High School Sports

More News | The BlitzContact Editor

Friday's prep basketball boxes

  • Follow High school

Girls

EVANS 73, LAKESIDE 63

LAKESIDE (63)–Harrison 1, Mydell 3, Baker 11, Hopkins 11, Sweeting 12, Calley 25. Totals: 20 22-32 63.

EVANS (73)–Johnson 5, Stone 27, Godbold 2, McFarland 20, Milton 15, Blue 2, McChesney 2. Totals: 31 6-13 73.

Lakeside 14 13 19 17 – 63

Evans 18 22 15 18 – 73

3-point goals: Lakeside 1 (Hopkins), Evans 5 (Johnson, Stone 2, McFarland 2).

Records: Evans 12-7 (4-1 in Region 2A-AAAAA). Next: Evans at Grovetown, Tuesday, 6 p.m.; Lakeside at Greenbrier, Tuesday, 6 p.m.

LANEY 76,

SCREVEN COUNTY 33

LANEY (76)–Aliyah Collier 6, Destiny Brewton 9, Gemiya Bowman 14, Khadijah Cave 21, Walnatia Wright 4, Jasmine Holman 4, Niya Hamilton 2, Albreana Collier 2, Monteria Harris 5, Lateria Tanksley 5. Totals: 28 14-31 76.

SCREVEN COUNTY (33)–C. Roberts 13, T. Long 3, S. Rawlins 14, D. Scott 3. Totals: 11 9-11 33.

Laney 19 14 29 8 – 76

Screven Co. 2 19 9 9 – 33

3-point goals: Laney 2 (Harris, Brewton), Screven County 2 (Long, Scott).

Records: Laney 21-0. Next: Josey at Laney, today, 5 p.m.

HEPHZIBAH 50,

GLENN HILLS 27

HEPHZIBAH (50)–Shashana Miller 2, Shannon Wimberly 17, Ebony Bryant 3, Renee Armstrong 8, Marquetta Jones 10, Rachel Armenta 6, Ashley Poole 4. Totals 20 7-10 50.

GLENN HILLS (27)–Airelle Richards 2, Shanisia Sealey 10, Khayla Whitfield 2, Tanisha Brown 13. Totals 12 1-8 27.

Hephzibah 14 14 11 11 – 50

Glenn Hills 7 10 6 4 – 27

3-point goals: Hephzibah 2 (Wimberly 2), Glenn Hills 2 (Sealey 2).

Records: Glenn Hills 7-9, 2-4 in Region 3-AAAA North. Next: Glenn Hills at Athens Christian, 1 p.m. today.

BULLOCH ACADEMY 46, WESTMINSTER 25

WESTMINSTER (25)–Anna Robertson 2, Christina Rentas 2, Sibley McCallie 2, Nina McCallie 4, Kelsi Barrs 10, Amber Davis 5. Totals: 10 5-8 25.

BULLOCH ACADEMY (46)–A. Burke 18, B. Gilbert 2, D. Atkinson 3, C. Oglesby 8, A. Newton 13, P. Lomax 2. Totals: 19 5-7 46.

Westminster 6 9 4 6 – 25

Bulloch 14 13 14 5 – 46

3-point goals: Bulloch Academy 3 (Burke 2, Atkinson).

Records: Westminster 10-9. Next: Westminster at John Milledge, Tuesday, 6 p.m.

WESTSIDE 75, HARLEM 23

HARLEM (23)–Anna Boyd 2, Olivia Fitzgerald 7, Brandy Hardaway 4, Haley Morris 2, Tyra Graham 2, Diamond Chaneyfield 6. Totals: 7 6-20 23.

WESTSIDE (75)–Christina Thomas 6, Kyneshia Safford 11, Olivia Johnson 9, Tyesha Ravenell 10, Asia Gibson 5, Tatyana Dumas 8, Jahmia Bradley 12, Ellen Dukes 1, Marian Ware 8, Bianca Hill 3, Autumn Williams 2. Totals: 26 15-25 75.

Harlem 3 4 8 8 – 23

Westside 16 28 19 12 – 75

3-point goals: Harlem 3 (Fitzgerald 2, Hardaway), Westside 8 (Safford 3, Johnson, Dumas 2, Bradley 2).

