High School Sports

More News | The BlitzContact Editor

Tuesday's high school basketball boxes

  • Follow High school

Girls

EVANS 55,

GROVETOWN 44

EVANS (55)–Allysha Mcfarland 10, Autumn Johnson 8, Jasmine Stone 19, Isha Goldbold 4, Elyssa Melton 14. Totals: 19 15-22 55.

GROVETOWN (44)–Naomi Hughes 4, Leah Ferguson 17, Tiara Ramey 11, Alayah Canteen 3, Josalyn Leverette-Scott 7. Totals: 6-21 44.

Evans 16 13 13 13 – 55

Grovetown 8 12 10 14 – 44

3-point goals: Evans 2 (McFarland 2), Grovetown 2 (Ferguson, Leverette-Scott).

Records: Evans: 13-7, 5-1 Region 2A-AAAAA; Grovetown: 13-8, 2-4 Next: Evans at Greenbrier, Friday, 7 p.m.; Grovetown vs. Lakeside, Friday, 7 p.m.

BURKE COUNTY 52,

GLENN HILLS 33

BURKE COUNTY (52)–Amber McGee 12, Shon Williams 12, Alexus Gordon 11, Charecia Walker 5, Kaedia Phillips 4, Jasmine Dixon 3, Deryanna Evans 3, Kalee Jones 2. Totals: 22 8-12 52.

GLENN HILLS (33)–Shanisia Sealey 10, Tanisha Brown 7, Airelle Richards 6, Tawanna Brown 3, Khayla Whitfield 3, Shaiana Hannah 2, Margi Moli 2. Totals: 11 7-17 33.

Burke County 10 9 17 16 – 52

Glenn Hills 8 5 13 7 – 33

3-point goals: Glenn Hills 2 (Tawanna Brown 1, Sealey 1).

Records: Burke County 11-8 (5-2 in Region 3-AAAA, Subregion B). Next: Hephzibah at Burke County, 6 p.m. Friday; Glenn Hills at Richmond Academy, 5 p.m. Friday.

CROSS CREEK 58,

RICHMOND ACADEMY 43

CROSS CREEK (58)–Tia Pullens 5, Ashleigh Outler 21, Myiah Nickerson 3, Breanna Bryant 17, Javia Grice 2, Kaela Patrick 2, Naomi Wilds 4, Jasmine Kilgore 4. Totals: 18 7-15 58.

RICHMOND ACADEMY (43)–Makayla Tanksley 8, Alexis Grant 9, Aleisha Meriweather 20, Bre’a Langley 2, Ziyaddah Hasan 4. Totals: 14 6-11 43.

Cross Creek 14 15 17 12 – 58

ARC 9 13 8 13 – 43

3-point goals: Cross Creek 5 (Nickerson, Bryant 3, Kilgore), Richmond Academy 3 (Tanksley 2, Grant).

Records: Richmond Academy 5-16 (1-6 in Region 3B-AAAA). Next: Glenn Hills at Richmond Academy, Friday, 5 p.m.; Butler at Cross Creek, Friday, 5 p.m.

WASHINGTON COUNTY 66,

SWAINSBORO 41

SWAINSBORO (41)–J. Brinson 6, K. Rogers 2, D. Carswell 6, A. Corley 2, D. Gardner 6, A. Tillmon 19. Totals: 41

WASHINGTON COUNTY (66)–Nia Johnson 14, Arnisha Pierce 2,Tierra Murray 6, Shabreka Gordon 2, Allisha Gray 5, Shon Kitchens 21, Jasmine Knight 2, Cassidy Jackson 2, Daknequa Wright 7, April Jordan 2, Shaquetta Williams 3. Totals: 20 7-11 66.

Swainsboro 6 12 12 11 – 41

Wash. Co. 16 18 23 9 – 66

3-point goals: Washington County 7 (Gray, Kitchens 5, White).

Records: Washington County 21-1 (6-0 in Region 3-AAA). Next: Thomson at Washington County, Friday, 7 p.m.

MIDLAND VALLEY 52,

SWANSEA 35

MIDLAND VALLEY (52)–Whitney Campbell 3, Christien Dunbar 3, Brittany Campbell 6, Gracie Gunter 4, Alexis Bates 17, Tiana Chandler 5, Amber Abney 8, Erin Cunningham 6. Totals: 21 8-13 52.

SWANSEA (35)–Roeneisha McNeal 11, Monique Johnson 4, Naomi Chance 2, Taeneisha Hallman 8, Keymero Cash 4, Rebecca Burkhart 4, Alexis James 2. Totals: 13 8-21 35.

