May 2016 Election candidate profiles

Profiles on 42 candidates running for elected office in Richmond and Columbia counties. 

 

Follow this year's election at augustachronicle.com/election.

12th Congressional District

Democratic Primary
 
Name: Patricia C. McCracken
Age: 71
Occupation: Historic preservation
Political
experience:
Ran for lieutenant governor in 2010
 
Name: Joyce Nolin
Age: 78
Occupation: Retired educator
Political
experience:
None


12th Congressional District

Republican Primary
Name: Rick Allen (incumbent)
Age: 64
Occupation: Owner, R.W. Allen & Associates
Political
experience:
Ran for Congress in 2012; won 12th Congressional District seat in 2014
Name: Eugene Yu
Age: 60
Occupation: Retired business owner
Political
experience:
Ran for U.S. Senate in 2014, but dropped bid to run for 12th Congressional District


Augusta Commission District 1

Nonpartisan
Name: Bill Fennoy (incumbent)
Age: 68
Occupation: Retired health educator
Political
experience:
Augusta-Richmond County Coliseum Authority, elected to Augusta Commission in 2012
Name: Michael Thurman
Age: 46
Occupation: Owner, McGillicuddy Rental Properties
Political
experience:
Sheriff’s citizens’ advisory board
Name: Denice Traina
Age: 61
Occupation: Physical therapist
Political
experience:
Georgia Green Party organizing committee, Augusta Planning Commission, chairwoman of Augusta Transit Citizens Advisory Committee, ran for Augusta Commission in 2012


Augusta Commission District 5

Nonpartisan
Name: Andrew Jefferson
Age: 56
Occupation: Retired director of continuing education at Augusta Technical College; licensed electrician
Political
experience:
Elected to Richmond County Board of Education in 1992, three terms
Name: Kelby Walker
Age: 42
Occupation: Small business owner
Political
experience:
Managed Jo’Rae Jenkins' 2009 Augusta Commission campaign


Augusta Commission Super District 9

Nonpartisan
Name: Marion Williams (incumbent)
Age: 67
Occupation: Pastor
Political
experience:
Two prior terms on the Augusta Commission, 1999-2008; ran for Augusta Commission District 2 in 2010 and state Senate in 2012
Name: Ronnie Battle
Age: 62
Occupation: Retired from U.S. Air Force
Political
experience:
Campaigned for Sheriff Richard Roundtree, named to Augusta Canal Authority this year


Columbia County Commission District 2

Republican
Name: James E. “Trey” Allen
Age: 44
Occupation: Officer with MAU staffing
Political
experience:
Running for third term as Columbia County commissioner for District 2; served on local and statewide government boards; currently the 12th Congressional District representative on the Georgia State Board of Education; serves on the Georgia Board of Health
Party affiliation:
Name: Lee Chase Benedict
Age: 48
Occupation: Teacher
Political
experience:
Previous candidate; worked in N.Y. State Assembly, U.S. Senate, numerous political campaigns; in 2012 was 10th and 12th Congressional Districts coordinator for Rick Santorum's presidential campaign
Party affiliation:


State House District 123

RICHMOND AND COLUMBIA COUNTIES

Republican Primary
Name: Lori Greenhill
Age: 50
Occupation: Nurse
Political
experience:
None, founder of Riverwatch Community Advocates
Name: Wright McLeod
Age: 52
Occupation: Retired U.S. Navy officer, real estate attorney
Political
experience:
Ran for 12th Congressional District, 2012
Name: Mark Newton
Age: 56
Occupation: Physician and owner of MedNow Urgent Care Centers
Political
experience:
Board member, Golden Harvest Food Bank


State House District 124

RICHMOND COUNTY

Democratic Primary
Name: Wayne Howard (incumbent)
Age: 60
Occupation: Small business owner, television host
Political
experience:
First elected 2006; re-elected 2008, 2010, 2012, 2014
Name: Gregory Hill
Age: 45
Occupation: Retired Army officer
Political
experience:
None. Bachelor’s degree in political science


State House District 125

RICHMOND COUNTY

Democratic Primary
Name: Earnest Smith (incumbent)
Age: 61
Occupation: Retired air traffic controller
Political
experience:
Served on Augusta Aviation Commission; ran unopposed for first House term in 2009 special election; re-elected in 2010, 2012 and 2014
Name: Sheila Clark Nelson
Age: 58
Occupation: Retired from U.S. Postal Service
Political
experience:
Campaign work for Harold Jones, Brian Prince, Venus Cain, Marion Williams, J.R. Hatney


State Senate District 23

(11 COUNTIES)

Republican Primary
Name: Jesse Stone (incumbent)
Age: 60
Occupation: Attorney
Political
experience:
Mayor of Waynesboro, 2004-08; elected to Georgia Senate in 2010, re-elected in 2012 and 2014; chairman of Senate Judiciary Non-Civil Committee; vice chairman of banking committee; former secretary of education committee; former Burke County Republican party chairman
Name: Stephen Hammond
Age: 52
Occupation: Registered investment adviser
Political
experience:
Graduate of Georgia Republican leadership


State Senate District 24

(7 COUNTIES)

Republican Primary
 
Name: Gregory Grzybowski
Age: 46
Occupation: Army veteran, Department of Defense contractor, author
Political
experience:
Ran for Columbia County Commission in 2015
Name: Joe Edge
Age: 34
Occupation: Former Marine; owner and broker in charge of Sherman & Hemstreet Real Estate
Political
experience:
Paid to investigate candidates in 2015 state House District 122 race
Name: Lee Anderson
Age: 59
Occupation: Farmer, businessman
Political
experience:
Served on the Columbia County school board in the 1980s; elected to Columbia County Commission in 2004 and 2006; won state House District 117 seat in 2008; appointed to Georgia Board of Corrections in 2012; lost 2012 congressional bid to John Barrow
Name: Patricia “Pat” Goodwin
Age: 65
Occupation: Retired after combined 40 years with Southern Company Services and Medical College of Georgia
Political
experience:
Past chairwoman of Columbia County Republican Party; Donald Trump co-county chairwoman; various campaigns
Name: Peter Gibbons
Age: 37
Occupation: Real estate agent
Political
experience:
Elected mayor of Bowman, Ga., in 2013; elected to Bowman City Council in 2011