Records: Westside 14-5, 4-1 Region 3-A AA. Next: Westside at Greenbrier, 6 p.m. today.

STROM THURMOND 39, BROOKLAND-CAYCE 28

BROOKLAND-CAYCE (28)–Bryana Preston 4, Megan Probert 5, Ish Leaphart 5, Asia Fields 10, Ronnie Edwards-Cook 4. Totals: 9 9-19 28.

STROM THURMOND (39)–Jasmine Mealing 1, Chesney Robinson 5, Ebony Robinson 3, Mchaela Griffin 2, Shakyra Martin 9, Shay Widener 19. Totals: 17 3-18 39.

Brook.-Cayce 7 0 13 8 – 28

Strom Thurmond 7 13 7 12 – 39

3-point goals: Brookland-Cayce 1 (Probert), Strom Thurmond 2 (C. Robinson, E. Robinson).

Records: Strom Thurmond 11-5 (5-1 in Region 5-AAA). Next: Strom Thurmond at Airport, Tuesday, 6 p.m.

AUGUSTA PREP 47,

PINEWOOD CHRISTIAN 32

PINEWOOD CHRISTIAN (32)–Eddie Threlreld 3, Emily Shiver 4, Jessie Knayss 9, Madison Boatnight 6, Ashlyn Belding 10. Totals: 8 15-24 32.

AUGUSTA PREP (47)–Madeline Bachellor 7, Amanda Murphy 20, Katie Murphy 10, Jodie Holodack 5, Tori Williams 2, Leila Woodhurst 3. Totals: 18 7-12 47.

Pinewood 10 3 5 14 – 32

Augusta Prep 14 13 4 16 – 47

3-point goals: Pinewood Christian 1 (Threlreld), Augusta Prep 4 (Bachellor, A. Murphy, K. Murphy, Holodack).

Records: Augusta Prep 14-3. Next: Alleluia at Augusta Prep, Tuesday, 6 p.m.

RICHMOND ACADEMY 39, BUTLER 36

RICHMOND ACADEMY (39)–Aleisha Merriweather 13, Makayla Tanksley 13, Ziyaddah Hasan 7, Kayla Bean 2, Alexis Grant 2, Bria Langley 2. Totals: 14 10-29 39.

BUTLER (36)–Mercedes Gibson 10, Osjha Taylor 10, D’Ariel Walker 6, McKenzie Holmes 5, Brittany Gullatte 2, D’Asia Miller 2, Shayna Robinson 1. Totals: 13 10-26 36.

ARC 8 12 9 10 – 39

Butler 3 6 6 21 – 36

3-point goals: Richmond Academy 1 (Tanksley 1).

Records: Butler 4-17 (1-5 Region 3-AAAA, Subregion B). Next: Cross Creek at Richmond Academy, 5 p.m. Tuesday; Butler at Hephzibah, 5 p.m. Tuesday.

WADE HAMPTON 44,

SILVER BLUFF 30

SILVER BLUFF (30) – Ashanti Brown 15, Roxanna Cheek 6, Kippen Wallace 8, Lakeisha Hayward 1. Totals 13 4-6 30.

WADE HAMPTON (44) – Kylie Godley 17, Temple Comier 2, Alayah Drayton 2, Jasmine Hill 4, Itaneifha Aiken 2, Pennshetia Griffin 14, Desiree Davenport 3. Totals 16 8-13 44.

Silver Bluff 8 12 2 8 – 30

Wade Hampton 6 4 17 17 – 44

3-point goals: Wade Hampton 2 (Griffin 2),

Record: Silver Bluff 12-5, 6-1 in Region 5-AA. Next: Edisto at Silver Bluff, 6 p.m. Tuesday.

GREENBRIER 44,

GROVETOWN 29

GROVETOWN (29)–DiMara Thomas 2, Tiara Ramey 4, Naomi Hughes 4, Charisma Sheppard 4, Alayah Canteen 2, Joslyn Leverett-Scott 2, Leah Fergusson 11. Totals: 10 0-12 29.

GREENBRIER (44)–Mallory Myers 6, Alex Clegg 1, Kayla Pinkard 1, Morgan Taylor 6, Jennifer McMahan 16, KaRa Thompson 10, Deztinie Cotton 4. Totals: 15 9-20 44.