Midland Valley 14 6 18 14 – 52

Swansea 5 5 11 14 – 35

3-point goals: Midland Valley 2 (W. Campbell, Dunbar), Swansea 1 (Johnson).

Records: Midland Valley 6-13 (3-4 in Region 5-AAA). Next: Brookland-Cayce at Midland Valley, Friday, 6 p.m.

SILVER BLUFF 48, EDISTO 11

EDISTO (11)–Kiwaya Stroman 4, Gionne Mora 4, Catlin Mills 2, Acille Cippell 1. Totals 4 3-4 11.

SILVER BLUFF (48)–Ashanti Brown 12, Shemia Ryan 4, Jasmine Ingram 5, Roxanna Cheek 10, Teniqu Cushman 2, Pippen Wallace 16. Totals 18 12-26 48.

Edisto 2 0 6 3 – 11

Silver Bluff 14 9 14 11 – 48

Records: Silver Bluff 13-5, 7-1 in Region 5-AA. Next: Silver Bluff plays host to Calhoun County, 6 p.m., Friday.

HEPHZIBAH 68, BUTLER 30

BUTLER (30)–Shayne Robinson 1, Jzlynn Davis 1, Makenzi Holmes 9, Mercedes Gibson 2, Dariel Walker 3, Brittany Gullatte 1, Osiha Taylor 2, Tabitha Dailey 10, Dasia Miller 1. Totals 10 10-21 30.

HEPHZIBAH (68)–Shannon Wimberly 16, Tynika Smallwood 1, Shashana Miller 7, Teondra Dinkins 4, Ebony Bryant 1, Rene Armenta 11, Briana Hurst 6, Marquetta Jones 3, Abryana Lindsey 3, Daeundra Jordan 10, Rachel Armenta 6. Totals 21 14-24 68.

Butler 7 7 11 5 – 30

Hephzibah 16 22 22 8 – 68

3-point goals: Hephzibah 6 (Wimberly 4, Miller, Lindsey).

Records: Hephzibah 15-6 (5-2 in Region 3B-AAAA). Next: Hephzibah at Burke Co., Friday, 6 p.m.

LAKESIDE 50,

GREENBRIER 42

LAKESIDE (50)–Ashley Harrison 3, Savannah Mydell 4, Bria Baker 2, Clarissa Hopkins 5, Holly Sweeting 7, Eliza Brownfield 12, Rosalyn Talley 17. Totals 19 10-18 50.

GREENBRIER (42)–Mallory Myers 6, Kayla Pinkard 2, Morgan Taylor 13, Jennifer McMahan 12, KaRa Thomson 7, C. Parks 2. Totals 16 8-18 42.

Lakeside 10 14 13 13 – 50

Greenbrier 12 9 8 13 – 42

3-point goals: Lakeside 2 (Harrison, Hopkins), Greenbrier 2 (McMahan, Thomson).

Records: Lakeside 9-13 (1-5 in Region 2-AAAAA), Greenbrier 14-6 (4-2 in Region 2-AAAAA). Next: Lakeside at Grovetown, Friday, 7 p.m.; Evans at Greenbrier, Friday, 7 p.m.

RIDGE SPRING-MONETTA 30,

FOX CREEK 28

FOX CREEK (28)–Haley Bryant 2, Stephanie Voledel 11, Dominique Moore 6, Angelica Johnson 3, Keiana Green 6. Totals: 10 7-10 28.

RIDGE SPRING-MONETTA (30)–Ebony Hines 7, Porsha Quattlebaum 3, Crystal Preston 4, Ty’Quazja Tyler 4, Ashley Perry 5, Shanquita Brown 2, Tymiyah Tyler 2, Raven Valentine 3. Totals: 10 9-17 30.

Fox Creek    5    5     10    8    –    28

RS-Monetta    9    4    7    10    –    30

3-point goals: Fox Creek 1 (Green), Ridge Spring-Monetta 1 (Hines).

Records: Ridge Spring-Monetta 15-5 (9-0 in Region 4-A). Next: Ridge Spring-Monetta at Williston-Elko, Friday, 6:30 p.m.

Boys

EVANS 58,

GROVETOWN 45

EVANS (58)–Damian Foreman 6, Matlin Marshall 2, Dylan Montgomery 2, Jacob Buchanan 11, Matt Epps 14, K’Lon Lovett 16, Patrick Lawrence 4, William Campbell 1, Jay Grimes 2. Totals: 14 17-28 58.

GROVETOWN (45)–Solomon Gause 10, Rayshawn Morris 2, Ray Abraham 2, Kimani Meekins 4, Jawun Rouse 4, Brandon Scott 13, Logan Morris 9. Totals: 17 7-21 45.

