All-Area boys soccer team

PLAYER OF THE YEAR: Reed Norton, Greenbrier
COACH OF THE YEAR: Kevin Trammell, Aquinas

FIRST TEAM
Position    Player   School Class
GK      Will Doss       Aquinas Jr.
Agile keeper made save after save in state final
D       Austin Worden   Aquinas Sr.
Anchor of the state champ’s defense
D       David Newton    Westminster     Jr.
Wildcats advanced to the state semifinals
D       Sawyer Jackson  Aiken   Sr.
All-State selection had four goals and 18 assists
M       Connor Tierney  Aquinas Sr.
Playmaker put up 15 goals and 11 assists
M       Reed Norton     Greenbrier      Sr.
Region 2-AAAA player of the year scored 29 goals
M       Drew McCartney  Westminster     Sr.
Captain had 15 goals and six assists
M       Luke Waechter   Greenbrier      Sr.
All-Region pick had 14 goals and five assists
F       James Toombs    Greenbrier      Jr.
Scored 19 goals this season
F       Matt Moses      Aquinas Sr.
Led state champs with 28 goals
F       Travis Naylor   South Aiken     Sr.
Finished with 35 goals and 16 assists

SECOND TEAM

Position    Player   School Class
GK      Zack Maxwell    Greenbrier      Sr.
Had a goals against average of less than 1.00
D       Adam Cundey     Greenbrier      So.
All-Region defender
D       Dylan Douglas   Evans   Sr.
One of the area’s best defenders
D       Corey Stone     Grovetown       Jr.
Sweeper for Region 3-AAA champions
M       Tyler Brabenec  Westside        Jr.
Co-Player of the year in the region
M       Michael Montesclaros    Westminster     Jr.
All-State pick scored eight goals
M       Max Aquinde     Augusta Prep    Jr.
Cavaliers reached the second round of the state playoffs
M       Skyler Lightbody        South Aiken     So.
Team MVP posted 23 goals and 26 assists
F       Daniel Zaremba  South Aiken     So.
All-Region honoree scored 30 goals
F       Leonardo Gonzalez       Blackville-Hilda        Jr.
Team reached the Lower State final
F       Taven McDonald  Grovetown       Sr.
Co-Player of the year in region for region champs
HONORABLE MENTION: Aiken: Sr. Gk William Victor, Sr. M Lucas Mcleod, Jr. M Dylan Onderdonk-Snow; Barnwell: Sr. F Dargan Antley, So. D Tehaam Wairach, Jr. D Caleb Padillo, Sr. F Romario Palmer; Evans: Sr. M William Latremouille, So. M Josh Baker, Jr. M Jake Shepherd, Jr. M Jacob Rizner, Sr. Gk Justin Crozier; Greenbrier: Jr. M Michael Harris, So. M Bryan Thompson, Jr. D Brent Bongiovi; Grovetown: Damon Stinger, Sr. Anthony Wright; Richmond Academy: Sr. F Telante Webber, Jr. M Joseph Ardrey; Ridge Spring-Monetta: Sr. M Jesus Arjon; South Aiken: Sr. D Dylan Gaul, Jr. Gk Michael Ulmer, So. Jon Granger, Sr. Nick Breakiron, So. D Matt Albertson; Thomson: Sr. F Marquis Cook, Sr. F Will Land, Sr. D Zach Connor, Sr. M John Holloway.

More