High School Sports

More News | The BlitzContact Editor

Thursday's prep box scores

  • Follow High school

Regions Bank Amateur Series

Sunbelt Nissan

Golf Capital Invitational

Mount Vintage Plantation

Saturday’s Starting Times

Off the Chester nine

9:30 a.m.–Jamie Felder, Donnie May, Herman Belton. 9:40–Heath Taylor, Rhett Baker, Jason Beck. 9:50–Cole Madison, Earl Madison, Brian Webb. 10–Jeff Pope, Dwight Pope, Chip Blease. 10:10–Ryan McCook, Keith Downs, Gary Bryant. 10:20–Phil Nunnery, Jesse Key, Michael Phelps. 10:30–Lance Johnson, Josh Partridge, Andrew Felak. 10:40–Jeff Ramsbotham, Will Rogers, Brad Davis. 10:50–Leo Beard, John Wade, Jim Dyer. 11–Wade McDonald, Dalton Wates, David Hogan. 11:10–Doug Weiss, Chad Blackston,
Skip Nordeen. 11:20–Drew Braithwaite.

Off the Vintage Nine

8:50 a.m.–Richard Felder, Jim Brisson, Rich O’Connell. 9–Mark Ernyei, Chuck Withers, Bob Newman. 9:10–Ed Payne, John Nikander, Jerry Beard. 9:20–Russell Gilliam, Robin Alley, Hitt Arnold. 9:30–Billy Rangos, Mark Givens, George Bullard. 9:40–Kenny Larry, Glen Hurt, Mike Jackson. 9:50–Lad Wright, Glen Eskerika, Mike Kelly. 10–Bobby Gause, Dave McElreath, Mike Hooker. 10:10–Danny Daniels, Jim Coryell, Robert Samuels. 10:20–Paul Arrington, Doug Faulkner, Owen Chivers. 10:30–Frank Perry, Bruce Hottle, Roger Tant. 10:40–Larry Sampson, Doug Hathaway, Carl Pilcher. 10:50–Phil Chalker, David Wright, Fred Broome. 11–Rob Bissell, Phillip McClain, Steve Chapman. 11:10–Bud Ziph, Eddie Ray Hutchison. 11:20–David Clark, Charles Ponder.

Baseball

ASHLEY RIDGE 6,

NORTH AUGUSTA 5

Ashley Ridge 002 400 0 – 6 12 2

N Augusta 023 000 0 – 5 9 3

Austin Livingston and Nick Bell; Trevor Hutto and Zack Wilson.

2B–Bell (AR), Livingston (AR).Leading hitters: Ashley Ridge–Bell 2 for 4, Brian Dye 2 for 3, McColl Furman 2 for 3. North Augusta– Wison 2 for 3 Zack Jarvis 2 for 3.

Record: North Augusta 14-10. Next: North Augusta at Conway, Saturday.

WILSON HALL 13,

AUGUSTA CHRISTIAN 6

Wilson Hall 262 210 – 13 14 1

Aug. Christian 204 000 – 6 9 5

Gibson Klapthor, John Sears (4), Tyler Pennell (5) and Parker McDuffie. Ben DeWitt, Harrison Vinston (2), Turner Spratling (3), Eric Fogle (3), David Westergreen (5) and Matt Herzwurm. WP–Klapthor. LP–Vintson (4-3).

2B: Blake Graham (WH), William Kinney (WH), Sears (WH), Fogle (AC), Westergreen (AC), Herzwurm (AC). HR: Kinney (WH), Pennell (WH).

Leading hitters: Wilson Hall–Graham 4 for 4 RBI, Kinney 3 for 5 4 RBI, Sears 2 for 4 RBI, Klapthor 2 for 5 2 RBI; Augusta Christian–DeWitt 2 for 3 2 RBI, Westergreen 2 for 3 2 RBI, Fogle 2 for 3.

Records: Augusta Christian 15-10, Wilson Hall 12-9. Next: Augusta Christian vs. TBA, SCISA Class AAA Playoffs, Monday.

