High School Sports

More News | The BlitzContact Editor

Tuesday's prep scores

  • Follow High school


Girls Basketball

PrepCountry.com
Georgia Coaches Poll

Class A

1. Wesleyan; 2. Southwest Atlanta Christian; 3. Calvary Day; 4. Darlington; 5. St Francis; 6. Taylor County; 7. Gordon Lee; 8. Pace Academy; 9. Pelham; 10. Holy Innocents.

Class AA

1. Model; 2. Laney; 3. Buford; 4. Morgan County; 5. East Hall; 6. Decatur; 7. Lovett; 8. Greater Atlanta Christian; 9. Rabun County; 10. North Oconee.

Class AAA

1. Washington County; 2. Carrollton; 3. Westover; 4. St Pius X; 5. Drew; 6. Westside; 7. Cartersville; 8. Allatoona; 9. Columbia; 10. Cross Creek.

Class AAAA

1. Douglas County; 2. Statesboro; 3. Chamblee; 4. Alcovy; 5. Fayette County; 6. Jonesboro; 7. Creekview; 8. Forest Park; 9. Richmond Hill; 10. Miller Grove.

Class AAAAA

1. McEachern; 2. Parkview; 3. North Gwinnett; 4. Norcross; 5. Alpharetta; 6. Hillgrove; 7. Marietta; 8. Stephenson; 9. Lowndes; 10. North Cobb.

Region 3-AAA Tournament

at Josey

GROVETOWN 44, BUTLER 29

BUTLER (29) – Jewel Sturgis 18, Mercedes Gibson 3, Antoya Reed 3, Marian Ware 3, Walnatia Wright 2. Totals: 10 2-12 29.

GROVETOWN (44) – Malia Kency 20, Heaven Garey 9, Alayah Canteen 6, Khadijah Sandifer 6, Leah Ferguson 2, Diamara Thomas 1. Totals: 11 17-27.

Butler 4 3 9 13 – 29

Grovetown 15 13 4 12 – 44

3-point goals: Butler 7 (Sturgis 5, Gibson 1, Reed 1); Grovetown 5 (Kency 3, Sandifer 2).

Records: Butler 7-19; Grovetown 17-9. Next: Grovetown vs. Washington County, 7 p.m. Thursday at Josey in the Region 3-AAA quarterfinals.

GLENN HILLS 52, RICHMOND ACADEMY 31

RiICHMOND ACADEMY (31) – Aleisha Merriweather 10, Ly’Ndah Stone 6, Tia Tutt 6, Danielle Danforth 5, LaZericka Watkins 4. Totals: 13 3-15 31.

GLENN HILLS (52) – Shadrisia Sealey 16, Tykeria Green 14, Tanisha Brown 8, Shanisia Sealey 7, Kyneishia Safford 4, Tiara Pugh 3. Totals: 22 6-22 52.

ARC 7 9 9 6 – 31

Glenn Hills 13 16 7 16 – 52

3-point goals: Richmond Academy 2 (Tutt 2); Glenn Hills 2 (Shadrisia Sealey 1, Pugh 1).

Records: Richmond Academy 6-17; Glenn Hills 8-14. Next: Glenn Hills vs. Westside in the Region 3-AAA quarterfinals, 8:30 p.m. Thursday.

HEPHZIBAH 65, HARLEM 16

HARLEM (16)–Olivia Fitzgerald 9, Kelsi Barrs 2, Lindsey Stokes 3, Kristen Mills 2. Totals: 6 2-4 16.

HEPHZIBAH (65)–Rita Thompson 2, Tiffani Harrison 22, Shashana Miller 5, Teondra Dinkins 3, Brianna Hurst 2, Queen Glenn 5, Shanice Williams 12, Dada Jordan 8, T’Asha Jordan 4, Rachel Armenta 2. Totals: 22 17-25 65.

Harlem 2 10 0 4 – 16

Hephzibah 21 19 13 12 – 65

3-point goals: Harlem 2 (Fitzgerald, Stokes), Hephzibah 4 (Harrison 4).

Next: Hephzibah vs. Thomson, 4 p.m., Thursday.

JOSEY 63, BURKE COUNTY 39

BURKE COUNTY (39)–Jasmine Dixon 4, Kaedia Phillips 13, Charecia Walker 3, Taylor Doby 14, Rodique Hopkins 5. Totals: 17 4-14 39.

JOSEY (63)–Shaniqua Sullivan 12, Kechelle Hacker 8, Ieshia Manor 5, Takema Prince 2, Khadijah Caldwell 9, Victoria Brown 10, LaPorscha Wells 17. Totals: 26 6-14 63.

Burke Co. 7 6 15 11 – 39

Josey 15 23 12 13 – 63

3-point goals: Burke County 1 (Phillips), Josey 5 (Sullivan 2, Brown 2, Manor).

Record: Josey 11-13. Next: Cross Creek at Josey, 5:30 p.m., Thursday.

Region 7-A Tournament

at Aquinas

WILKINSON COUNTY 46, AQUINAS 37

AQUINAS (37)–Allie McInerney 15, Baileigh Williamson 3, Caroline McInerney 5, Sydney Thompson 8, Hannah Nieman 6. Totals: 7 11-14 37.

WILKINSON COUNTY (46)–Ngozi Ware 8, Reagan Davis 2, Keanna West 6, Lyric Jordan 6, Carlton Jeter 2, Jaylon Jones 20, Tajia Sapp 2. Totals: 14 16-20 46.

Aquinas 14 8 2 13 – 37

Wilkinson Co. 17 9 10 10 – 46

3-point goals: Aquinas 4 (McInerney 3, Williamson).