Grovetown     8    14    3    4    –    29

Greenbrier    14    8    12    10    –        44

3-point goals: Greenbrier 5 (McMahan 3, Thompson).

Records: Grovetown 12-7 (2-3 in Region 2A-AAAAA), Greenbrier 15-4 (4-1 in Region 2A-AAAAA). Next: Jefferson County at Grovetown, today, 7 p.m.; Westside at Greenbrier, today, 6 p.m.

Boys

EVANS 60, LAKESIDE 59 (OT)

LAKESIDE (59)–BJ Raymond 11, Marcell Williams 2, Roberto Gonzalez 2, Bryce Adair 11, Sam Powell 23, Luke Harmon 15 , Jake Gilbert 6. Totals: 21 15-19 59.

EVANS (60)Damian Foreman 18, Matlin Marshall 7, Dylan Montgomery 2, Jacob Buchanan 11, Matt Epps 6, K’Lon Lovett 10, Patrick Lawrence 2, Jay Grimes 4. Totals: 26 7-10 60.

Lakeside 8 11 16 19 5 – 59

Evans 13 11 16 14 6 – 60

3-point goals: Lakeside 2 (Harmon, Powell); Evans 1 (Marshall)

Records: Lakeside 7-13 (2-3); Evans 17-4 (5-0). Next: Lakeside at Lincoln County, today, 5:30 p.m.; Evans at Grovetown, Tuesday, Jan. 29, 7:30 p.m.

WESTSIDE 81, HARLEM 25

HARLEM (25)–Dynan Farmer 10, Tyree McCord 4, Torien Beard 3, Kanez Dunn 2, Franklin Neal 2, Stephen St. Clair 2, Dominique Monroe 2. Totals: 6 13-25 25.

WESTSIDE (81)–Frank Booker 37, Quinton Phillips 8, Jamari Griffin 6, Zack Johnson 4, T.J. Freeman 4, Kevin McClain 9, Rashawn Taylor 5, Mike Bell 2, Maurice Brimwell 2, Brandon Hugee 2. Totals: 32 6-10 81.

Harlem 8 2 6 9 – 25

Westside 22 18 26 15 – 81

3-point goals: Westside 11 (Brooker 8, McClain 3).

Records: Westside 16-2 (5-0 in Region 3B-AA). Next: Westside at Greenbrier, today, 7:30 p.m.

STROM THURMOND 56, BROOKLAND-CAYCE 35

BROOKLAND-CAYCE (35)–Zeke Walker 8, DaJon Amaher 4, John Gantt 6, Kyle Stinson 4, Mozie Brown 6, Dominique Holmon 4, Bernard McCall 3. Totals: 14 5-8 35.

STROM THURMOND (56)–Hakeem Brooks 5, Jaserigo Kennion 13, Josh Hamilton 9, Deontrez Mealing 2, Ryan Williams 2, Aaron Cook 13, Daquarius Johnson 12. Totals: 24 6-10 56.

Brook.-Cayce 10 2 9 14 – 35

Strom Thurmond 5 18 17 16 – 56

3-point goals: Brookland-Cayce 2 (Brown), Strom Thurmond 2 (Hamilton, Johnson).

Records: Strom Thurmond 14-6 (4-1 in Region 5-AAA). Next: Strom Thurmond at Airport, Tuesday, 7:30 p.m.

AUGUSTA CHRISTIAN 37, HEATHWOOD HALL 35

HEATHWOOD HALL (35) – Bradley Singleton 19, Nygel Vaughn 2, Tyler Undwreood 8, Shelton Blue 2, Gabe Bradner 4. Totals 15 2-5 35.

AUGUSTA CHRISTIAN (37) – Ashton Grant 2, Jacob Greenway 5, Austin Roper 3, Madison Williams 4, Mason Spratling 4, Ashton Roper 8, Calvin Taylor 9, Tyquan Burns 2. Totals 16 2-3 37.

Heathwood Hall 3 16 10 6 – 35

Aug. Christian 11 11 2 13 – 37

3-point goals: Heathwood Hall 3 (Underwood 2, Singlton), Augusta Christian 3 (Ashton Roper 2, Greenway).

Record: Augusta Christian 16-4, 2-3 in SCISA 1-AAA. Next: Augusta Christian at Pinewood Prep, 7:30 Tuesday.

