High School Sports

More News | The BlitzContact Editor

Georgia All-Area teams

  • Follow High school

FIRST TEAM

Offense

Position Name School Class Height Weight

QB Corey Mayton Burke County Sr. 6-2 230

Led state champs with 1,229 rushing yards and 1,161 passing yards

RB Johnathan Long Lakeside Sr. 6-0 180

Rushed for 1,266 yards with 18 total touchdowns

RB Dontavious Kitchens Jefferson County Sr. 5-9 185

Rushed for more than 1,000 yards in each of the past two years

WR Torrie Battle Thomson Jr. 5-9 165

Scored 21 total touchdowns with his 1,727 total yards

WR Mason Saggus Lincoln County Sr. 6-2 170

Had more than 600 receiving yards

WR Quan Darlington Hephzibah Sr. 6-0 170

Posted 814 receiving yards

WR Jonathan Edwards Lakeside Soph. 5-10 180

All-Region pick had more than 600 receiving yards

OL Charles Petrea Burke County Sr. 6-2 240

The Bears rushed for more than 4,500 yards this season

OL Malcolm Aldridge Burke County Sr. 6-5 290

Burke County won the state title for the first time

OL Michael Muns Swainsboro Sr. 6-2 256

All-Region honoree

OL Sebastian Hargrove Thomson Sr. 6-1 260

Had 29 pancake blocks

OL Michael Selby Washington County Jr. 6-2 270

Division I prospect played his best against top teams

ATH Donquell Green Burke County Soph. 5-7 160

Second on the team with 1,192 rushing yards

K Connor Tierney Aquinas Sr. 5-10 160

Made seven field goals in the playoffs

Defense

Position Name School Class Height Weight

DL Dalton Wetherington Lincoln County Sr. 6-1 280

One of the best lineman in Class A

DL John Atkins Thomson Sr. 6-3 305

Next up: Athens

DL Diquan Washington Richmond Academy Sr. 6-3 230

Posted 96 tackles and added 568 rushing yards.

DL DaVonte Lambert Burke County Sr. 6-5 260

Sack machine dominated on the line

LB Derwin Butler Burke County Sr. 6-1 230

Led the linebacker unit in tackles

LB Christan Garnett Butler Sr. 5-10 165

Butler went 8-3 and made the state playoffs

LB Shaquille Hale Laney Sr. 5-10 186

Made 111 solo tackles

DB Nick Sanders Washington County Sr. 6-0 170

Team captain played with a broken arm this season

DB Montres Kitchens Burke County Sr. 6-0 195

Scored a team-best 22 touchdowns

DB Lafayell Williams Jefferson County Sr. 6-2 190

Had more than 1,000 yards of offense and 62 tackles

DB Craig Jones Lincoln County Sr. 5-6 165

Never came off the field as he rushed for nearly 1,500 yards

P Jacob Rizner Evans Jr. 6-3 180

Averaged 40.2 yards per punt and led Knights with 507 receiving yards.