Evans 13 12 18 15 – 58

Grovetown 10 9 12 14 – 45

3-point goals: Evans 3 (Lovett 3); Grovetown 4 (Gause, Morris 3).

Records: Evans 18-4, 6-0 Region 2A-AAAAA; Grovetown 7-15, 2-4. Next: Evans at Greenbrier, Friday, 8:30 p.m.; Grovetown vs. Lakeside, Friday, 8:30 p.m.

GLENN HILLS 64, BURKE COUNTY 46

BURKE COUNTY (46)–Jermaine Baxley 10, Kelvin Henry 9, Donquell Green 7, Bobby Williams 7, Tom Ellison 5, Jeffrey Williams 4, Kevian Crumbley 2, Janais Lewis 2. Totals: 16 13-22 46.

GLENN HILLS (64)–Aubrey McRae 18, Naquan Turner 16, Aaron Williamson 12, Javaris Thompson 5, Maurice O’Bannon 4, Keon Major 3, Tyrone Brown 2, Devin Mikel 2, Santo Nina 2. Totals: 29 2-6 64.

Burke County 8 10 12 16 – 46

Glenn Hills 8 10 23 23 – 64

3-point goals: Burke County 1 (Green 1); Glenn Hills 4 (McRae 2, Major 1, Mikel 1).

Records: Burke County 12-7 (4-3 in Region 3-AAAA, Subregion B); Glenn Hills 20-1 (6-1 in Region 3-AAAA, Subregion B).

CROSS CREEK 60,

RICHMOND ACADEMY 53

CROSS CREEK (60)–Vincent Norris 12, Dallas Rogers 2, Chris Tucker 2, Maurice Berry 12, Marcus Lofland 8, Treaire Moore 22. Totals: 22 11-21 60.

RICHMOND ACADEMY (53)–Tony Daggett 16, L.J. Mosley 2, Moses Lewis 14, Mark Walden 4, Rashad Lee 2, Zach Mitchell 4, Frank Roberts 11. Totals: 21 7-13 53.

Cross Creek 16 10 15 19 – 60

ARC 11 14 16 12 – 53

3-point goals: Cross Creek 4 (Norris, Berry, Moore 2), Richmond Academy 3 (Lewis, Daggett 2).

Records: Cross Creek 13-9 (5-2 in Region 3B-AAAA), Richmond Academy 5-13 (0-7 in Region 3B-AAAA). Next: Butler at Cross Creek, Friday, 6:30 p.m.; Glenn Hills at Richmond Academy, Friday, 6:30 p.m.

EDISTO 59,

SILVER BLUFF 56

EDISTO (59)– Destin Albert 9, Byron Rouse 1, Tyrell Maxwell 12, Marquis Simpson 2, Montell James 5, Mark Graham 21, Juan Moorer 9. Totals 24 7-10 59.

SILVER BLUFF (56)–Devyn Tyler 5, Jaylen Lawrence 6, Greg Dunbar 1, Brian Hickson 9, Gyasi Yeldell 11, Jalen Douse 7, Donte Wright 17. Totals 18 12-21 56.

Edisto 10 16 19 14 – 59

Silver Bluff 7 10 10 29 – 56

3-point goals: Edisto 4 (Graham 2, Albert, James), Silver Bluff 8 (Wright 3, Hickson 2, Tyler, Lawrence, Yeldell).

Records: Silver Bluff 10-9 (5-3 in Region 5-AA). Next: Calhoun County at Silver Bluff, Friday, 7:30 p.m.

AUGUSTA CHRISTIAN 65,

PINEWOOD PREP 62

AUGUSTA CHRISTIAN (65)–Ashton Grant 4, Jacob Greenway 16, Austin Roper 9, Michael Armour 2, Madison Williams 2, Mason Spratling 4, Ashton Roper 14, Calvin Taylor 8, Tyquan Burns 7. Totals: 26 6-15 65.

PINEWOOD PREP (62)–Waite 3, Landers 18, Radebaugh 10, Ray 2, Schwartz 15, Felder 14. Totals: 24 6-10 62.

Aug. Christian 18 14 14 19 – 65

Pinewood 11 13 21 17 – 62

3-point goals: Augusta Christian 7 (As. Roper 4, Greenway 2, Au. Roper), Pinewood Prep 8 (Schwartz 5, Landers 3).

Records: Augusta Christian 17-4. Next: Augusta Christian at Cardinal Newman, Friday, 7:30 p.m.

GREENBRIER 60,

LAKESIDE 52

LAKESIDE (52)–Luke Harmon 5, Sam Powell 8, D.J. Raymond 13, Jake Gilbert 6, Bryce Adair 4, Roberto Gonzalez 14, Marcell Williams 2. Totals: 18 12-20 52.

