High School Sports

More News | The BlitzContact Editor

Saturday's prep basketball box scores

  • Follow High school


Girls

GROVETOWN 57, GREENBRIER 51

GROVETOWN (57) – Malia Kency 19, Heaven Carey 2, DiMara Thomas 11, Khadigah Sandifer 14, Haley Rickerson 1, Alayah Canteen 6, Leah Ferguson 4. Totals 16 21-35 57.

GREENBRIER (51) – Dupree 1, Myers 5, Pinkard 6, Taylor 14, McMahan 11, Thompson 10, Owens 4. 22 6-12 51

Grovetown 18 8 16 15 – 57 Greenbrier 16 8 12 15 – 51

3-point goals: Grovetown 6 (Kency 2, Sandifer 4), Greenbrier 1 (McMahan).

Records: Grovetown 12-3, Greenbrier 11-3. Next: Westside at Grovetown, 5 p.m. Tuesday.

NORTHWOOD ACADEMY 55, AUGUSTA CHRISTIAN 44

AUGUSTA CHRISTIAN (44) – Anna Motes 7, Shatoria Dent 9, Caroline Roberson 4, Tori Lewis 7, Stefanie Bloddel 3, Amara Brandt 14. Totals: 15 12-15 44.

NORTHWOOD ACADEMY (55) – Amber Campbell 15, K. Powell 3, J. Butler 2, R. Cohen 2, A. Kinsey 11, J. Andrews 6, M. Thomas 8, D. Phillips 4, A. Davis 4. Totals: 21 6-14 55

Aug. Christian 11 7 7 19 – 44

Northwood Acad. 14 21 17 3 – 55

3-point goals: Augusta Christian 2 (Lewis, Brandt); Northwood Academy 7 (Campbell 2, Andrews 2, Thomas 2, Powell).

Records: Augusta Christian 13-2. Next: Heathwood Hall at Augusta Christian, 6 p.m. Tuesday.

MIDLAND VALLEY 54, LAKESIDE 53 (OT)

MIDLAND VALLEY (54) – Alexis Bates 4, Carly Clark 12, Haley Zuehlke 11, Katie Dvones 21, Stevee Booth 2, Kee’ara Geter 4. Totals: 19 8-12 54.

LAKESIDE (53) – Cassie Bryant 6, Tristan Real 4, Kirsten Pitock 5, Bria Baker 12, Holly Sweeting 4, Rosalyn Talley 22. Totals: 15 22-32 53.

Mid. Valley 11 10 7 16 10 – 54

Lakeside 9 11 7 17 9 – 53

3-point goals: Midland Valley 4 (Clark 2, Zuehlke, Dvones), Lakeside 1 (Pitock).

Record: Lakeside 8-7. Next: Greenbrier at Lakeside, 6 p.m. Tuesday.

UPSTATE EAGLES 37, AUGUSTA EAGLES 31

UPSTATE (37) – Maggi Ford 17, Stephanie Horan 3, Sydney Salem 10, Bridgette Gleed 4. Totals: 8 15-29 37.

AUGUSTA (31) Sarah Boudet 10, Megan Miller 2, Caroline George 5, Grace Myers 8, Katie Shead 2, Hannah Shead 4. Totals: 13 5-13 31.

Upstate 3 13 6 15 – 37

Augusta 8 2 9 12 – 31

3-pointers: Upstate 2 (Ford 2).

Next: Augusta Eagles vs. Upstate Eagles, 6 p.m. Friday.

BUTLER 57, JOSEY 47

BUTLER (57) – Jewel Sturgis 14, Liz Grissom 2, Walnatia Wright 12, D’Ariel Walker 2, Teara Stone 6, Antoya Reed 10, Marian Ware 11. Totals: 24 5-20 57.

JOSEY (47) Shaniqua Sullivan 11, Damien King 2, Kechelle Hacker 4, Takema Prince 1, Khadijah Caldwell 8, Victoria Brown 3, LaPorscha Wells 18. Totals: 17 12-30 47.

Butler 12 17 14 16 – 57

Josey 9 8 7 23 – 47

3-pointers: Butler 4 (Sturgis 2, Reed 2); Josey 1 (Brown).

Record: Josey 4-9. Next: Josey at Richmond Academy, 5 p.m. Tuesday.

LANEY 80, SOUTHEAST BULLOCH 25

SOUTHEAST BULLOCH (24)–J. Roberts 12, G. Lingle 2, N. Byrd 8, C. Oglesby 2, B. Wimberly 1. Totals: 5 13-18 25.

LANEY (75)–Dekoya Mack 15, Katice Williams 13, Chelsea Maultsby 7, Simmone Smith 12, Khadijah Cave 21, Danielle Mack 6, Aliyah Collier 5, Chasity Maultsby 1. Totals: 33 6-12 80.

SE Bulloch 3 17 2 3 – 24

Laney 31 10 26 13 – 75

3-point goals: Southeast Bulloch 2 (Roberts, Byrd), Laney 8 (De. Mack 5, Williams 2, Collier).