WADE HAMPTON 58,

SILVER BLUFF 55

SILVER BLUFF (55)–Devyn Tyler 2, Jalen Jackson 12, Jalen Douse 3, Nick Cummings 4, Greg Dunbar 2, Brian Hickson 4, Gyasi Yeldell 2, Donte Wright 26. Totals: 23 4-6 55.

WADE HAMPTON (58)–M. Ford 8, D. Strother 10, A. Davis 7, D. Gordon 22, P. Riley 4, R. Jones 5. Totals: 22 8-18 58.

Silver Bluff 17 17 16 5 – 55

Wade Hampton 13 14 7 24 – 58

3-point goals: Silver Bluff 5, (Jackson 4, Wright), Wade Hampton 3 (Ford, Strother 2).

Records: Silver Bluff 10-8 (5-2 in Region 5-AA). Next: Edisto at Silver Bluff, Tuesday, 7:30 p.m.

CROSS CREEK 67,

BURKE COUNTY 47

CROSS CREEK (67)–Vincent Norris 15, Javez Hughes 2, Dallas Rogers 9, Chris Tucker 2, Shaquille Scales 18, Maurice Berry 12, Marcus Lofland 5, Ronquail Smoot 2, Treaire Moore 2. Totals: 29 6-8 67.

BURKE COUNTY (47)–Donquel Green 6, Jefferey Williams 8, Bobby Williams 6, Robert Thomas 6, Jermaine Baxley 13, Kelvin Henry 8. Totals: 15 16-21 47.

Cross Creek 21 16 12 18 – 67

Burke Co. 10 12 12 13 – 47

3-point goals: Cross Creek 3 (Berry 2, Norris), Burke County 1 (Thomas).

Records: Burke County 12-6 (4-2 in Region 3B-AAAA). Next: Burke County at Glenn Hills, Tuesday, 6:30 p.m.

GAIS EAGLES 63,

FIRST PRESBYTERIAN 61

GAIS (63)–T.J. Massenburg 1, Austin Crown 13, Zach Miller 7, Matt Miller 26, Dominique Brown 12, Kyle Brown 2, Paul Jones 2. Totals: 25 9-11 63.

FIRST PRESBYTERIAN ACADEMY (61)–Chris Guilso 7, Tevin Womack 7, Domonque Kirkley 4, Ahman Muhamaud 3, Herbert Robert 31, D-angelo Streter 9. Totals: 24 11-23 61.

GAIS 9 9 16 29 – 63

First Pres. 13 15 17 16 – 61

3-point goals: GAIS 6 (Crown 3, M. Miller 3), First Presbyterian Academy 2 (Robert 2).

Records: GAIS 19-10. Next: GAIS at Bethesda Day School, today, 2:30 p.m.

NORTH AUGUSTA 84,

LEXINGTON 59

LEXINGTON (59)–Stokes 2, Mav Bishop 18, Haney 2, Morris 3, Hunter 4, Grant Hendrix 6, Nelson Spence 10, Nygel Gates 12, Phillip Blake 2. Totals: 20 12-19 59.

NORTH AUGUSTA (84)–Christian Davis 3, Steven Copeland 4, Antaun Andrews 6, Malik Dunbar 15, T.J. Sheppard 35, Chandler Harrison 4, Tavarez Hall 17. Totals: 39 5-10 84.

Lexington 11 17 18 13 – 59

N. Augusta 28 21 12 23 – 84

3-point goals: Lexington 7 (Bishop 4, Hendrix 2, Spencer), North Augusta 1 (Davis).

Records: North Augusta 13-6 (3-3 in Region 5-AAAA). Next: North Augusta at White Knoll, Tuesday, 7:30 p.m.

WESTMINSTER 55,

BULLOCH ACADEMY 47

WESTMINSTER (55)–Austin Stokes 17, A.J. Lewis 10, Drew Sladky 4, Joshua Jackson 24. Totals 22 8-14 55.

BULLOCH ACADEMY (47)–Daily Smith 2, Bill Sheppard 5, Will Rushing 12, Forrest Spence 16, Ivan Chen 10, Chandler Maxwell. Totals: 21 5-12 47

Westminster 16 12 12 15 – 55

Bulloch 11 15 7 14 – 47

3-point goals: Westminster 3 (Stokes), Bulloch Academy 4 (Rushing 3, Spence).

