Georgia, South Carolina election qualifiers

Here is a list of qualifiers to seek major offices in Georgia and South Carolina and Richmond, Columbia and Aiken counties:

Election 2010 Coverage
 - More coverage on this topic:

GEORGIA

Statewide partisan races - General Primary is July 20, Primary Runoff Aug. 10, General Election Nov. 2

U.S. SENATOR

Johnny Isakson (R)*

R.J. Hadley (D)

Michael Thurmond (D)

GOVERNOR

Republicans

Jeff Chapman

Nathan Deal

Karen Handel

Eric Johnson

Ray McBerry

John W. Oxendine

Otis Putnam

Democrats

Thurbert Baker

Roy E. Barnes

Bill Bolton

Carl Camon

Randal Mangham

DuBose Porter

David Poythress

LIEUTENANT GOVERNOR

L.S. "Casey" Cagle (R)*

Tricia McCracken (D)

Carol Porter (D)

SECRETARY OF STATE

Brian Kemp (R)*

Doug MacGinnitie (R)

Gail Buckner (D)

Gary Horlacher (D)

Michael Mills (D)

Angela Moore (D)

Georganna Sinkfield (D)

ATTORNEY GENERAL

Sam Olens (R)

Preston W. Smith (R)

Max Wood (R)

Ken Hodges (D)

Rob Teilhet (D)

COMMISSIONER OF INSURANCE

Dennis Cain (R)

Rick Collum (R)

Seth Harp (R)

Ralph T. Hudgens (R)

Tom Knox (R)

John Mamalakis (R)

Stephen Dale Northington (R)

Gerry Purcell (R)

Maria Sheffield (R)

Mary Squires (D)

COMMISSIONER OF AGRICULTURE

Gary Black (R)

Darwin Carter (R)

J.B. Powell (D)

STATE SCHOOL SUPERINTENDENT

John D. Barge (R)

Richard Woods (R)

Beth Farokhi (D)

Joe Martin (D)

Brian Westlake (D)

COMMISSIONER OF LABOR

Mark Butler (R)

Melvin Everson (R)

Terry Coleman (D)

Darryl Hicks (D)

PUBLIC SERVICE COMMISSIONER District 2

B. Joseph "Joey" Brush (R)

John Douglas (R)

Tim Echols (R)

Jeff May (R)

Keith Moffett (D)

U.S. REPRESENTATIVE, 10TH CONGRESSIONAL DISTRICT

Paul Broun (R)*

Russell Edwards (D)

U.S. REPRESENTATIVE, 12TH CONGRESSIONAL DISTRICT

John Barrow (D)*

Regina D. Thomas (D)

Michael Horner (R)

Raymond McKinney (R)

Jeanne Seaver (R)

Carl Smith (R)

RICHMOND COUNTY

STATE SENATE

District 22

Hardie Davis (D)*

District 23

(formerly held by J.B. Powell)

Jesse Stone (R)

Baxter L. Garvin qualified but withdrew because he does not live in the 23rd District. Chuck Pardue has said he will try to qualify as an independent.

STATE HOUSE

District 119

Barbara Sims (R)*

District 120

Quincy Murphy (D)*

District 121

Henry "Wayne" Howard (D)*

District 123

Gloria Frazier (D)*

Augusta nonpartisan elections (Qualifying opens June 28; races decided in general election)

Augusta mayor, Augusta Commission Districts 2, 4, 6, 8 and 10

Richmond County School Board Districts 2, 3, 6, 7 and 9 posts begins June 28.

COLUMBIA COUNTY

Commission chairman

Brett McGuire (R)

Ron Cross (R)*

Commission District 4 seat

Scott Dean (R)*

David Payne (R)

Commission District 1

Ron Thigpen (R)*

STATE HOUSE

District 117

Lee Anderson (R)*

District 118

Ben Harbin (R)*

District 119

Barbara Sims (R)*

STATE SENATE

District 24

William S. (Bill) Jackson (R)*

Qualifying for nonpartisan races on the Columbia County school board starts June 28 and concludes July 2. Districts 2 and 3 are up for re-election.

In Harlem, the mayor and two city council seats will be up for grabs and qualifying will be held Aug. 23-25.

REFERENDUM

Continuation of 1 percent sales tax for education

SOUTH CAROLINA

State primary is June 8, State Primary Runoffs Jun 22, General Election Nov. 2

GOVERNOR

Gresham Barrett (R)

Andre Bauer (R)

Nikki R. Haley (R)

Henry McMaster (R)

Robert Ford (D)

Jim Rex (D)

Vincent A. Sheheen (D)

LIEUTENANT GOVERNOR

Ken Ard (R)

Bill Connor (R)

Eleanor Kitzman (R)

Larry Richter (R)

Ashley Cooper (D)

SECRETARY OF STATE

Mark Hammond (R)

Marjorie L. Johnson (D)

STATE TREASURER

Converse Chellis (R)

Curtis Loftis (R)

ATTORNEY GENERAL

Robert Bolchoz (R)

Leighton Lord (R)

Alan Wilson (R)

Matthew Richardson (D)

COMPTROLLER GENERAL

Richard A. Eckstrom (R)

Mike Meilinger (R)

Robert Barber (D)

EDUCATION SUPERINTENDENT

Gary L. Burgess (R)

Elizabeth Moffly (R)

Brent Nelsen (R)

Kelly Payne (R)

Glenn C. Price (R)

Mick Zais (R)

Frank Holleman (D)

Tom Thompson (D)

ADJUTANT GENERAL

Bob Livingston (R)

AGRICULTURE COMMISSIONER

Hugh Weathers (R)

Tom E. Elliott (D)

U.S. SENATE

Jim DeMint (R)*

Susan McDonald Gaddy (R)

Alvin M. Greene (D)

Vic Rawl (D)

U.S. HOUSE

District 2

Phil Black (R)

Joe Wilson (R)

Rob Miller (D)

District 3

Richard Cash (R)

Neal Collins (R)

Jeff Duncan (R)

Joe Grimaud (R)

Rex Rice (R)

Frank Michael Vasovski (R)

Brian Ryan B. Doyle (D)

Jane Ballard Dyer (D)

AIKEN COUNTY

STATE HOUSE

District 81

Tom Young (R)*

District 82

William Bill Clyburn (D)*

District 83

Dea Baldwin (R)

Bill Hixon (R)

District 84

J. Roland Smith (R)*

Susan Swanson (R)

District 86

Jim Stewart (R)*

Bill Taylor (R)

District 96

Kit Spires (R)

AIKEN COUNTY COUNCIL

District 1

Andy Windham (R)

Kathy Rawls (D)

District 2

Scott F. Singer (R)

District 5

Sandy Haskell (R)

District 6

Charles T. Barton (R)

Aiken County School District Seats 2, 3, 5, 6, and 7 will be filled in November. Petitions to run must be filed by noon July 15.

* denotes incumbent


Top headlines

Ruben given last shot on downtown buildings

Richmond County Magistrate Judge H. Scott Allen approved an agreement the two sides reached this week to obtain a boarding permit in the next 30 days to "mothball" two buildings.
Search Augusta jobs