Originally created 09/21/96

Arts in the Heart Schedule Saturday



Arts in the Heart Schedule Saturday

&nbspFestival is underway

Eighth Street at Riverwalk

  • 11 a.m. Tip Toes and Taps

  • 11:45 a.m. The Garden City Chorus

  • 12:30 p.m. Gymnastics Gold

  • 1:15 p.m. If the Shoe Fitz

  • 2 p.m. Masters City Cloggers

  • 3:15 p.m. John Monroe and the Ghostriders

  • 4:30 p.m. Mangelly Belly Dance Club

  • 5:15 p.m. Country Kickers

  • 6 p.m. X's 4 I's

Eighth Street Ethnic Stage

  • 11 a.m. Augusta Chinese Chorus

  • 11:45 a.m. Phil-Am Association of CSRA

  • 12:30 p.m. Stadtkapelle Heilbronn

  • 1:30 p.m. Ballet Folklorico Viva Panamia/Coqui from Puerto Rico

  • 2:15 p.m. German Friendship Singers

  • 3 p.m. German Friendship Dancers

  • 3:45 p.m. Augusta Irish Dancers

  • 4:30 p.m. Hindu Temple Society

  • 5:15 p.m. Chinese Consolidated Benevolent Association

  • 6 p.m. Schuhplattler Gruppe Alpenrose

Cotton Club (Cotton Row Meeting Room)

  • 11 a.m. Augusta Concert Band Brass Quintet

  • Noon Age Upstaged

  • 1 p.m. Rhythm and Romance

  • 2 p.m. Augusta Players

  • 3 p.m. Songstress Sala Adenika

  • 4 p.m. Peach State Chorus - Sweet Adelines

  • 5 p.m. A-Gust-'A Winds

  • 6 p.m. Augusta Mini Theatre

Jazz Stage - Eighth Street Bulkhead

  • 11:30 a.m. Ground Zero - U.S. Army Signal Corps Band

  • 1 p.m. Davidson Fine Arts Jazz Band

  • 2 p.m. Davidson Fine Arts Chamber Orchestra

  • 3 p.m. Augusta Dance & Music

  • 4 p.m. Jack Williams

  • 5 p.m. Wycliffe Gordon/Armen Boyajian Quartet

  • 6 p.m. Greg Boerner

Children's Performing Stage

  • 11 a.m. Hephzibah High School Chorus

  • 11:45 a.m. Suzuki Strings

  • 12:15 p.m. Senior Ensemble of Suzuki Strings

  • 1 p.m. Stephanie's Dancers

  • 1:45 p.m. Martinez-Evans Dance Studio

  • 2:30 p.m. Dance Shoppe

  • 3:30 p.m. Morgan Road Middle School Chorus

  • 4:15 p.m. Creative Impressions

  • 5 p.m. Davidson Fine Arts Vocal Department

  • 5:45 p.m. Denise Cheeks School of Music

  • 6:30 p.m. Denise Cheeks Mundy

Children's Theatre Stage

  • 11 a.m. Circus Berzerkus - Marionettes

  • Noon Mark McMasters - Mime/Physical Contortionist

  • 1 p.m. Rick Hubbard & Kazoo Band

  • 2 p.m. Circus Berzerkus - Marionettes

  • 3 p.m. Mark McMasters - Mime/Physical Contortionist

  • 4 p.m. Rick Hubbard & Kazoo Band

  • 5 p.m. Carol Colson School of Dance

  • 6 p.m. The Living Record

German Biergarten (located in the Global Village)

  • 11 a.m. Stadtkapelle Heilbronn

  • Noon German Friendship Dancers

  • 12:30 p.m. German Friendship Singers

  • 1:30 p.m. Schuhplattler Gruppe Alpenrose

  • 2:30 p.m. Edelweiss Dancers

  • 3 p.m. Stadtkapelle Heilbronn

  • 3:45 p.m. German Friendship Singers

  • 4 p.m. German Friendship Dancers

  • 4:30 p.m. Alpenrose Children's Gruppe

  • 5 p.m. Edelweiss Dancers

  • 5:30 p.m. Stadtkapelle Heilbronn

Special Children's Area Performances

  • 11 a.m. Gracewood Puppeteers

  • 1 p.m. Gracewood Puppeteers