Prep scores

  • Follow High school

Boys


GREENBRIER 68,

WAYNE COUNTY 46

Region 2-AAAA Tournament

South Effingham High School

WAYNE COUNTY (46)--Morgan 10, Height 3, Simmons 10, Lorquet 2, Stovall 4, Johnson 2, Daniels 7, Merritt 2, McGill 6. Totals: 15 8-15 46.

GREENBRIER (68)--Justin Cofer 13, Zach Woo 8, Trey Lawhorn 4, Dejon Britton 8, Chad Waddell 23, Daniel Waugh 2, Thomas Brown 6, Fisher Wright 4. Totals 22 18-31 68.

Wayne. Co. 7 23 10 6 -- 46

Greenbrier 15 19 18 11 -- 68

3-point goals: Wayne County 4 (Morgan 2, Height, Simmons); Greenbrier 4 (Cofer 2, Waddell 2).

Records: Greenbrier 18-8. Next: Greenbrier vs. Glynn Academy, 6:30 p.m. Thursday.

GLENN HILLS 59 GROVETOWN 51

GROVETOWN (51)--Denzell Garrett 17, Xavier Crane 13, Mike Chandler 7, D.J. Tyson 6, Carl Tate 4, C.J. Cooper 2, Jermaine Kerkula 2. Totals: 21 5-9 51.

GLENN HILLS (59)--Mike Stephenson 17, Leroy Graham 10, Aubrey McRae 8, Sanquan Nipper 8, Naquan Turner 5, Santo Nina 4, Jack Miller 3, Caleel Stephens 2, Jared Williams 2. Totals: 17 23-32 59.

Grovetown 12 15 12 12 -- 51

Glenn Hills 12 17 12 18 -- 59

3-point goals: Grovetown 4 (Garrett 2, Tyson 2); Glenn Hills 2 (McRae 1, Miller 1).

Records: Glenn Hills 9-16; Grovetown 10-15. Next: Glenn Hills vs. Richmond Academy, 5:30 p.m. Thursday.

FOX CREEK 74,

CHESTERFIELD 48

Class A State Tournament

CHESTERFIELD (48)--Markel Melton 4, David Grant 2, Jonathan Jefferson 13, Kevin Burroughs 2, Lamonte Lowery 4, Arjorell Mallory 6, Jamarcus Lewis 15, Narez Byrd 2. Totals: 19 1-8 48.

FOX CREEK (74)--Quadre Castleberry 11, Deondre Baskett 8, Khallid Wright 10, John Mealing 17, Owen Jacobs 18, Paul Blevins 4, Tyrel McCain 2, Sherrod Castleberry 2, C.J. Williams 2. Totals: 28 15-21 74.

Chesterfield 5 6 23 14 -- 48

Fox Creek 22 18 18 16 -- 74

3-point goals: Chesterfield 5 (Jefferson 3, Lewis 2); Fox Creek 3 (Baskett, Wright, Mealing).

Records: Fox Creek 19-6. Next: Fox Creek at Abbeville, 7 p.m. Friday.

BURKE COUNTY 78, HARLEM 50

Harlem (50) -- Darius Johnson 15, Jesse Gay 11, Alonzo Hill 10, Dylan Farmer 10, Jonathan Hartman 2, Leonard Miller 2. Totals: 19 9-16 50.

Burke County (78) -- Jacquez Rozier 23, Jahanas Harden 12, Brandon Quarterman 11, Chad Bostic 6, Paul Atwell 4, Donquel Green 4, Steffon Holmes 4, Corey Mayton 4, Antwan Walker 4, Devin Beverly 2, Kelvin Henry 2, Desmond Stone 2. Totals: 29 16-23 78.

Harlem 15 12 10 13 -- 50

Burke County 15 24 33 6 -- 78

3-point goals: Burke County 4 (Harden 2, Quarterman 1, Rozier 1); Harlem 3 (Johnson 2, Farmer 1).

