURCH: Usher and usherette board program; 2 p.m. Sunday; with the Rev. Frederick Patterson.

MORNING STAR BAPTIST CHURCH: Choir program; 4 p.m. Sunday.

GETHSEMANE MISSIONARY BAPTIST CHURCH: 2 p.m. Sunday; with the Rev. Johnny Bussey.

GREEN GROVE MISSIONARY BAPTIST CHURCH: 2:30 p.m. Sunday; with the Rev. Frederick Favors.

SPRINGHILL MISSIONARY BAPTIST CHURCH: Hephzibah; 2:30 p.m. Sunday, Sept. 20; with the Rev. Johnny Allen.

ASBURY UNITED METHODIST CHURCH: Homecoming; 11 a.m. Sunday, Sept. 20; with the Rev. William O. "Pete" Dinkins; lunch; 1 p.m., The Southern Songmasters.

NEW LIFE CHURCH OF GOD IN CHRIST: Choir program; 5 p.m. Sunday, Sept. 20; Morgan Road Middle School.

FOR THE REV. NATHANIEL IRVIN: 2:30 p.m. Sunday, Sept. 20; Old Storm Branch Baptist Church, North Augusta; with the Rev. J.S. Wright.

RUNS BAPTIST CHURCH: Deaconess program; 5 p.m. Sunday, Sept. 27; with the Rev. Leonard Griffin.

LIBERTY UNITED METHODIST CHURCH: Homecoming service; 11 a.m. Sunday, Sept. 27; with the Rev. Martha Smith; covered-dish dinner.Seminars

WORD OF LIFE SEMINAR: 7:30 tonight and 10:30 a.m. and 6:30 p.m. Sunday, Alpha and Omega Covenant Church; with Marvin Yoder.

DIVORCE WORKSHOP -- Sexuality: 4 p.m. Sunday, First Baptist Church, Augusta; with the Rev. Wayne Hunsucker.

MARRIAGE ENRICHMENT CLASS: 6 p.m. Sunday, Sept. 20, Family Enrichment Ministries, with the Rev. and Mrs. William B. Blount.

AUGUSTA SCHOOL OF BIBLICAL STUDIES: ten-week session begins Monday, weeknights and Saturday mornings; 736-7711.

THE GOSPEL OF JOHN: 6:45 p.m. Wednesdays, Thomson Presbyterian Church; with Wilfred A. Bellamy; supper, 6 p.m.

RETIREMENT CHOICES SEMINAR: 9 a.m. Tuesday, The Baptist Center, 1120 Marks Church Road; registration required, 736-8705.

FALL PROPHETIC CONFERENCE: 7:30 p.m. Thursday and Friday, Calvary Deliverance Evangelistic Church; $25; lunch, noon Friday, Wingate Inn, Martinez.

CLOWNING IT UP SEMINAR: Friday and Saturday, Sept. 19, Woodridge Baptist Church, Clearwater; $20 (includes lunch Sept. 19); 593-9408.

FAMILIES FIRST: "Positive Parenting, Young Children," 9:45 a.m. Sunday, Sept. 27; Grace United Methodist Church, North Augusta.

SCHOOL OF THE HOLY SPIRIT: 6:30 p.m. Sundays, Maranatha Activities Center.

ADULT AND YOUTH CLASSES: 7 p.m. Wednesdays, Carpentersville Baptist Church.

VESSELS OF HONOR: Oct. 16-17, West Acres Baptist Church, Evans; sponsored by Roses and Rainbows Ministries; 863-4116.

Bible courses

THE HILL WEST: Begins Sunday, 6 p.m.; 733-3029.

EPISCOPAL CHURCH OF OUR SAVIOR: Martinez; 9:15-10:15 a.m. Sunday and 11 a.m. Thursdays.

GETHSEMANE MISSIONARY BAPTIST CHURCH: 7 p.m. Tuesdays, with the Rev. J.C. Trowell.

COBB GROVE BAPTIST CHURCH, HARLEM: 7 p.m. Tuesdays.

BROWN GROVE BAPTIST CHURCH: 7 p.m. Tuesdays.

GALILEE MISSIONARY BAPTIST CHURCH: 6:30 p.m. Tuesdays, with the Rev. Oscar Wells.

GREATER YOUNG ZION BAPTIST CHURCH: noon Wednesdays; lunch.

MOUNT VERNON BAPTIST CHURCH: noon Wednesdays.

DOYLE GROVE BAPTIST CHURCH: Blythe; 6:45 p.m. Wednesdays.

OLD STORM BRANCH BAPTIST CHURCH: 6:30 p.m. Wednesdays.

NEW LAND NEW SEED MINISTRIES: 7 p.m. Wednesdays.