Records: Westminster 14-8 (5-1 in Region 4-AAA). Next: Westminster at John Milledge Academy, Tuesday, 7:30 p.m.

BUTLER 68,

RICHMOND ACADEMY 56

RICHMOND ACADEMY (56)–Tony Daggett 13, Devon Williams 12, Moses Lewis 9, Will Jones 6, Rashaud Lee 6, Frank Roberts 6, C.J. Moseley 2, Mark Walden 2. Totals: 23 5-8 56.

BUTLER (68)–Don Coleman 29, Ron Jones 14, Marquis Leverette 8, Zay Lightfoot 7, Sandrez Evans 5, Jaylon Archie 4, Tykeith McClattie 1. Totals: 19 28-47 68.

ARC 8 18 21 9 – 56

Butler 11 13 14 30 – 68

3-point goals: Richmond Academy 5 (Daggett 3, Lewis 1, Roberts 1); Butler 2 (Archie 1, Lightfoot 1).

Records: Butler 11-8 (4-2 in Region 3-AAAA, Subregion B). Next: Cross Creek at Richmond Academy, 6:30 p.m. Tuesday; Butler at Hephzibah, 6:30 p.m. Tuesday.

FOX CREEK 65,

HUNTER-KINARD-TYLER 51

HUNTER-KINARD-TYLER (51)–R. Garvin 12, T. Lewis 3, B. Fields 12, T. Clay 2, S. Hanna 2, B. Edwards 2, D. Walker 10, R. Robinson 2, B. Jackson 2, K. Bell 4. Totals: 21 4-15 51.

FOX CREEK (65)–Brandyn Quiller 13, D.J. Curry 11, Marques Sumner 19, Brandon Gladney 2, Chris Harmon 6, Andrew Crytver 2, Corrin Cannon 12. Totals: 21 17-25 65.

H-K-T 16 3 13 19 – 51

Fox Creek 16 21 12 16 – 65

3-point goals: Hunter-Kinard-Tyler 5 (Garvin 2, Lewis, Walker 2), Fox Creek 6 (Quiller, Curry 2, Sumner, Cannon 2).

Records: Fox Creek 14-6 (9-0 in Region 4-A). Next: Fox Creek at Ridge Spring-Monetta, Tuesday, 7:15 p.m.

AUGUSTA PREP 48,

PINEWOOD CHRISTIAN 38

PINEWOOD CHRISTIAN (38)–John Thomson 2, Brenley Hagan 4, Joseph Kennedy 14, Reid Swinder 6, Chad Cowart 8, David Blocher 2, Preston Campbell 2. Totals: 13 7-13 38.

AUGUSTA PREP (48)–Ben Guthrie 7, Spencer King 3, Bill Davison 2, Caleb Lifsey 17, Christian Guthrie 2, Michael Downing 10, Rafay Chaudhary 6, Jacob Burr 1. Totals: 15 17-29 48.

Pinewood 13 6 5 14 – 38

Augusta Prep 8 9 9 22 – 48

3-point goals: Pinewood Christian 5 (Kennedy 3, Swinder 2), Augusta Prep 1 (King).

Records: Augusta Prep 11-6 (4-3 in Region 4-AAA). Next: Alleluia at Augusta Prep, Tuesday, 8 p.m.

GREENBRIER 46,

GROVETOWN 42

GROVETOWN (42)–Brandon Scott 8, Soloman Gouse 7, C.J. Cooper 4, Logan Morris 6, Kimani Meekis 2, Roy Abraham 2, Juwan Rouse 13. Totals: 13 12-22 42.

GREENBRIER (46)–Steven Maier 4, Darius McAdoo 2, Connor Sigist 6, Brad Demmons 8, Warren Coombs 4, Justen Hartfield 9, Kayshawn Marshall 13. Totals: 15 15-20 46.

Grovetown     9    9    7    18  –    42

Greenbrier    9    10    15    12    –    46

3-point goals: Grovetown 4 (Scott, Cooper, Morris 2), Greenbrier 1 (Maier).

Records:  Greenbrier 3-15 (1-4 in Region 2A-AAAAA). Next: Westside at Greenbrier, today, 7:30 p.m.

loading...
Search Augusta jobs