SECOND TEAM

Offense

Position Name School Class Height Weight

QB Leo Myers Laney Sr. 6-2 218

Passed for 1,348 yards and rushed for 1,037 yards

RB Jamal Cummings Grovetown Jr. 5-9 195

Totaled 1,289 rushing yards and 13 touchdowns

RB Jeff Menefee Butler Sr. 5-9 195

Bulldogs made the state playoffs for the first time since 2003

WR Corey Gomillion Aquinas Sr. 6-2 180

Finished with 540 receiving yards and seven touchdowns

WR Tharius Pryor Laney Sr. 5-9 177

Caught 23 throws on offense and also had 85 tackles

WR Juwan Burden Washington County Sr. 6-4 175

Had more than 500 receiving yards in only year of football

TE Jordan Davis Thomson Jr. 6-4 220

The Bulldogs went 9-2

OL Michael Sheely Jefferson County Jr. 6-0 265

Anchored the offensive line

OL Fred Nelson Laney Sr. 6-3 281

Started three years, playing on the offensive and defensive lines

OL Steven Holden Grovetown Sr. 5-10 245

Was a three-year starter

OL Lee Bellmer Lakeside Jr. 6-1 270

All-Region selection

OL Brandon Biles Lincoln County Sr. 6-0 290

Red Devils advanced to the Class A state quarterfinals

ATH Anthony Williams Richmond Academy Sr. 6-1 190

Rushed for 797 yards from the Wildcat

K Thomas Pritchard Jefferson County Sr. 5-8 140

Had 21 touchbacks on kickoffs

Defense

Position Name School Class Height Weight

DL Ray Thompkins Aquinas Sr. 6-2 220

Teams ran plays away from him

DL Jacob Wright Lakeside Sr. 5-10 235

Also played on the offensive line

DL Jessie Bush Burke County Jr. 6-1 280

Bears defense surrendered less than 13 points a game

DL Gerald Harmon Jefferson County Sr. 6-3 210

Sacked the quarterback eight times

LB Cameron Garnett Thomson Jr. 6-0 215

Leading tackler on the team with 97

LB Tra Brown Lincoln County Sr. 6-1 210

Led the defense in unassisted tackles

LB Orlando Howard Burke County Sr. 6-0 190

Fourth on the team in rushing yards, getting 579 yards

DB William Bussey Thomson Jr. 6-1 190

Led the squad with three interceptions

DB Clifford Saggus Evans Sr. 5-9 170

Teams avoided throwing the ball his way

DB Jabari Wilson Warren County Sr. 5-11 168

Rushed for 1,096 yards and made 29 tackles

DB Thomas Brown Greenbrier Sr. 6-3 205

Team MVP played almost every snap

P J.W. May Washington County Jr. 6-1 160

Averaged 42 yards per punt and gave up zero return yards

THIRD TEAM

Offense

Position Name School Class Height Weight

QB Mark Weidenaar Lakeside Sr. 6-3 190

Passed for 1,671 yards and rushed for 887 more

RB Savon Washington Washington County Sr. 5-9 175

Rushed for more than 800 yards this year

RB Lewis Watkins Glascock County Sr. 5-9 165

Found the end zone 21 times on the ground

WR Myles McDavid Evans Sr. 6-0 180

Could go the distance every time he touched the ball

WR Shayne Coleman Cross Creek Sr. 6-2 175

The Razorbacks improved four games to 5-5

WR Tre’ Isom Westside Sr. 6-4 210

Caught 35 passes this year

TE Darius Holbrook Cross Creek Sr. 6-0 196

The Razorbacks scored more than 30 points four times

OL Will Jones Richmond Academy Jr. 6-7 300

Has quick feet to go along with size

OL Chandler Jones Evans Sr. 5-11 265

75 percent of rushing was behind him

OL James Card Josey Sr. 6-6 290

Was a four-year starter

OL Will Few Aquinas Sr. 6-3 245

Also ranks as one of the best long snappers

OL Avery Archer Washington County Jr. 5-11 260

Two-year starter was very consistent

ATH Jahvon Hardrick Greenbrier Sr. 6-0 220

Rushed for 1,256 yards

K Joseph Ardrey Richmond Academy Jr. 5-10 175