Record: Laney 13-1. Next: Laney at Screven County, 5 p.m. Tuesday.

WESTSIDE 62, AQUINAS 32

WESTSIDE (62) – Tari Heath 4, Christina Thomas 1, Diana Johnson 1, Ritzy Griffin 2, Azia Gibson 23, Tatyana Dumas 6, Jahmia Bradley 21, Tyesha Ravenel 4. Totals: 26 9-14 62.

AQUINAS (32) – Alli McInerney 15, Sydney Thompson 5, Hannah Nieman 6, Kallen Leeseburg 4, Kellie Pitts 2. Totals: 10 10-17 32.

Westside 24 13 19 6 – 62

Aquinas 4 11 6 11 – 32

3-point goals: Westside 1 (Bradley), Aquinas 2 (McInerney 2).

Next: Aquinas at Lincoln County, 6 p.m. Tuesday.

Late Friday

CROSS CREEK 51, BUTLER 35

CROSS CREEK (51)–Tia Pullens 3, Ashleigh Outler 14, Breanna Bryant 17, Naomi Wyles 4, Jasmine Kilgore 13. Totals: 18 14-22 51.

BUTLER (35)–Liz Grissom 6, Walnatia Wright 20, Marianne Ware 9. Totals: 14 7-17 35.

Cross Creek 14 10 7 20 – 51

Butler 13 8 9 5 – 35

3-point goals: Cross Creek 1 (Bryant).

Next: Glenn Hills at Cross Creek, 5 p.m. Tuesday.

Boys

LANEY 75, SOUTHEAST BULLOCH 24

SOUTHEAST BULLOCH (24) – Devonte Tremble 9, Preston Smith 5, Nijil Smith 2, Jamal Johnson 2, Blake Lundy 2, Cole Carter 4. Totals: 10 2-11 24.

LANEY (75) – Shaquille Cook 8, Raheem Newton 10, Curtis Hightower 10, Jeremy Smith 4, Jammie West 12, Jalen Tayler 2, Daiquan Taylor 4, Tommy Smith 6, Jevon Walker 18, Demarcus Nunley 2. Totals: 30 12-12 75.

SE Bulloch 2 13 4 5 – 24

Laney 26 17 17 16 – 75

3-point goals: Southeast Bulloch 2 (Tremble 2), Laney 3 (Newton 2, West).

Record: Laney 9-3. Next: Laney at Screven Co., 6 p.m. Tuesday.

JOSEY 48, BUTLER 46

BUTLER (46) – Jeff Archie 3, Jeff Menefee 5, Marquis Leverett 9, Kaleb Quarterman 4, Dan Lambert 11, Isaiah Williamson 1, Ron Jones 9, Don Coleman 2, Tayari Thompson 2. Totals: 14 14-29 46.

JOSEY (48) Cadeldiack White 9, Darius Williams 14, William Bentley 4, Markquis Burton 5, Alexander Turner 2, Kyle Doyle 9, Robert Askew 5. Totals: 20 4-8 48.

Butler 8 10 7 21 – 46

Josey 10 20 5 13 – 48

3-pointers: Butler 4 (Leverett 3, Menefee); Josey 4 (Williams 2, Burton, White).

Record: Josey 10-5. Next: Josey at Richmond Academy, 6:30 p.m. Tuesday.

WESTSIDE 62, AQUINAS 59

WESTSIDE (62) – C. Johnson 4, F. Books 12, R. Campbell 17, K. Harris 20, C. Blaylock 3, T. Graham 2, T. Isom 4. Totals 24 11-19 62.

AQUINAS (59) – Ruben Garnett 5, Michael Scott 26, Alden Sullivan 2, Ahmed Hill 15, Corey Gomillion 1, Ray Thompkins 9, Willie Callaway 1. Totals 21 14-23 59

Westside 10 15 14 23 – 62 Aquinas 11 16 17 15 – 59

3-point goals: Westside (Campbell 3, Harris 2), Aquinas 3 (Scott 2, Hill).

Records: Aquinas 9-4. Next: Aquinas at Lincoln County, 7:30 p.m. Tuesday.

BURKE COUNTY 82, SCREVEN COUNTY 50

SCREVEN COUNTY (50) – Antoine Bunberry 6, Rashad Hughley 5, Tevin Snead 12, Darius Wright 10, Desmond White 2, Jemelle Lanier 6, Desmond Williams 7, Tyler Williams 2. Totals: 21 6-12 50.

BURKE COUNTY (82) Donquel Greene 9, Juan Mixon 12, Kevian Crumbley 4, Shaquille Scott 2, Antwan Walker 2, Brandon Quarterman 29, Chad Bostick 4, Paul Atwell 4, Jermaine Baxley 8, Kelvin Henry 8. Totals: 36 5-10 82.

