Saturday prep sports box scores

  • Follow High school

Boys Basketball

Class AA State Playoffs

Elite Eight

at Savannah State

LANEY 71,

MORGAN COUNTY 59

LANEY (71) – Shaquille Cook 23, Glenn Rodriguez 15, Jammie West 13, Daniel Harris 10, Raheem Newton 6, Daquin Taylor 4. Totals: 24 23-32 71.

MORGAN COUNTY (59) – Tookie Brown 19, C.J. Turman 12, Willie Evans 11, Davon Gibbs 9, Trae Guinn 5, Anfernee Waller 3. Totals: 22 10-15 59.

Laney 18 16 15 22 – 71

Morgan Co. 13 9 11 26 – 59

3-point goals: Morgan County 5 (Brown, Evans, Gibbs, Guinn, Waller).

Records: Laney 24-4; Morgan County 25-5. Next: Laney vs. Jordan, 5:30 p.m. Thursday in Macon, Final Four.

Girls Basketball

Class AA State Playoffs

Elite Eight

at Savannah State

LANEY 69,

MORGAN COUNTY 66 (OT)

LANEY (69) – Khadijah Cave 18, Simone Smith 15, Katice Williams 15, Jermeka Gibson 14, DeKoya Mack 5, Danielle Mack 2. Totals: 27 14-33 69.

MORGAN COUNTY (66) – Tweety Hawkins 26, Sade Weaver 19, Andrea Benford 9, Averiana Dennis 4, Stacia McClellan 4, Kiara Smith 3, Shadave Taylor 1. Totals: 28 5-17 66.

Laney 15 7 21 23 3 – 69

Morgan Co. 16 21 14 15 0 – 66

3-point goals: Laney 1 (Gibson); Morgan County 5 (Weaver 3, Hawkins 2).

Records: Laney 29-1; Morgan County 28-2. Next: Laney vs. Lovett, 4 p.m. Thursday at Macon, Final Four.

Class AAA State Playoffs

Elite Eight

at Georgia College and State

WASHINGTON COUNTY 58, MONROE 46

WASHINGTON COUNTY (58) – Allisha Gray 32, Shon Kitchens 5, Imani Simmons 2, Kerriea Nelson 11, Kala Brown 8. Totals: 22 13-31 58.

MONROE (46) Davone Anduve 12, C. Colwell 5, Keshondra Price 15, Shenuqua Young 14. Totals: 46.

Wash. Co. 8 22 17 11 – 58

Monroe 12 5 13 16 – 46

3-point goals: Washington County 1 (Nelson); Monroe 6 (Young 4, Price, Colwell).

Record: Washington County 30-0. Next: North Hall vs. Washington County, 4 p.m., Friday at Macon, Final Four.

WESTSIDE 53, HEPHZIBAH 46

HEPHZIBAH (46) – Queen Glenn 13, Tiffani Harrison 11, Shashana Miller 8, Teondra Dinkins 2, Shanice Williams 7, Daeundra Jordan 3, Rachel Armenta 2. Totals: 46.

WESTSIDE (53) Jahmia Bradley 17, Tatyanna Dumas 11, Ritzy Griffin 10, Azia Gibson 7, Christina Thomas 6, Tyesha Ravenell 2. Totals: 53.

Hephzibah 9 15 12 10 – 46

Westside 5 14 19 15 – 53

Next: Westside vs. Columbia, 7 p.m., Saturday at Macon, Final Four.

Girls Lacrosse

GRAYSON 9, LAKESIDE 6

Goals: Lakeside–Abby Harrover 4, Sarah Clark, Ellie Jones. Grayson–Brooke Eberhart 3, Maggie Robbins, Anna Lacavera, Lindsay Parris 2, Hannah Wood 2. Assists: Lakeside–Veneza St. Louis. Goalkeepers: Lakeside–Savannah Duncan (5 saves). Grayson–Taylor Denton (7 saves).

LAKESIDE 15,
GREATER ATLANTA CHRISTIAN 4

Goals: Greater Atlanta–Kelly R. 1, Charlotte Russo, Meghan Greathouse 2. Lakeside–Cathleen Tyman 2, Abby Harrover 6, Mary Rosendwing, McLean Skalak 2, Marie Hackney, Esther Chin 3. Assists: Lakeside–Emily Clark, Harrover, Hackney, Ellie Jones, Chin 2. Goalkeepers: Lakeside–Savannah Duncan (7 saves), Hannah Basta (9 saves).