GREENBRIER 4, EVANS 2

Evans 010 001 0 – 2 3 1

Greenbrier 030 100 x – 4 8 1

Tyler Roberts and Matt Anderson; Austin Robinson, Adam Grice (7) and Taylor Glover. WP–Robinson (8-0) LP–Roberts S-Grice (6)

HR-Garrett Wilkinson (E); 2B-Anderson (E), Connor Hoover (G)

Leading Hitters: Evans-Wilkinson 1 for 3 RBI; Greenbrier-Hoover 2 for 3 RBI, Hunter Boose 1 for 4 2 RBI

Records: Evans 14-10, 8-6; Greenbrier 22-2, 14-0. Next: Greenbrier and Lakeside host state playoff first round next Friday, TBD.

Boys Golf

Region 7-A Tournament

Aquinas 306–Patrick Sherlock 72, medalist; Nix Duncan 73; Logan Pogue 81; John-Christian Whyte 80; Richard Murray 84; Nick Hall
93.

Lincoln County 346–Harrison Mohr 82; Charles Folger 83; Rex Bandy 87; Tyler Cole 94; Will Highsmith 105; Will Wilhelm 117.

Washington-Wilkes 418–Trey McAvoy 92 (Best score for a team not going to state); Miles Chafin 99; Kyle Standard 111; Adam Hackney 116; Jonathan Wood 116; Hunter Newsome 117.

GMC 474–Matthew Langston 101;Brad Etheridge 118; Will Oakes 126; Jered Knowles 129; John Grant 148; Laughlin Smith WD

Glascock County DNF–Will Bentley 101; Austin Shelton 112; Dylan Gunn WD; Dylan Beckworth WD; Andrew Bopp WD.

Girls Golf

Region 7-A Tournament

GMC 243–Kaleigh Donnelly 130; Morgan Wilkerson 113.

Aquinas 250–Kelli Pitts 93 ( medalist); Caroline McInerney 157.

Glascock County–Victoria Griswell 144; Morgan Earl 129 (best score for a team not going to state); Anna Holton 159.

Softball

SILVER BLUFF 20, WOODLAND 0

District 5 Class AA playoffs

Woodland 000 – 0 1 5

S Bluff 3(12)5 – 20 11 0

Ashley Fulton and Cassey Murray; Karly Kinard (w, 7-2) and Lanini Frye.

2B–Frye (SB), Shakila Green (SB), Haley Key (SB). 3B–Green (SB), Kinsey Parrish (SB).

Leading hitters: Silver Bluff–Frye 3 for 3, 4 RBI; Green 3 for 4, 2 RBI.

Record: Silver Bluff 17-4. Next: Silver Bluff plays host to Anyor, 3 p.m., Saturday.

NORTH AUGUSTA 1, FORT DORCHESTER 0

Ft. Dorchester 000 000 0 – 0 2 1

North Augusta 100 000 x – 1 7 0

Mackenzie Broughton and Jessyca Calhoun; Sydney Seigler and Miranda Whitfield. WP-Seigler, LP-Broughton.

2B: Katie Shreve (NA).

Leading hitters: NA-Rachel Gregory 2 for 3, RBI; Sarah Fulmer 2 for 3.

Records: North Augusta 22-3; Fort Dorchester 12-11. Next: North Augusta at Wando, 11 a.m. Saturday.

FOX CREEK 13, NORTH CENTRAL 0

Class A playoffs, first round

North Central 000 0 – 0 2 2

Fox Creek 050 8 – 13 10 0

Carly Robinson and Kay Blanding; Stefanie Bloedel and Macela Bell.

2B–Katie Watkins (NC). 3B–Bell (FC).

Leading hitters: Fox Creek–Hannah Culpepper 3 for 3, Ashley Wanninger 2 for 3.

Record: Fox Creek 20-5. Next: Fox Creek, plays host to Ninety Six in the second round, 5:30 p.m., today.


Loading...