Record: Wilkinson County 11-14, Aquinas 6-15. Next: Wilkinson County vs. Washington-Wilkes, 6 p.m., Friday.

GMC 44, WARREN COUNTY 43 (OT)

GMC (44)–Dekendra Duggans 12, Kelley Murner 3, Kelsey Chambers 11, Jasmyne Fuller 2, Allysa Emerson 10, Chobi Young 6. Totals: 9 2-3 44.

WARREN COUNTY (43)–Shabria Martin 5, Shay Cohen 4, Tamika Harris 7, Raneisha Andrews 6, Tianca Evans 13, Tyjoa Hill 6. Totals: 14 6-12 43.

GMC 7 18 13 3 3 – 44

Warren Co. 6 14 14 7 2 – 43

3-point goals: GMC 8 (Duggans 2, Murner, Chambers 3, Emerson 2), Warren County 3 (Martin, Andrews, Evans)

Record: Warren County 12-9, GMC 16-9. Next: GMC vs. Hancock Central, 3 p.m., Friday.

HANCOCK CENTRAL 49, LINCOLN COUNTY 36

LINCOLN COUNTY (36)–Dasha Bussey 9, Dominique Paige 8, Peteah Arnett 2, Bethany Beggs 13, Amanda Sims 2, Shabrekia Smith 2. Totals: 12 9-17 36.

HANCOCK CENTRAL (49)–Jamesha Niley 4, Jessica Holsey 8, Ikea Palmer 7, Shervecia Fluellen 2, Shabrea Freeman 16, Quitia Williams 2, Kristen Brown 10. Totals: 20 3-6 49.

Lincoln Co. 10 8 12 6 – 36

Han. Central 13 18 9 9 – 49

3-point goals: Lincoln County 1 (Bussey), Hancock County 2 (Palmer, Freeman).

Record: Lincoln County 6-16, Hancock Central 14-9. Next: GMC vs. Hancock Central, 3 p.m., Friday.

WASHINGTON-WILKES 58, TWIGGS COUNTY 43

TWIGGS COUNTY (43)–Tomia Pauldo 11, Jakerra Stanley 3, Nyshell Jones 21, Schamona Williams 4, Jhymia Lawson 4. Totals: 15 1-4 43.

WASHINGTON-WILKES (58)–Abbie Smith 13, Sanquela Gresham 8, Kaykeona Davis 2, T’Alexus Cullars 7, Teari Tatum 11, Dominique Jenkins 14, Lauren Chapman 3. Totals: 24 7-12 58.

Twiggs Co. 2 5 17 19 – 43

W-Wilkes 17 15 20 6 – 58

3-point goals: Twiggs 4 (Stanley, Jones 3), Washington-Wilkes 1 (Cullars).

Records: Washington-Wilkes 19-5, Twiggs County 0-18. Next: Wilkinson County vs. Washington-Wilkes, 6 p.m., Friday.

SILVER BLUFF 57, STALL 44

Class AA State Playoffs

STALL (44)–Cappel 4, Morrison 1, Moultrie 2, McDure 3, Richardson 28, Lloyd 6. Totals: 16 8-27 44.

SILVER BLUFF (57)–Ashanti Brown 2, Jasmine Judge 6, Erin Mcmurray 10, Khadajah Simpkins 21, Roxanaa Cheek 6, Temique Cushman 3, LaKeisha Hayward 9. Totals: 20 12-20 57.

3-point goals: Stall 2 (Richardson, Cappel), Silver Bluff 2 (McMurray, Cushman).

Records: Silver Bluff 14-10. Next: Silver Bluff winner Mullins/Andrews, 7 p.m. Friday.

Boys Basketball

PrepCountry.com
Georgia Coaches Poll

Class A

1. North Cobb Christian; 2. Whitefield Academy; 3. Wilcox County; 4. Wilkinson County; 5. Turner County; 6. Athens Christian; 7. Taylor County; 8. Lanier County; 9. Mount Paran Christian; 10. Landmark Christian.

Class AA

1. Jordan; 2. Greater Atlanta Christian; 3. Albany; 4. Vidalia; 5. Manchester; 6. Buford; 7. Laney; 8. Morgan County; 9. East Hall; 10. South Atlanta.

Class AAA

1. Columbia; 2. Eagles Landing; 3. Washington County; 4. Carrollton; 5. Drew; 6. Walnut Grove; 7. Grady; 8. Allatoona; 9. Shaw; 10. Thomson.

Class AAAA

1. Fayette County; 2. Miller Grove; 3. Jonesboro; 4. Douglas County; 5. Southwest DeKalb; 6. Effingham County; 7. Woodland, Bartow; 8. Alcovy; 9. Lovejoy; 10. Bainbridge.

Class AAAAA

1. Milton; 2. Westlake; 3. Shiloh; 4. North Cobb; 5. Savannah; 6. Johnson, Savannah; 7. Berkmar; 8. Tift County; 9. Marietta; 10. Newton.

Girls Soccer

WESTSIDE 10, LINCOLN COUNTY 0

Goals: Westside-Christy Darracott 4, Caitlin Shawver 3, Prim Fisher, Rebecca Brown, Patti Kirkpatrick. Goalkeepers: Westside–Toree Gaddy (3 saves).

Records: Westside 1-0, Lincoln County 0-1. Next: Westside at Greenbrier, 5:30 p.m. Friday.

loading...
Top headlines

Christmas Eve rains to dry up

If Wednesday seemed particularly wet and dreary, you would be right. The day broke the record for the wettest Christmas Eve that Augusta has ever had.
Search Augusta jobs