EVERFAITHFUL MISSIONARY BAPTIST CHURCH: 11:30 a.m., second and fourth Wednesdays.

ALPHA AND OMEGA COVENANT CHURCH: 10:30 a.m. Thursdays.

MOUNT CANAAN SUNDAY SCHOOL CONVENTION: 6 p.m. Thursdays; 593-4880.Of note

BISHOP T.D. JAKES' MAN POWER '98: Oct. 1-3, trip to Birmingham, Ala., sponsored by Springhill Baptist Church Training Center; with Deion Sanders, Evander Holyfield, Fred Hammond and others; $125; 733-1631.

PRAYER LINE: Foreman Memorial Baptist Church, New Ellenton; (803) 652-7827.

TOUR OF GREECE: Departing March 16, 1999; focusing on Paul's journeys; $2,299 from Augusta; (803) 648-2903.

PILGRIMAGE TO ITALY: Oct. 12-21, 1999; Rome, Florence and Assisi; with the Rev. Allan McDonald, Catholic Church of the Most Holy Trinity; $2,400; 722-4944.

PILGRIMAGE TO HOLY LAND: Jan. 6-15, 1999; sites in Israel and optional trip to Egypt; with the Rev. Glenn Ethridge and Randy Monk; $1,848; 869-0888.

HOLY LAND PILGRIMAGE: Jan. 25-Feb. 4, 1999; $1,898 from Charleston; (803) 649-9454.

TOUR OF GREECE/TURKEY: Departing March 14, 1999; focusing on Paul's journeys; $2,598; 869-0888.

OUTREACH MINISTRY: First Providence Baptist Church in-home service for shut-ins, Tuesdays; 593-4880.

Support groups

HOPE FOR TODAY: A 12-step program for addictions; 7 p.m. Mondays and Fridays, Old Macedonia Baptist Church, North Augusta.

TAKE OFF POUNDS SENSIBLY (TOPS): 5:30 p.m. Tuesdays, GraceWay Baptist Church; 869-8585.

DIVORCE CARE: 7 p.m. Mondays and 6 p.m. Wednesdays, Warren Baptist Church; $10; child care available.

DIVORCE CARE 7 p.m., Mondays starting Sept. 21, Wesley United Methodist Church, Evans; child care available; 869-0888.

PREPARATION FOR GED: For age 18 and older; sponsored by Georgia-Carolina Outreach Ministries; (803) 652-7564.

EMOTIONAL SUPPORT: 11:15 a.m. Sundays, Gospel Deliverance Evangelistic Church.

CO-DEPENDENTS ANONYMOUS: 7 p.m. Mondays and 10 a.m. Wednesdays; Marvin United Methodist Church.

MEN'S MINISTRY: 7 p.m. Tuesdays; Straightway Full Gospel Baptist Church.

JUST FOR WOMEN: 9:15 a.m. Thursdays; Grace United Methodist Church, North Augusta.

SUBSTANCE ABUSE RECOVERY MINISTRY: 8 p.m. Fridays, Sharon Baptist Church, Augusta.

WOMEN'S SUPPORT GROUP: 7 p.m. Tuesdays, 5:30 p.m. Wednesdays, Episcopal Church of Our Savior, Martinez; call for placement 863-1718.

Christian fitness

KARATE: Martial arts course for age 5 and older; Tuesdays, The Hill Baptist Church West; 736-8446. Church groups

WOMEN OF FAITH: 10 a.m. Saturday, First Dayspring Baptist Church; with the Rev. Marcella Glover.

GEORGIA CAROLINA OUTREACH MINISTRIES: 2 p.m. Sundays, H. Odell Weeks Center, Aiken.

EPISCOPAL SYNOD OF AMERICA: St. Andrews Chapter; meets 7:30 p.m. third Thursdays, First Union Bank, Daniel Village Civic Room.

WOMEN OF EXCELLENCE: 7 p.m. second and fourth Mondays, First Dayspring Baptist Church.Seasonal events

ROSH HASHANA:

Adas Yeshurun synagogue: Selichot, 10 p.m. Saturday, Sept. 12; Rosh Hashana, begin 6:30 p.m. Sunday, Sept. 20; also services Sept. 21-22.Congregation Children of Israel: 8:15 p.m. Sunday, Sept. 20; children's service 9:30 a.m. and morning service 10:30 a.m. Monday, Sept. 21.

YOM KIPPUR:

Adas Yeshurun synagogue: Kol Nidre services, 7 p.m. Tuesday, Sept. 29; other services begin 9 a.m. Wednesday, Sept. 30.Congregation Children of Israel: Kol Nidre services, 8:15 p.m. Tuesday, Sept. 29; children's services, 9:30 a.m., morning services, 10:30 a.m. and Yizkor and concluding services, 2:30 p.m. Wednesday, Sept. 30.