Record: Lakeside 4-1-1. Next: Lakeside at St. Pious, 1 p.m., Saturday.

Running

Heart & Soles 5K

1. Henry McLaughlin 16:19.04

2. Wesley Turner 16:50.10

3. Kenzie Riddle 17:40.21

4. Ben Dannemann 17:47.36

5. Charles McKeel 18:16.66

6. Mel Springs 18:20.94

7. Greg Flach 18:29.27

8. Jerry Brawner 19:07.79

9. Seth Kirkland 19:09.47

10. Esteban Sosa 19:17.10

11. David McKeel 19:33.24

12. Stacy Lee 19:39.47

13. Matthew Briggs 19:47.49

14. David Young 19:48.35

15. Kathryn Garner 19:56.13

16. Megan Yu 20:10.09

17. David Hooks 20:14.77

18. Thomas Freeman 20:15.83

19. Brendan Fisher 20:17.96

20. David Pope 20:18.09

21. Barrett Rogers 20:26.36

22. Dana Wilson 20:28.76

23. John Cozart 20:43.82

24. Aaron Hicks 20:47.53

25. Paul Andrews 20:55.72

26. Rafy Bassali 20:58.14

27. Kent Krownowski 21:00.21

28. Kathy Burgamy 21:03.00

29. Kevin Terrill 21:06.37

30. Ben Ridlle 21:18.74

31. Joshua Bell 21:22.37

32. Tony Martinez 21:22.53

33. Kaitlin Mongan 21:27.99

34. Marcela Rivas 21:28.56

35. Rhodes Seeger 21:29.70

36. Joshua Prather 21:37.50

37. Travis Taylor 21:39.50

38. Scott Sunday 21:42.46

39. Katherine Hooks 21:52.10

40. Kimberly Stevenson 21:57.51

41. James Hicks 21:58.65

42. Michael Kelly 22:09.32

43. Will Stone 22:11.17

44. David Sligh 22:14.94

45. Matt Campanaro 22:15.75

46. Ryan Boulineau 22:16.22

47. Derek Eppenbrock 22:24.59

48. Travis Davis 22:28.44

49. Amanda Sanders 22:39.67

50. Ben McElreath 22:43.35

51. Baxley Hardy 22:45.11

52. Sky Jones 22:47.19

53. Reed Weigle 22:49.36 54. Keris Armstrong 22:49.74

55. Barbara Drawdy 22:56.01

56. S. Tankersley 22:57.97

57. Robyn Hatley 23:00.53

58. Clay Adams 23:09.47

59. Sarah Pettyjohn 23:13.00

60. Brent Heeke 23:13.33

61. Henry Anderson 23:14.86

62. Christine Anderson 23:17.32

63. Stephen Matjasko 23:20.37

64. John Ashby 23:23.11

65. Bryan Baker 23:27.83

66. Trey Owings 23:29.14

67. Jeremy Armstrong 23:31.19

68. Santiago Santillan 23:37.57

69. Levi Johnson 23:39.12

70. Yeugeny Kilman 23:47.04

71. James Anderson 23:48.90

72. Joe Birkhead 23:50.39

73. Rik Lane 23:50.58

74. Jason Lee 23:58.39

75. Billy Smith 23:59.72

76. Lyn Van Alstine 24:08.91

77. Jeff Ross 24:10.27

78. Mike Finello 24:11.05

79. Samanta Curtis 24:11.19

80. Lisa Curley 24:13.10

81. Ashley Lapage 24:14.00

82. Marshall Taylor 24:15.21

83. Jennifer Fruitticher 24:15.25

84. Chris Black 24:26.80

85. Christy Dawacott 24:31.13

86. Ryan Mahoney 24:33.30

87. Tiffany Padgett 24:33.84

88. April Adams 24:35.69

89. Julie Dennard 24:39.14

90. Brett Labrecque 24:41.36

91. Amy Scherer 24:43.86

92. Jamie Champion 24:47.68

93. Wenbo Zhi 24:49.47

94. Cory Dean 24:49.60

95. Marin Gibson 24:50.52

96. Anna Fields 24:53.83 97. Jessica Epps 24:54.91

98. Grey Shouse 25:00.62

99. Monica Chavez 25:02.32

100. Teresa Garrard 25:03.30


Top headlines

Man gets life for molestation

A Richmond County Superior Court convicted Frank K. Jones, 53, of one count of aggravated child molestation. He was acquitted of a second count.
Loading...