Records: Burke County 16-6; Harlem 5-21. Next: Burke County vs. Westside, 7 p.m. Thursday.

Girls

SILVER BLUFF 45, STALL 32

Class AA State Tournament

STALL (32)--Ackerman 6, Singleton 10, Morrison 5, Lloyd 11. Totals: 11 6-10 32

SIlVER BLUFF (45)--Shericka Bates 4, Jamie Foreman 15, Kaylin Foreman 7, Kia Jackson 6, Erin McMurray 3, Taylor Muterspugh 10. Totals: 16 11-21 45.

Stall 5 5 13 9 -- 32

Silver Bluff 14 6 10 15 -- 45

3-point goals: Stall 1 (Morrison); Silver Bluff 2 (Jackson, McMurray).

Records: Silver Bluff 19-0. Next: Lake City/Mullins winner at Silver Bluff 7 p.m. Friday.

NORTH AUGUSTA 53, BLYTHEWOOD 51

Class AAAA playoffs first round

BLYTHEWOOD (51)--Jai Lykes 3, Kierra Brown 14, Bria Benson 7, Aleah Keels 18, Lashonda Canty 5, Emily Harkness 2, Laaja Mitchell 2. Totals: 19 12-20 51.

NORTH AUGUSTA (53)--Kayla West 28, Tammy Bennon 12, Jasmine Coach 9, Teanda Cunningham 4. Totals: 17 15-21 53.

Blythewood 6 12 18 15 -- 51

North Augusta 18 9 10 16 -- 53

3-point goals: Blythewood 1 (Benson), North Augusta 4 (West).

Records: Blythewood 11-11, North Augusta 20-4. Next: TBA at North Augusta in second round of Class AAAA playoffs, Friday.

THOMSON 79, CROSS CREEK 59

Cross Creek (59) -- Keven Myrick 13, Sheman Sabuti 12, Darius Holbrook 6, DeCorian Davis 5, Stephen Holder 5, Shayne Coleman 4, Anton Hurst 4, Quante Smith 4, Marcus Lofland 2, Treyaire Moore 2, Chris Tucker 2. Totals: 22 11-16 59.

Thomson (79) -- Ronkeem Sallywhite 25, Jon Atkins 15, Mikel Paschal 10, Antonio Coleman 8, Josh Daniels 8, Biquavious Sturgis 6, LaVance Yarborough 4, Ant Moss 2, JaMontae Beard 1. Totals: 30 13-26 79.

Cross Creek 10 20 15 14 -- 59

Thomson 21 23 12 23 -- 79

3-point goals: Thomson 6 (Sallywhite 3, Coleman 2, Paschal 1); Cross Creek 4 (Myrick 3, Holder 1).

Records: Thomson 17-7; Cross Creek 2-21. Next: Thomson vs. Washington County at 8:30 p.m. Thursday.

HEPHZIBAH 48, JOSEY 42

Hephzibah (48) -- Raphael Armenta 22, Lavorius Beasley 11, Levonte Reddick 6, Quan Darlington 5, Russell Jones 4. Totals: 15 14-20 48.

Josey (42) -- Kyle Doyle 17, William Bentley 8, Byron Phillips 5, Robert Askew 4, Juwan Tolbert 3, Conrad Wilbourn 3, Quran Bush 2. Totals: 16 5-13 42.

Hephzibah 6 15 12 15 -- 48

Josey 20 6 0 16 -- 42

3-point goals: Josey 5 (Doyle 3, Bentley 2); Hephzibah 4 (Armenta 3, Darlington 1).

Records: Hephzibah 11-11; Josey 10-16. Next: Hephzibah vs. Butler, 4 p.m. Thursday in the quarterfinals.

loading...
Top headlines

Augusta, Aiken boast different benefits for water park

Developer Benjamin Bell could have his choice between more commercial property or fewer government regulations and fees if he decides to build a $20 million water park in Augusta or Aiken County.
Search Augusta jobs