GREENBRIER (60)–Steven Maier 6, Darrius McAdoo 3, Connor Sigrist 11, Rod Demmons 10, Warren Coombs 4, Justen Hartfield 12, Kayshawn Marshall 12, Luke Otstot 2. Totals: 21 13-22 60.

Lakeside 6 13 11 22 – 52

Greenbrier 9 14 18 19 – 60

3-point goals: Lakeside 4 (Harmon, Powell, Raymond, Gonzalez), Greenbrier 4 (Maier 2, Sigrist, Demmons).

Records: Lakeside 8-14 (2-4 in Region 2-AAAAA), Greenbrier 4-16 (2-4 in Region 2-AAAAA). Next: Evans at Greenbrier, Friday, 8:30 p.m.; Lakeside at Grovetown, Friday, 8:30 p.m.

WESTMINSTER 39,

JOHN MILLEDGE 35 (OT)

JOHN MILLEDGE (35)–Mike Lewis 2, Jesse Deer 2, Vince Pearson 4, Brantley Attaway 15, Case Reed 10, Charlie Sutton 2. totals 14 2-6 35.

WESTMINSTER (39)–Jordan Trahan 3, Austin Stokes 18, A.J. Lewis 8, Drew Sladky 6, Josh Jackson 4. Totals 17 2-2 39.

John Milledge 16 5 7 7 0 – 35

Westminster 9 4 14 8 4 – 39

3-point goals: John Milledge 5 (Attaway 3, Reed 2), Westminster 3 (Stokes 2, Trahan 1).

NORTH AUGUSTA 69,

WHITE KNOLL 56

NORTH AUGUSTA (69)–Christian Davis 8, Steven Copeland 7, Anaun Andrews 5, Malik Dunbar 13, T.J. Sheppard 9, Chandler Harrison 13, Tavarez Hall 14. Totals: 28 10-13 69.

WHITE KNOLL (56)–Emarius Logan 13, Chris Dorrah 15, Julian Johnson 16, Najee Garvin 8, Trevor North 2, T.J. Knight 2. Totals: 22 6-12 56.

N. Augusta 12 19 14 24 – 69

White Knoll 17 11 11 17 – 56

3-point goals: North Augusta 3 (Copeland, Dunbar, Harrison), White Knoll 6 (Logan, Dorrah 2, Johnson, Garvin 2).

Records: North Augusta 14-6 (4-3 in Region 5-AAAA). Next: South Aiken at North Augusta, Friday, 7:30 p.m.

AIKEN 56, DUTCH FORK 45

DUTCH FORK (45)–Hank Edmunds 7, Christian Mills 8, Watson Harris 12, Justin Tweito 4, Thad Wilson 2, Patrick Vincent 6, Jamar Winston 4, Freddie Coole 2. Totals: 15 14-19 45.

AIKEN (56)–Shawn Moore 16, Mike Lee 1, Jordan Habersham 6, Ryan McKie 9, Deon Hicks 1, Dramel Coleman 11, Stacey Toole 10, Justin Smith 2. Totals: 19 15-26 56.

Dutch Fork    6    5     12    22    –    45

Aiken    12    15    19    10    –    56

3-point goals: Dutch Fork 1 (Edmunds), Aiken 3 (Moore 2, Habersham).

Records: Aiken 15-6 (5-2 in Region 5-AAAA). Next: Aiken at Lexington, Friday, 7:30 p.m.

AUGUSTA PREP 58,  ALLELUIA 47

ALLELUIA (47)–David Dias 12, Stephen Milligan 6, Mack McBride 4, Lulie Eurich 5, Geoffrey Sullivan 2, Jon Phillips 4, Billy Conkright 2, Caleb Veihman 12. Totals: 18 4-6 47.

AUGUSTA PREP (58)–Danny Rosenblum 3, Ben Guthrie 10, Spencer King 5, Caleb Lifsey 6, Christian Guthrie 8, Jack Owen 4, Michael Downing 11, Rafay Chaudhary 6, Dylan Davis 1, Jacob Burr 4. Totals: 23 11-18 58.

Alleluia    10    1     7    29    –    47

Augusta Prep    15    14    18    11    –    58

3-point goals: Alleluia 8 (Dias 4, Milligan 2, Veihman 2), Augusta Prep 1 (King).

Records: Augusta Prep 12-7. Next: Augusta Prep at John Milledge, Friday, 7:30 p.m.


Top headlines

Democrats target turnout for Sunday voting

Registered voters in Augusta-Richmond County can cast ballots in the Nov. 4 election from 11 a.m. to 4 p.m. Sunday in the Advance Voting Center at Augusta Municipal Building, 530 Greene St.
Search Augusta jobs