Screven Co. 9 15 15 11 – 50

Burke Co. 20 26 22 14 – 82

3-pointers: Screven Co. 2 (Wright, D. Williams); Burke Co. 5 (Mixon 2, Quarterman 2, Greene).

Record: Burke County 8-0. Next: Burke County at Hephzibah, 7 p.m. Tuesday.

HARLEM 58, LINCOLN COUNTY 38

LINCOLN COUNTY (38)–Zynaus Letman 11, Denzel Gunby 2, J. Tartlovo 2, J. Franklin 7, J. Marshall 4, S. Jones 1, D. Zellers 2, J. Norman 7, C. Folger 2. Totals: 8 21-37 38.

HARLEM (58)–Reggie Reid 16, Cody Wiggins 5, Dillon Farmer 10, Alonzo Hill 15, Jonathan Hartman 2, Adrian Williams 4, Cameron Brown 2, Tyler Wirsu 4. Totals: 17 20-26 58.

Lincoln Co. 4 11 11 12 – 38

Harlem 13 15 14 16 – 58

3-point goals: Lincoln County 1 (Norman), Harlem 4 (Reid 2, Farmer, Hill).

Record: Harlem 8-7. Next: Harlem at Thomson, 7:30 p.m. Tuesday.

BETHESDA 67, AUGUSTA PREP 39

BETHESDA (67) – Brendan Carter 5, Nafese Stuckey 2, David Grayson 8, Bryant Dallas 4, Ben Carter 30, Marcus Johnson 3, Delon Sills 5, Naji Cooley 10. Totals: 26 6-14 67.

AUGUSTA PREP (39) Danny Rosenbloom 2, Nate Pylant 3, Mitchell Taylor 4, Frank Hull 13, Caleb Lifsey 2, Michael Downing 11, Nolan Brandon 4. Totals: 15 8-10 39.

Bethesda 16 19 26 6 – 67

Aug. Prep 10 9 12 8 – 39

3-pointers: Bethesda 9 (Grayson 2, Carter 6, Johnson); Augusta Prep 1 (Pylant).

Record: Augusta Prep 6-11. Next: Augusta Prep at Westminster, 8 p.m. Tuesday.

GREENBRIER 51, GROVETOWN 43

GROVETOWN (43) – C.J. Cooper 24, Brandon Scott 7, Mark Gibson 1, Kyle Brown 2, Shalom Alvarez 8, Chris Haynes 3. Totals: 15 6-19 43.

GREENBRIER (51) Steven Maier 2, Zach Woo 11, Delano Hulse 12, Connor Sigrist 3, Chauncey Taylor 4, Thomas Brown 19. Totals: 17 15-26 51.

Grovetown 14 8 9 12 – 43

Greenbrier 15 12 12 12 – 51

3-pointers: Grovetown 5 (Cooper 4, Haynes); Greenbrier 2 (Woo, Hulse).

Record: Greenbrier 6-8. Next: Greenbrier at Lakeside, 7:30 p.m. Tuesday.

NORTHWOOD ACADEMY 55, AUGUSTA CHRISTIAN 54

AUGUSTA CHRISTIAN (54) – Nick Fortenberry 17, Ashton Grant 2, Chris Smoak-Brown 6, Austin Roper 4, Matt Herzwurm 8, Mason Spratling 4, Ashton Roper 5, Tyquan Burns 8. Totals: 20 8-12 54.

NORTHWOOD ACADEMY (55) – J. Thomas 15, T. Major 20, B. Gilbert 2, D. Clutters 4, J. Cook 4, A. McMeekin 10. Totals: 20 11-19 55.

A. Christian 11 19 10 14 – 54

Northwood 16 10 13 16 – 55

3-pointers: AC 6 (Fortenberry 4, Smoak-Brown 2); Northwood 4 (Thomas 2, McMeekin 2).

Record: Augusta Christian 8-8. Next: Heathwood Hall at Augusta Christian, 7:30 p.n., Tuesday.

MIDLAND VALLEY 53, LAKESIDE 39

MIDLAND VALLEY (53) – Keon Madison 13, Latrell Lee 2, Jaquan Hall 12, Justin Dunton 1, Jackson Jones 2, Djuan Green 8, Javoddis Coach 4, Alex Allen 11. Totals: 19 11-23 53.

LAKESIDE (39) – Luke Harmon 2, Sam Powell 14, Tray Simpson 7, Roberto Gonzalez 3, Chris Watson 4, Chris Hall 9. Totals: 14 8-15 39.

Mid. Valley 12 10 24 7 – 53

Lakeside 14 6 6 13 – 39

3-point goals: Midland Valley 4 (Madison, Hall 2, Green), Lakeside 3 (Powell, Simpson, Hall).

Record: Lakeside 9-7, Midland Valley 8-8. Next: Greenbrier at Lakeside, 7:30 p.m. Tuesday.


Top headlines

Turkeys taste own medicine

I got up and out of my sickbed so I could write this column because it’s time for the annual Turkey of the Year awards, the highlight of the holiday season.
Search Augusta jobs