First team All-Region

Defense

Position Name School Class Height Weight

DL James Mullins Aquinas Sr. 5-10 180

Came up with big plays in key games

DL D.J. Sanders Washington County Soph. 6-2 210

Made eight sacks

DL Bernard Dawson Thomson Jr. 6-2 215

Had 53 total tackles and four sacks

DL Akila Parks Grovetown Sr. 6-3 265

Graded out 88 on the season

LB Jetavius Marshall Lincoln County 6-3 240

The Red Devils went 12-1

LB Collin Oliver Aquinas Sr. 6-0 165

Had 88 tackles and 11 tackles for loss

LB Jalen Greene Jefferson County Sr. 6-1 185

Defensive captain made 94 stops

DB Jacob Lane Lakeside Sr. 6-3 210

Was a three-year starter

DB T.J. Clark Jefferson County Soph. 5-10 160

Picked off four passes

DB Trevor Burns Greenbrier Jr. 5-6 150

Intercepted four passes

DB George Myers Laney Jr. 5-7 181

All-purpose player

P Tanner Durand Lakeside Jr. 6-0 205

Named to the All-Region team

HONORABLE MENTION

Burke County: Andre Parrish (LB), Sr., Denzell Warthen (LB), Sr., Chris Washington (DL), Jr. Butler: Yashem Coleman (RB/DB), Sr., Sanquez Doby (DB), Soph., Delonzo Harris (DL/TE), Sr., Eric Morris (DL/OL), Sr., Tayari Thompson (ATH), Sr. Cross Creek: Allen Gay (WR/DB), Sr. Evans: Joacinto Grimes (WR), Soph., Jordan Rice (LB), Sr. Glascock County: Edward Newsome (OL), Sr., Lyle Watkins (LB), Sr., Tyler Wiley (OL/LB), Jr. Glenn Hills: Germaine Tait (RB/LB), Sr., Ernesto Wynn (DL), Sr. Greenbrier: Jeremy Harden (ATH), Jr., Rhett Stanley (WR), Sr., Jamal Thompkins (DL), Jr., Jamario Thompkins (LB/OL), Jr., Alan Troutman (OL), Sr. Grovetown: Damon Stinger (DL), Sr., Caleb Turner (DL), Jr., Daniel Winfield (LB/RB), Sr. Harlem: Dontel Frails (RB/LB), Fr., Alonzo Hill (RB/DB), Jr., Austin Ledoux (ATH), Jr., Shane Morgan (LB/OL), Sr., Tyler Thigpen (RB/LB), Sr. Hephzibah: Levonte Reddick (ATH), Sr., Terry Robinson (QB), Sr., Marcus Smith (RB/DB), Jr., Wayne Wingrove (OL), Sr. Jefferson County: Damien Farmer (LB), Jr. Josey: Chris Beal (LB), Sr., William Bentley (WR), Sr., Markquis Burton (QB), Sr., Demarcus Freeman (OL), Sr., Torron Holmes (DL), Sr., Juwan Tolbert (DB), Soph., Andre Warthaw (WR), Sr. Lakeside: Nick Allem (OL), Sr., Tanner Brassell (DB), Jr., Javeon Brigham (LB), Jr., Eamon Diehl (WR), Sr., Sean Gaddy (DL), Sr., Sam Graham (DL), Sr., Alec Leeseberg (LB), Jr., Danny Leonardi (LB), Sr., Tyler Pearre (OL), Sr., Tony Perella (OL), Sr., Spencer Plunkett (WR), Sr., Alex Prichard (DB), Sr., Luke Reeve (DB), Sr. Lincoln County: Charles Folger (OL), Sr. Denzel Gunby (QB), Sr., Sherrod Jones (RB/DB), Sr. Richmond Academy: Marvin Davis (OL/DL), Sr. Screven County: Jeremy Johnson (RB), Soph. Thomson: Clay Blasingame (P), Jr., Josh Jones (QB), Sr., Kendall Reynolds (OL), Jr., Kentrell Reynolds (DB), Jr., Jared Williams (K), Jr. Warren County: Devarius Davis (RB/LB), Sr., Richard Wilburn (ATH), Jr., Ed’Ricus Williams (TE/DE), Sr. Washington County: William Walker (QB), Jr., Ta Warthen (RB), Sr. Washington-Wilkes: Brandon Dill (WR/DB), Sr., Daquan Heard (TE/DE), Sr., David Martin (OL), Sr., T.J. Mickens (RB/LB), Sr., Buck Robinson (QB), Jr. Westside: Connor Doyle (ATH), Sr., Jamal Qadir (DL), Sr.


Top headlines

MCG student, class buy kids' books for Ferguson library

Three weeks after the Missouri grand jury indictment verdict, Ashee Nicole Sharer created a Ferguson wish list on BarnesAndNoble.com, urging classmates to purchase a book for the Ferguson ...
Search Augusta jobs