Richmond County Clerk of Superior Court

Democratic Primary
Name: Hattie Holmes-Sullivan
Age: 63
Occupation: Secretary to Richmond County Sheriff Richard Roundtree
Political
experience:
Ran for Richmond County clerk of Superior Court in 2012
Name: Ernest Thomas
Age: 62
Occupation: Investigator for Richmond County State Court for 24 years
Political
experience:
First run for office


Richmond County State Court Judge

Nonpartisan
Name: Robert W. “Bo” Hunter III
Age: 60
Occupation: Attorney since 1982, the Hunter Firm
Political
experience:
Richmond County State Court solicitor 1988-96
Name: Kellie Kenner McIntyre
Age: 47
Occupation: Attorney, Richmond County State Court solicitor general
Political
experience:
Elected in 2012 as Richmond County State Court solicitor general
Name: Monique Walker
Age: 44
Occupation: Attorney, chief operating officer and general counsel at Global Personnel Solutions since 2000
Political
experience:
Former secretary, Georgia World Congress Center Authority; campaign work for her father, former Georgia Senate Majority Leader Charles Walker


Augusta Judicial Circuit Superior Court

Burke, Columbia and Richmond Counties

Nonpartisan
Name: John Flythe
Age: 42
Occupation: Attorney, Richmond County State Court judge, former assistant district attorney
Political
experience:
Appointed State Court judge in 2010, associate judge of Grovetown Municipal Court 2006-10
Name: Evita Paschall
Age: 64
Occupation: Attorney, solicitor for Richmond County Magistrate Court
Political
experience:
Ran for district attorney in 2012; ran for 10th Congressional District in 2007


Augusta Judicial Circuit Superior Court

Burke, Columbia and Richmond counties

Name: Carl C. Brown Jr. (incumbent)
Age: 67
Occupation: Augusta Judicial District Superior Court judge, attorney
Political
experience:
Appointed to bench in 1994 and re-elected since, former judge of Augusta Municipal Court
Name: Chris Nicholson
Age: 68
Occupation: Attorney
Political
experience:
Ran for state Republican committee in 1970


Richmond County Marshal

Nonpartisan
Name: Steve Smith (incumbent)
Age: 57
Occupation: Richmond County marshal
Political
experience:
Appointed marshal in 1987; elected to four four-year terms
Name: Ramone Lamkin
Age: 41
Occupation: Lieutenant over traffic division at sheriff's office
Political
experience:
Campaigned for Sheriff Richard Roundtree


Columbia County Coroner

Republican

Name: Vernon Collins
Age: 68
Occupation: Coroner
Political
experience:
25 years of death investigation experience serving Columbia County
 
Name: Thomas L. King Jr.
Age: 54
Occupation: Retired law enforcement officer of more than 30 years; now manages family business Thomas L. King Funeral Home
Political
experience:
None
 


Columbia County Board of Education District 1

Name: David Alalof
Age: 73
Occupation: President emeritus of ACHS Insurance Group
Political
experience:
Has never held public office
 
Name: Eric Lewkowiez
Age: 54
Occupation: Child and adolescent psychiatrist by training
Political
experience:
Served as president of the Georgia Council on Child and Adolescent Psychiatry from 2013-15 and as MCG representative to the Augusta University Faculty Senate for the past two years
 


Unopposed candidates whose names will appear on the May 24 ballot

Republican
-- District Attorney: Ashley Wright
-- Richmond County Sheriff candidate: Brian McDuffie


Democrat

-- District 22: Sen. Harold Jones
-- District 24: Senate candidate Brenda Jordan
-- District 126: Rep. Gloria Frazier
-- District 127: Rep. Brian Prince
-- Richmond County Probate Judge: Harry James
-- Richmond County Sheriff: Richard Roundtree
-- Richmond County Tax Commissioner: Steve Kendrick
-- Richmond County Coroner: Mark Bowen
-- Richmond County Chief Civil and Magistrate Judge: William Jennings
-- Richmond County Presiding Civil and Magistrate Judge: H. Scott Allen
-- Richmond County Solicitor General: Omeeka Loggins


Nonpartisan

-- Superior Court Judge: Michael N. Annis
-- Superior Court Judge: Danny Craig
-- Superior Court Judge: Sheryl Jolly
-- Richmond County State Court Judge: Pattie Booker
-- District 3 Augusta Commissioner: Mary Davis
-- District 7 Augusta Commissioner: Sean Frantom


Unopposed Races on Columbia County Ballot

-- County Commission District 3: Gary Richardson
-- Clerk of Superior Court: Cindy Mason
-- Probate Judge: Alice Padgett
-- Magistrate Court: Jason Troiano
-- Sheriff: Clay Whittle
-- Tax Commissioner: Wayne Bridges
-- Board of Education Chairman: David Dekle
-- Board of Education District 4: Lee Ann Meyer
-- State House District 33: Tom McCall
-- State House District 121: Barry Fleming
-- State House District 122: Jodi Lott
-- 10th Congressional District: Jody Hice
-- District Attorney: Ashley Wright

 

More

McCracken remains invisible in U.S. Congressional race with Allen

Less than two weeks before the Nov. 8 elections, an Augusta candidate for Congress remains little more than a name on the ballot.

Patricia... Read more